CD Projekt chciał 35,65 mln zł odszkodowania za to, że państwo próbowało zniszczyć Optimusa. Nie udało się

Biznes Gorące tematy Technologie dołącz do dyskusji (153) 22.12.2018
CD Projekt chciał 35,65 mln zł odszkodowania za to, że państwo próbowało zniszczyć Optimusa. Nie udało się

Edyta Wara-Wąsowska

CD Projekt nie otrzyma odszkodowania od państwa. Następca prawny spółki Optimus domagał się ponad 35 mln zł odszkodowania od Skarbu Państwa. Spółka prawie wygrała batalię z państwem w 2014 r., jednak teraz Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że CD Projekt nic się nie należy.  

CD Projekt a Optimus, czyli jak to wszystko się zaczęło

Optimus jest uważany za firmę, którą pogrzebali polscy urzędnicy skarbowi. Trudno przypomnieć sobie przedsiębiorstwo, które tak spektakularnie kroczyło ku sukcesowi w branży IT. Wielu specjalistów uważa, że Optimus – z Romanem Kluską na czele – byłby dziś prawdziwym gigantem. I to nie tylko w wymiarze polskim, ale światowym. A trzeba przecież mieć świadomość, że sukces Optimusa byłby w pewnej mierze sukcesem wszystkich – w tym i państwa polskiego, które zyskałoby duże wpływy z podatków. Pytanie brzmi zresztą – jaki byłby obecnie nie tylko Optimus, ale i cały sektor IT i nowoczesnych technologii w Polsce? Nie ma bowiem wątpliwości, że spółka zaczęłaby coraz więcej inwestować – prawdopodobnie także na rodzimym rynku, pracując tym samym na ogólny rozwój polskiej gospodarki i jej innowacyjności.

Ostatecznie jednak Optimus stał się symbolem walki między uczciwymi przedsiębiorcami a bezdusznym fiskusem będącym uosobieniem okrutnej i bezwzględnej machiny państwowej. Co takiego się stało? Na progu tysiąclecia Optimus miał kontrakt z resortem edukacji na dostawy sprzętu komputerowego (który firma produkowała) do polskich szkół. W tamtym czasie, zgodnie z ówczesnymi regulacjami podatkowymi, komputery wyprodukowane i sprzedawane w Polsce były obciążone 22 proc. stawką VAT, natomiast importowane…nie były obciążone w ogóle. Stawka VAT dla sprzętu z zagranicy wynosiła zawrotne 0 proc. Co zatem wymyślono? Optimus dalej produkował sprzęt, ale sprzedawał go słowackiej spółce. Z kolei słowacka spółka sprzedawała polskiemu resortowi edukacji – tym samym ministerstwo za dokładnie ten sam towar płaciło mniej. Organa celne wydawały się aprobować cały proceder. Czyli klasyczne win-win. Aż do kontroli skarbowej w marcu 2000 r.

Zdanie skarbówki jak wyrok śmierci

Jak można się domyślić, kontrola skarbowa ostatecznie wykazała, że Optimus popełnił ogromny błąd, wchodząc poniekąd w układ z ministerstwem (sic!). Fiskus stwierdził, że firma obchodziła prawo podatkowe w celu wyłudzania zwrotów VAT. Optimusowi zostaje nałożony domiar podatkowy w wysokości 18,4 mln zł. Sprawą zaczyna interesować się prokuratura. Roman Kluska, założyciel i właściciel Optimusa nie wytrzymuje napięcia i decyduje się na sprzedaż udziałów w Optimusie – i to za nieco ponad połowę wartości rynkowej firmy.

To jednak nie uchroniło przedsiębiorcy przed dalszymi kłopotami. W 2002 r. CBŚ – na polecenie prokuratury – wkracza do domu Kluski o 6 rano i wywleka go stamtąd w kajdankach, po czym wiezie do aresztu. Wychodzi po wpłaceniu kaucji w wysokości 8 mln zł. Podobno Klusce składano wtedy propozycje z gatunku „nie do odrzucenia” – bezkarność w zamian za udział w zyskach Optimusa. Kto składał? Według słów przedsiębiorcy przedstawiciele grupy posiadającej wpływy w administracji.

Zaczęły się prawdziwe kłopoty Optimusa – malały przychody, pogarszała się sytuacja rynkowa. W latach 2003-2004 doszło do masowych zwolnień. Nie pomógł Naczelny Sąd Administracyjny, który ostatecznie w 2003 r. uznał działania fiskusa za bezprawne. Prokuratura umorzyła śledztwo przeciwko Klusce. Tylko co z tego, skoro firma w nieco ponad dwa lata stała się cieniem samej siebie, bo machina państwowa ruszyła (i to jak się okazało – ruszyła bezmyślnie)?

