O czystość opłaca się dbać. Jeśli masz brudny samochód, możesz dostać mandat

Moto Dołącz do dyskusji
O czystość opłaca się dbać. Jeśli masz brudny samochód, możesz dostać mandat

Wbrew powszechnemu przekonaniu utrzymanie samochodu w odpowiednim stanie czystości nie jest wyłącznie osobistą sprawą kierowcy. Choć przepisy ruchu drogowego nie nakazują bezpośrednio sprzątania auta co kilka dni bądź przynajmniej raz w miesiącu, to w skrajnych przypadkach zaniedbanie tej kwestii może skutkować mandatem.

Zgodnie z art. 66, ustęp 1 i 5 Prawa o ruchu drogowym, pojazd nie może zagrażać bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu ani naruszać porządku na drodze, a kierowca powinien mieć zapewnione dostateczne pole widzenia oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Wystarczy, że niedokładnie odśnieżycie auto i już możecie zapłacić nawet 3 tys. zł kary.

O brudny samochód zimą nie jest trudno

Okres jesienno-zimowy ze względu na zmienne warunki pogodowe i obecność soli drogowej, piasku oraz liści na drogach stanowi wyzwanie w utrzymaniu czystości samochodu. Mycie auta przy niskiej temperaturze to nic przyjemnego. Poza tym o tej porze roku nawet świeżo umyte pojazdy szybko tracą swój blask w wyniku opadów śniegu lub deszczu.

Kierowcy zniechęceni syzyfową pracą zaniedbują regularne czyszczenie auta, często nie zdając sobie sprawy z tego, że taka niechlujność może zwrócić na nich uwagę organów kontroli ruchu drogowego i skutkować mandatem. Z przepisów ruchu drogowego jednoznacznie wynika, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu oraz nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. W przypadku zaniedbania czystości samochodu policja może nałożyć mandat.

Kara za zaśmiecone wnętrze samochodu

Porządek we wnętrzu pojazdu jest szczególnie ważny dla kierowców zawodowych, takich jak kierowcy autobusów, taksówek oraz przewoźników w typie Bolta bądź Ubera. Na nich ciąży obowiązek utrzymania czystości i porządku w samochodzie, którym przewożą pasażerów. W przypadku naruszenia tego obowiązku kara może wynieść aż 1500 zł, zgodnie z art. 117 § 2 Kodeksu wykroczeń.

Ze względów sanitarnych i bezpieczeństwa o porządek w aucie powinni zadbać również kierowcy prywatnych samochodów. Luźno leżące przedmioty, jak butelki, mogą stwarzać zagrożenie, ponieważ mogą pogorszyć działanie elementów takich jak pedał hamulca.

Warto pamiętać, że prowadząc pojazd nieodpowiednio wyposażony, na przykład z niesprawnymi lub zabrudzonymi światłami czy lusterkami, które nie spełniają swojej funkcji, kierowca naraża się na mandat. Za zakrycie tablic rejestracyjnych policja również może ukarać kierowcę. W przypadku stwierdzenia, że pojazd ma tablice rejestracyjne zakryte lub ozdobione lub ma coś, co ogranicza czytelność tych tablic, albo że tablice umieszczono w innych miejscach niż konstrukcyjnie do tego przeznaczone, kierujący pojazdem podlega karze grzywny w wysokości 1500 zł.