Urzędy skarbowe będą rozstrzygać na korzyść przedsiębiorców. Chodzi o jeden konkretny problem

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
Urzędy skarbowe będą rozstrzygać na korzyść przedsiębiorców. Chodzi o jeden konkretny problem

Wprowadzenie Polskiego Ładu doprowadziło do chaosu na tak wielu płaszczyznach, że nie sposób wyliczyć ich wszystkich. Oprócz bałaganu w samym sposobie naliczania składek następowały także błędy w systemie. Miały one przede wszystkim wpływ na przedsiębiorców, którzy zdecydowali się wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jako podstawę opodatkowania. Wybór ten był jednak obarczony kłopotami z dokonaniem go poprzez Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej.

Błędy CEIDG skutkowały koniecznością dopłacania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców

Sytuacja ta była niezwykle niekorzystna dla wszystkich osób, chcących założyć działalność gospodarczą. Błąd systemu skutkował reakcją urzędów skarbowych, które zaczęły żądać od przedsiębiorców dopłaty nie tylko składki zdrowotnej, ale także podatku według skali. Powstała zatem sytuacja, w której właściciele firmy nie tylko nie mogli wybierać odpowiedniej dla siebie podstawy opodatkowania, ale byli za ten wybór ścigani przez organy państwowe.

Ta iście kafkowska sytuacja znalazła swoje rozwiązanie po wygranej wyborczej nowej koalicji 15 października. Nowe kierownictwo Ministerstwa Finansów postanowiło wyjaśnić tę sytuację na korzyść podatników, a także zwolnić ich z konieczności uiszczania nienależnych dopłat. Do Dyrektorów Izb Administracji Skarbowych zostało wysłane pismo, które precyzuje, jak urzędy skarbowe mają rozstrzygać tego typu sprawy.

Błędy systemu powodowały realne kłopoty finansowe u wielu właścicieli firm

Przeciążenie systemu, które spowodowało tę lawinę problemów, dotknęło właścicieli firm, którzy otrzymywali pisma z urzędów z prośbą o uiszczenie dopłaty podatku wraz z odsetkami. Przedsiębiorcy przekonani o tym, że płacą podatek zgodnie ze swoim wyborem podstawy w systemie byli mocno zdziwieni. Wielu z nich po rozeznaniu, w jakiej sytuacji się znaleźli, doszło do wniosku, że prowadzenie działalności jest dla nich nieopłacalne.

W wielu wypadkach rozwiązaniem tego problemu mogłoby być uzyskanie potwierdzenia wysyłki za pośrednictwem CEIDG. Adwokaci i radcy prawni, którzy zajmują się prowadzeniem działalności gospodarczej, radzą stosowanie właśnie tego typu metody potwierdzenia wybierania podstawy opodatkowania. Chodzi tutaj przede wszystkim o urzędowe potwierdzenie odbioru (UPO), które stanowi dowód prawidłowego złożenia formularza wraz z wnioskiem CEIDG.

Warto pamiętać, że termin wyboru opodatkowania nie podlega przywróceniu

Przedsiębiorcy, którzy wybierają podstawę opodatkowania na 2024 r. muszą wiedzieć, że w przypadku uzyskania przychodu w styczniu, mogą zmienić formę opodatkowania do 20 lutego. Po przekroczeniu terminu przedsiębiorca będzie musiał rozliczać się według wybranej formy przez cały rok, a zmiana podstawy opodatkowania będzie mogła być zrealizowana w kolejnym roku podatkowym.