Na scenę wkracza CD Projekt RED

Jakubas, który przejął od Kluski Optimusa, nie był jednak w stanie uratować Optimusa. Nie pomogła restrukturyzacja, niekorzystna wyprzedaż majątku i znaczne zmniejszenie załogi. Optimus przestał być wiarygodny dla banków. Stał się podmiotem, który w każdym momencie może być ponownie sponiewierany przez prokuraturę i skarbówkę. Kto by ryzykował w takiej sytuacji?

Okazało się jednak, że ktoś zaryzykował. Optimus na przełomie 2008/2009 r. zdecydował się na zawieszenie działalności. I wtedy na scenę wkroczył CD Projekt RED. W 2011 r. CDP Investment Sp. z.o.o. jako podmiot dominujący grupy CD Projekt RED została w 100 proc. nabyta przez Optimus S.A. i to właśnie działalność CDP stała się podstawową działalnością spółki. Zarząd ustalił również, że nazwa Optimus S.A. zostanie zmieniona na CD Projekt RED Spółka Akcyjna. Jednocześnie CD Projekt stał się następcą prawnym Optimusa.

Wyroki sądowe

W 2006 r. Ministerstwo Finansów uderzyło się w pierś – przynajmniej teoretycznie. Wydało bowiem Białą Księgę, w której podkreślono, że działania fiskusa wobec Optimusa było błędne. Tyle, że zrzucono jednocześnie winę na przepisy, a nie na nadgorliwych urzędników skarbówki – uznano, że ich działania były głównie efektem „sprzeczności w przepisach zwalniających z podatku VAT”, a ponadto były „zasadne i zgodne z procedurami”. Optimus wystąpił o odszkodowanie w wysokości 35 mln zł. W grudniu 2008 r. sąd wydał tzw. wyrok wstępny, w którym stwierdził, że Optimus Technologie (następca prawny Optimusa jeszcze przed połączeniem spółki z CD Projekt RED) faktycznie ma podstawy prawne, by żądać odszkodowania za straty poniesione w wyniku działań fiskusa. W 2009 r. Sąd Apelacyjny w Krakowie uchylił jednak wyrok wstępny.

Sprawa jak bumerang wróciła do niższej instancji, w międzyczasie nastąpiło połączenie Optimusa z CD Projekt. W 2011 r. biegły sądowy stwierdził, że nie widzi związku między działaniami fiskusa a stratami spółki. W 2014 r. wydawało się jednak, że zbliża się prawdziwy koniec sądowych batalii – Sąd Okręgowy w Krakowie mimo opinii biegłego przyznał odszkodowanie od Skarbu Państwa. Tyle, że nie w wysokości 35 mln, a nieco ponad miliona. CD Projekt nie zamierzał jednak zadowalać się przyznaną kwotą i sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego.

Sąd Apelacyjny oddala powództwo w całości

I w ten sposób dochodzimy do najnowszego wyroku Sądu Apelacyjnego, który oddalił powództwo w całości. Co oznacza, że twórcy Wiedźmina nie zobaczą nawet złotówki.

Jak wynika z ogłoszonego ustnie uzasadnienia wyroku, Sąd Apelacyjny uznał, że Skarb Państwa nie jest odpowiedzialny za szkodę poniesioną przez Optimus SA, ponieważ spółka ta nie była adresatem decyzji podatkowych ani nie była następcą podatkowym spółki, do której decyzje były skierowane. Okoliczność, że Optimus SA uczestniczyła jako spółka przejmująca w podziale spółki, do której decyzje były adresowane oraz ponosiła ekonomiczny ciężar bezprawnych decyzji związanych z wydzieloną działalnością, zdaniem Sądu Apelacyjnego, nie ma dla odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa znaczenia. Zarząd spółki podejmie decyzje co do dalszych działań w przedmiotowej sprawie, w tym ewentualnego złożenia skargi kasacyjnej, po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wydanego rozstrzygnięcia.

CD Projekt nie ma ostatnio dobrej passy. Najpierw pewnemu pisarzowi przypomniało się, że jego wynagrodzenie za współpracę ze spółką powinno być wyższe, potem pojawiły się wyssane z palca spekulacje o wstrzymaniu sprzedaży gry Wiedźmin. Wreszcie gameplay Cyberpunk 2077 zebrał bardzo mieszane opinie (oprócz zachwytów była też krytyka, a jeszcze wcześniej – absurdalne zarzuty), a Rockstar zdążył wypuścić Red Dead Redemption 2, który zdaniem wielu może być pierwszym tytułem detronizującym Wiedźmina. Ja jednak – mimo wszystko – trzymam kciuki za spółkę, bo to jedyne studio w Polsce tak rozpoznawalne na świecie.

