Można starać się o dofinansowanie do wymiany okien w bloku. Właściciel mieszkania ma szansę otrzymać spore środki

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Można starać się o dofinansowanie do wymiany okien w bloku. Właściciel mieszkania ma szansę otrzymać spore środki

Osoby, które kupiły mieszkanie z rynku wtórnego, często decydują się na przeprowadzenie generalnego remontu – łącznie z wymianą stolarki okiennej i balkonowej. To z kolei wiąże się z dodatkowymi kosztami. Warto jednak mieć świadomość, że zazwyczaj można dostać dofinansowanie do wymiany okien w bloku – i to od spółdzielni mieszkaniowej.

Dofinansowanie do wymiany okien w bloku: na co można liczyć?

Wymiana okien w całym mieszkaniu to wydatek rzędu kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych; nic dziwnego zatem, że właściciele nieruchomości szukają sposobu na obniżenie tych kosztów. Rozwiązaniem może być dofinansowanie do wymiany okien w bloku.

Po pierwsze, warto mieć świadomość, że do wymiany stolarki okiennej dołożyć się może spółdzielnia mieszkaniowa – wszystko zależy jednak od regulaminu danej organizacji i tego, czy dopuszcza on dofinansowanie takich inicjatyw ze strony prywatnych właścicieli. Regulamin określa również warunki, jakie trzeba spełnić (najczęściej trzeba posiadać tytuł prawny do lokalu, a dodatkowo nie mieć żadnych zaległości finansowych we wspólnocie oraz nie korzystać wcześniej z podobnego dofinansowania) oraz na jaki maksymalny zwrot kosztów może liczyć właściciel mieszkania. W razie wątpliwości warto porozmawiać z przedstawicielem spółdzielni mieszkaniowej; należy to zrobić przed podjęciem jakichkolwiek działań na własną rękę. Odpowiedni wniosek trzeba zazwyczaj złożyć przed rozpoczęciem prac remontowych związanych z wymianą okien.

O dofinansowanie można starać się również w ramach programu Ciepłe Mieszkanie

Nie zawsze jednak uzyskanie dofinansowania do wymiany okien w bloku od spółdzielni (czy wspólnoty mieszkaniowej) jest możliwe. W takim wypadku właściciel nieruchomości może sięgnąć po inne rozwiązanie – mowa o dofinansowaniu w ramach programu Ciepłe Mieszkanie, z którego mogą skorzystać osoby posiadające mieszkanie w bloku i chcące przeprowadzić jego termomodernizację, w tym m.in. – wymienić stare okna czy drzwi. Warto jednocześnie pamiętać, że osoby, które chcą uzyskać wsparcie w ramach programu, nie wnioskują bezpośrednio do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (które udostępniają środki na realizację programu gminom), a do urzędu gminy.

Na jakie wsparcie można liczyć? Wszystko zależy od wysokości dochodów właściciela nieruchomości, a także od tego, czy mieszkanie znajduje się na terenie jednej z najbardziej zanieczyszczonych gmin, czy też nie. Co do zasady można jednak otrzymać od 30 do nawet 90 proc. kosztów kwalifikowanych na lokal mieszkalny, przy czym kwoty te nie mogą być wyższe niż odpowiednio 16 500 zł/41 000 zł.

Warto zatem przed rozpoczęciem prac remontowych zorientować się, czy dostępne jest dofinansowanie do wymiany okien, a jeśli tak – to takie warunki trzeba spełnić i co trzeba zrobić.