Co mi grozi za zbieranie jagód w lesie?

Gorące tematy Zakupy Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (216)
Co mi grozi za zbieranie jagód w lesie?

Czy można zbierać jagody w lesie? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Co zatem grozi mi za zabieranie jagód w lesie? 

Politycy już i tak zostawiają nam bardzo niewiele swobody. Decydują o tym na co wydawać zarobione przez nas pieniądze, zmuszają do opłacania ubezpieczeń w instytucjach, które obiektywnie zmierzają ku rychłemu upadkowi, narzucają jak wychowywać swoje dzieci, co robić we własnym domu oraz na własnej działce.

Wydawałoby się więc, że chociaż tak niewinny, przywodzący na myśl wspomnienia z dzieciństwa akt, jak zbieranie jagód w lesie, nie jest usankcjonowany przez ustawodawcę, ale takie podejście może być dla nas zgubne. Szczególnie jeśli okażemy się jagodowym głodomorem.

Czy można zbierać jagody w lesie?

Otóż, generalnie, nie jest źle. Polskie prawo nie zakazuje zbierania jagód w lesie i to niezależnie od tego czy zdecydujemy się podjeść nieco z krzaczka, czy też na przykład nazbierać solidne dwa słoiki. A nawet takich słoików pięćdziesiąt, by następnie odsprzedać je sąsiadom lub „przy drodze”. Oczywiście w artykule mówimy o jagodach, ale jest to tak samo skuteczne względem leśnego zbierania poziomek, malin czy jeżyn.

Ale i tak możemy sobie nagrabić u Dziada Borowego, a nawet u samego wymiary sprawiedliwości Rzeczypospolitej, jeśli zbierać będziemy owoce w taki sposób, że będzie dochodziło do uszkodzenia krzaczków.

Co mi grozi za zbieranie jagód w lesie?

Dzieje się tak, gdy koneserzy jagód korzystają z tak zwanych maszynek do zbierania. Przypominają one rękawice, ale są drewniane i z metalowymi wypustkami na końcu. Zdecydowanie przyspieszają zbieranie owoców, ale równocześnie bezlitośnie uszkadzają krzaczki. Kodeks wykroczeń jest wobec takiego zachowania bezlitosny:

§ 1. Kto w nienależącym do niego lesie:
1) wydobywa żywicę lub sok brzozowy, obrywa szyszki, zdziera korę, nacina drzewo lub w inny sposób je uszkadza,
2) zbiera mech lub ściółkę,
3) zbiera gałęzie, korę, wióry, trawę, wrzos, szyszki lub zioła albo zdziera darń,
4) zbiera grzyby lub owoce leśne w miejscach, w których jest to zabronione, albo sposobem niedozwolonym,
podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

Kochajmy naszą polską przyrodę i korzystajmy z jej dobrodziejstw w taki sposób, by jednocześnie jej nie krzywdzić.