„Darmowe OC” dla kupowanego pojazdu. Analitycy uważają, że to dobry czas na zakup auta

Finanse Moto Dołącz do dyskusji
„Darmowe OC” dla kupowanego pojazdu. Analitycy uważają, że to dobry czas na zakup auta

Decyzja RPP o obniżce stóp procentowych to ulga przede wszystkim dla kredytobiorców hipotecznych. Warto jednak pamiętać o tym, że niższy WIBOR (będący następstwem obniżki stóp) to również dobra informacja dla osób, które zamierzają kupić samochód na kredyt lub wziąć w leasing. Zdaniem Arkadiusza Zaremby, dyrektora zarządzającego Otomoto Klik, decyzja RPP to w zasadzie przedwyborczy prezent w postaci darmowego OC do kupowanego pojazdu.

„Darmowe OC” do kupowanego pojazdu. Wszystko dzięki obniżce stóp

O ile większość analityków spodziewała się decyzji RPP o obniżce stóp procentowych, o tyle mało kto przewidywał, że będzie ona tak duża – i wyniesie 0,75 pkt proc. Taka obniżka jest oczywiście dobrą wiadomością dla posiadaczy kredytów hipotecznych; skutkiem obniżki jest również spadek WIBOR-u, co przełoży się na spadek miesięcznej raty kredytu.

Niższy WIBOR to jednak nie tylko niższa rata kredytu hipotecznego, ale też np. kredytu na zakup samochodu. Tym samym w dobrej sytuacji są również osoby, które już zaciągnęły takie zobowiązanie lub dopiero o tym myślą – albo rozważają wzięcie samochodu w leasing. Jak twierdzi dyrektor zarządzający Otomoto Klik Arkadiusz Zaremba,

Analizując wpływ obniżki WIBORu na ratę kredytu za auto używane czy też ratę leasingu za nowy samochód można dojść do wniosku, że obniżka stóp to przedwyborczy prezent w postaci darmowego OC do kupowanego pojazdu.

Jak obliczyli analitycy Otomoto Klik, przy kredycie na auto w wysokości 50 tys. zł rata przy stopie przed obniżką wynosiła 1506 zł (przy WIBOR 3M); po obniżce – 1457 zł, co daje spadek raty o 49 zł. Taka obniżka pozwoli natomiast sfinansować koszt OC; uśredniony koszt takiej polisy w sierpniu br. wyniósł 575 zł, co daje miesięcznie kwotę 48 zł.

W lepszej sytuacji są też osoby, które zdecydują się na leasing

Z kolei analitycy Carsmile obliczyli, jak obniżka stóp przełoży się na ratę leasingu samochodu. Przy cenie auta netto w wysokości 150 tys. zł, wkładzie własnym wynoszącym 10 proc. (czyli 15 tys. zł) oraz kwocie wykupu netto w wysokości 30 tys. zł, rata przed obniżką wynosiła 2533 zł. Po decyzji RPP o obniżce stóp – 2395 zł. To daje z kolei oszczędność w postaci 138 zł, co również (w skali roku) pozwoli bez przeszkód pokryć koszt polisy OC.

Jednocześnie analitycy ostrzegają, że osoby, które rozważają zakup auta na kredyt czy leasing powinny się pospieszyć – obniżka stóp spowodowała bowiem osłabienie się złotego i wyższy kurs euro. Tymczasem im silniejsze euro, tym droższe są samochody importowane do Polski – tym samym istnieje spore ryzyko, że już wkrótce zaobserwujemy wzrost cen aut, zarówno używanych, jak i tych z salonu.