Częściowa składka ZUS – jak obliczyć składki ZUS za niepełny miesiąc?

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (376)
Częściowa składka ZUS – jak obliczyć składki ZUS za niepełny miesiąc?

Przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność gospodarczą np. w środku miesiąca często mają problem z wyliczeniem składek, które mają odprowadzić do ZUS. Częściowa składka ZUS powinna być w tym przypadku proporcjonalnie pomniejszona w stosunku do pełnej składki za cały miesiąc. Jak obliczyć składki ZUS za niepełny miesiąc?

Częściowa składka ZUS: kiedy można zapłacić mniejszą składkę?

Osoba, która prowadziła działalność gospodarczą tylko przez część dni w miesiącu, nie musi płacić składek na ubezpieczenie społeczne za cały miesiąc. Częściowa składka ZUS dotyczy jednak nie tylko przedsiębiorców, którzy w trakcie miesiąca założyli działalność. Skorzystać z niej mogą także ci, którzy zawiesili DG i tym samym prowadzili ją tylko przez część dni w miesiącu. Należy jednocześnie pamiętać, że o ile składki na ubezpieczenie społeczne ulegają proporcjonalnemu zmniejszeniu, o tyle nie dotyczy to składek na ubezpieczenie zdrowotne – należy je zapłacić w pełnej wysokości.

Jak obliczyć składki ZUS za niepełny miesiąc?

Podstawą do obliczenia składki ZUS jest kwota nie niższa niż 60% prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia za pracę brutto W 2018 r. jest to kwota równa 2665,80 zł. Jak w takim razie obliczyć podstawę wymiaru składki ZUS dla określonej liczby dni w danym miesiącu? Podaną wyżej kwotę należy podzielić przez liczbę dni miesiąca, w którym przedsiębiorca rozpoczął lub zakończył działalność. Następnie otrzymany wynik należy pomnożyć przez liczbę dni, w których przedsiębiorca faktycznie ją prowadził.

Czyli przykładowo – jeśli przedsiębiorca rozpoczął działalność w październiku i prowadził ją w tym miesiącu łącznie przez 10 dni, to działanie, jakie powinien wykonać, to (2665,80/31)x 10. Uwaga – dopiero ostateczny wynik należy zaokrąglać do pełnych groszy (z uwzględnieniem trzeciego miejsca po przecinku. Czyli w tym przypadku liczbę 859,935, która jest wynikiem przytoczonego działania, zaokrąglamy do 859,94. Kwota jest podstawą wymiaru składek ZUS za dany miesiąc – w tym przypadku za październik.

W dalszej kolejności należy obliczoną podstawę wymiaru składek pomnożyć przez poszczególne składki na ubezpieczenie społeczne. Poszczególne składki wynoszą: emerytalna 19,52%, rentowa 8%, dobrowolne chorobowe 2,45%, wypadkowe 1,67%. Wszystkie liczone od obliczonej podstawy wymiaru składek ZUS za konkretną liczbę dni w miesiącu.

Uwaga – przedsiębiorcy, którzy spełniają wymogi skorzystania z tzw. ulgi na start (i zdecydowali się na tę opcję) przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności są zwolnieni z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne. Z kolei przedsiębiorcy, którzy korzystają z preferencyjnego ZUS-u wymiar składki naliczają nie od 60% prognozowanego wynagrodzenia, ale od 30%, co w 2018 r. daje kwotę 630 zł brutto. Warto też pamiętać, że składki ZUS w 2019 r. ulegną zwiększeniu.