153 odpowiedzi na “CD Projekt chciał 35,65 mln zł odszkodowania za to, że państwo próbowało zniszczyć Optimusa. Nie udało się”

 1. Tja.. Sorry, ale miło by było cokolwiek faktycznie wiedzieć o kwestii, doinformować się, poszperać itd.. zanim się sądzie do pisania. A nie powielać znane wszem i wobec ploty i całe to matactwo, które narosło przez lata nad tą sprawą i tą, firmą.
  A najlepiej nie pchać paluszków w te klimaty, bo to budzi złych ludzi. Takich, którzy się na żartach nie znają i których lepiej omijać, nie prowokować. O.. Tak to ujmę.

   • Jasne już się rozpędzam i pcham łapy diabłu w kocioł. Yhy.. Aż tak pokopana to ja nie jestem. Dzięki, postoję sobie z boku.

     • Tezę? Ty po pierwsze chłopaczku cofnij się do podstawówki i doucz co to są tezy.
      A po drugie, chcesz do wody? To idź nad Wisłę i się do niej rzuć. Będziesz miał swoje do wody.
      Bo ja niczego nikomu udowadniać nie muszę. Zwłaszcza takiemu netowemu deklowi schowanemu odważnie za klawiaturą.
      Dorośnij debilu!

     • Ojej i biedactwo nic nie musisz udawadniać. Ok powiem że widziałem że goła biegałaś po wielkim murze chińskim no ale z racji że nie muszę udowadniać nic to teraz musisz mi przyznać rację przecież dowody nie są wedłóg ciebie po stronie formułujące go tezę. O tak dziecinko wiem co to teza.
      Przy okazji na końcu zniżyłaś się do wulgaryzmów to zawsze świadczy o braku argumentów.

    • Tyle słów a tak mało treści.
     Plujesz jadem nie mając nic sama do powiedzenia. Mało maślane. Ze ludziom nie jest wstyd robić z siebie kretyniw w sieci.

    • a może jako dekiel anonim się zaloguj i opowiedz całą prawdę, cobyśmy wszyscy teorie spiskowe łeknęli i powielali?
     podpisano
     Członek Układu

    • A co, może mamy się bać jakichś dziadków emerytów co to już nawet do kibla dojść nie umieją beż laski? Bardzo proszę, niech przychodzą, nie boję się armii dziadeczków i babuń. Te złe ludki to już nawet dawno władzy nie mają więc czego ty się boisz?

     Bo ja nikogo i niczego, nawet boga weszmogącego.

     Ja dojdę do prawdy, jak ty mi nie powiesz, to znajdę kogoś kto to zrobi. A te złe ludki to niech sobie przyjdą. Mieszkam w Szczecinie, kiedyś na Mickiewicza 6, teraz pod innym choć nie tak dalekim adresem, jak oni są tacy straszni i dupaśni jak ty mówisz to bez problemu mnie znajdą. Ale oni, tak jak mówiłem, to mogą co najwyżej prawym palcem w lewym bucie.

  • I zero konkretnych informacji. Gadanie dla sztuki i obelgi poniżej. Szkoda tracić czas na polemikę z Panią, bo troll nic nie przedstawi, tylko poszura

   • To po uj się odzywasz w ogóle, skoro szkoda na mnie czasu? He?
    Pierodlić to ty sobie koleżko możesz, owszem.. do tych poprzednich ęteligentów za dychę.
    Pasujecie do siebie wręcz idealnie. xD

   • Otwarty świat, eksploracja, zaangażowanie gracza. Klimaty są odmienne ale mechanika podobna.
    Czasami warto włączyć mózg zanim się wykażesz ignorancja i niewiedza.

 2. Myśleli, że złodzieje z PiSuaru czują co to jest odpowiedzialność Państwa jako instytucji? PiSowcy kradną co się da – od spółek Skarbu Państwa, do Morawieckusia, który nagrany na taśmy oferujący łapóki po pare milionów na prawo i lewo NIC sobie z tego nie robi….

 3. Ciekawe, kto wysmażył takie przepisy VAT w temacie importu i produkcji krajowej komputerôw…? I czy dzięki temu nie żyje rentiersko na Hawajach.

