REKLAMA
  1. Home -
  2. Firma -
  3. Jest szansa na szybsze rozpatrywanie spraw frankowych. Ale to wymagałoby pewnej zmiany
Jest szansa na szybsze rozpatrywanie spraw frankowych. Ale to wymagałoby pewnej zmiany

Po bardzo długim okresie wzrostu liczby spraw frankowych, w tym roku obserwujemy pierwsze wyhamowanie. Z danych Związku Banków Polskich przywoływanych przez portal XYZ wynika, że na koniec marca 2025 roku liczba spraw sądowych z udziałem frankowiczów wynosiła 223,3 tysiąca, z czego 166,2 tysiąca to pozwy klientów. To jednak nadal bardzo duża liczba spraw, a o tym jak przyspieszyć ich rozpatrywanie, mówiła na łamach bank.pl pełnomocniczka Ministra Sprawiedliwości do spraw Ochrony Praw Konsumenta.

Mateusz Krakowski10.07.2025 10:11
Firma

Cyfryzacja to szansa dla frankowiczów na szybsze rozpatrywanie ich spraw w sądach

Aneta Wiewiórowska-Domagalska, pełnomocniczka Ministra Sprawiedliwości do spraw Ochrony Praw Konsumenta, mówiła w rozmowie z bank.pl o spadku liczby spraw frankowych w sądach, co świadczy o coraz sprawniejszym ich procedowaniu:

Notujemy coraz lepsze wyniki, jeśli chodzi o skuteczność procedowania ze sprawami frankowymi w sądach. W pierwszym kwartale dwudziestego piątego roku po raz pierwszy liczba takich spraw spadła. Spadek wyniósł prawie 10 tysięcy, to oznacza, że nadal przed sądami toczy się około 195 tysięcy spraw frankowych.

Nie oznacza to jednak, że bardzo duże obciążenie sprawami frankowymi w sądach zniknęło. Pełnomocniczka Ministra Sprawiedliwości informuje, że w tej chwili jest to 75% referatu sędziego w sądzie apleacyjnym jeśli chodzi o sprawy cywilne. W sądach okręgowych jest to 44 proc.

REKLAMA

Cyfryzacja to szansa na znaczne przyspieszenie spraw frankowych w Polsce

Aneta Wiewiórowska-Domagalska w wywiadzie dla bank.pl wypowiadała się z wielką aprobatą o procesie cyfryzacji sądów, który ma dotyczyć spraw frankowych. Jako przykład zasypywania sądów sprawami frankowiczów, pełnomocniczka Ministra Sprawiedliwości podaje Warszawę i wydział frankowy, który się tam znajduje. Wpływa do niego miesięcznie 20 tysięcy pism, które istnieją oczywiście w formie papierowej.

W sprawach frankowych ma pomóc Digitalny Asystent Sędziego. Dzięki niemu możliwe będzie nie tylko usprawnienie procedowania spraw, ale także ich rejestracji, bez zbędnego obciążania sekretariatów.

REKLAMA

Sędziowie będą mogli także korzystać z bazy orzecznictwa TSUE, co ma jeszcze bardziej przyspieszyć cały proces orzekania w sprawach frankowiczów. Dodatkowo przygotowany jest kalkulator, automatycznie rozliczający świadczenia stron sporu frankowego. Aneta Wiewiórowska-Domagalska informuje, że tego typu rozwiązania wejdą w życie najpewniej pod koniec roku. Dodatkowo planowane jest stworzenie algorytmu, który pomoże sędziom w przygotowaniu uzasadnień wyroków.

Według Anety Wiewiórskiej-Domagalskiej odciążenie sądów stanowi priorytet dla Ministerstwa Sprawiedliwości, a na tego typu zmiany czekają tysiące obywateli:

REKLAMA

Jeżeli uporamy się z frankami, to sądy będą sprawniejsze, ale też będziemy mieli przestrzeń do wprowadzania zmian o charakterze technologicznym. Mamy dwa bardzo duże programy w resorcie sprawiedliwości: Cyfrowe Sądy i Cyfrowe Rejestry.

W tym miejscu pełnomocniczka Ministra Sprawiedliwości do spraw Ochrony Praw Konsumenta podaje przykład Ukrainy, która uniknęła zniszczeń akt sądowych po rosyjskim ataku na ten kraj. Stało się tak właśnie dlatego, że w porę przeprowadzono tam szeroko zakrojoną cyfryzację sądów.

Dołącz do dyskusji
Najnowsze
Warte Uwagi