  • Jezeli to ta ustawa:
   1.USTAWA z dnia 20 maja 1999 r.
   o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług..
   „”” 6) w art. 50:
   a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
   „1. Minister właściwy do spraw finansów publicznych, w okresie do dnia 31 grudnia 2000 r., w drodze rozporządzenia, może obniżać stawki podatku do wysokości 0% lub 7% dla niektórych towarów i usług oraz określać warunki stosowania obniżonych stawek.”””
   To:
   2.Ustawa wchodzi w życie z dniem 30 czerwca 1999 r.
   Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: A. Kwaśniewski

   Nie moge namierzyc kto wtedy glosowal w sejmie

  • W sumie wtedy te przepisy miały sens pozwoliły wielu firmom tanio unowocześnić sprzęt który często pamiętał jeszcze komunę.

 4. Dopóki rządzący mają kontrolę nad większością sądów takie kwoty od nich nie wyjdą, bo i wyroki zapadają zapewne gdzie indziej.

 5. „Ja jednak – mimo wszystko – trzymam kciuki za spółkę, bo to jedyne studio w Polsce tak rozpoznawalne na świecie.”
  No chyba nie. Jeśli chodzi o skalę gier, a właściwie jednej gry? Ok. Ale jest jeszcze kilka innych firm, które radzą sobie poza Polską.

 6. I tak zawsze będzie w naszej porąbanej Polsce, dopóki taki urzędas jeden z drugim nie odpowie swoim majątkiem za swoje błędne decyzje. I tak w prosty sposób mafia urzędnicza zniszczyła nie jedną spółkę.

   • I to jest błąd bo zawsze będą sie czuć bezkarnie i robić co chcą. Ja w pracy za swoje błędy odpowiadam nie tylko majątkiem ale również karnie ponieważ moje decyzje mogą kogoś kosztowac zdrowie albo życie. Dlaczego taki urzednik nie mialby odpowiadać tak samo?

   • Tylko że w większości krajów zachodniknurzędnik ma wbijane do głowy że jest od tego by pomóc i jego wypłata jest właśnie z podatków tych których obsługuje. W Europie praktycznie tylko w krajach byłego bloku komunistycznego jest takie rozpasanie urzędników. Fajnie do widać na przykładzie Niemiec w części wschodniej urzędnicy praktycznie wrodzy jak u nas. W zachodniej załatwisz wiele rzeczy w czasie krutką inz uśmiechem. W Anglii nie ma problemu by zapytać policję o drogę np na dworzec. U nas by ci najchętniej za samo odezwanie się do nich pałą przysłali.

 7. I poprawnie. Optimus, to tylko spółka by wejść na giełdę. A sam CDPR już dawno opchał markę Optimus dalej.

 8. cwaniacko omijali podatki… nie żal mi ich… a państwo zachowało się trochę jak policjant, który najpierw sprzedaje komuś narkotyki, by potem zamknąć go za posiadanie, jednocześnie dorabiając sobie na boku:)

  • Zauważ, że szkoły wydawały mniej środków na zakup komputerów (tutaj). Lub inaczej, w tej samej cenie (co z VATem) mogły kupić ich więcej.

   Podobny mechanizm był z UC i karetkami/ambulansami z Mysłowic. Też „państwo” płaciło mniej za karetki a nagle UC upomnial się o (akcyzę).

 9. Czekaj czekaj
  To ta sama firemka co żalila sie ze Sapkowski chce od nich pieniadze (:
  A teraz robia dokladnie to samo a nawet gorzej bo to nie ich firme ogolocila skarbowka ZANIM JA PRZEJELI i zazadali odszkodowania

  • Przejmując Optimusa, nie za darmo oczywiście, przejęli jego zobowiązania i długi, jak również wszelkie roszczenia. Doucz się kretynie.

 10. Szkoda, że Pan Kluska nie zdecydował się wynająć ludzi od mokrej roboty, by oni zrobili porządek z bandytami urzędasami – zwłaszcza, że go było na to stać!!!
  Ale z drugiej strony, po cholerę robić przysługę pieprzonej władzy i sprzedawać im sprzęt taniej – Kluska chciał dobrze, a jakieś GNIDY postanowiły go za to zniszczyć!!!
  Ta firma jest świetnym przykładem na to, że obywatel powinien sam wymierzać sprawiedliwość, bo takich spraw jak ta jest niestety dużo więcej w Polsce i nic się na lepsze nie zmieniło od tamtej pory ;(
  Jakby się zdarzył wypadek kilku skorumpowanym urzędasom i sędziom, to następni by się 3 razy zastanowili przed wydaniem niesprawiedliwszego wyroku!!!

 11. „W 2011 r. biegły sądowy stwierdził, że nie widzi związku między działaniami fiskusa a stratami spółki.”

  Ciekawe skad sie wzial taki biegly ?. Kupil dyplom na targu ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *