Dotacja 5 tys. zł dla firm przedłużona na grudzień, styczeń i luty. Premier zapowiedział dodatkowe pieniądze dla przedsiębiorców

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (207)
Dotacja 5 tys. zł dla firm przedłużona na grudzień, styczeń i luty. Premier zapowiedział dodatkowe pieniądze dla przedsiębiorców

Dobra wiadomość dla mikroprzedsiębiorców. Dzisiaj premier zapowiedział przedłużenie mikrodotacji dla firm. Dotacja 5 tys. zł będzie przedłużona na grudzień, styczeń i luty. 

Dotacja 5 tys. zł przedłużona na grudzień, styczeń i luty. Nowa zapowiedź premiera

Obecnie przedsiębiorcy mogą ubiegać się o stosunkowo niewiele form pomocy – od 1 lutego będzie wśród nich  np. zwolnienie z ZUS za grudzień i styczeń, ponowne postojowe czy dofinansowanie do pensji pracowników. Kontrowersje wywołuje dotacja 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców i małych firm – wprowadzono już ją na mocy tarczy antykryzysowej 6.0, jednak na warunkach niekorzystnych dla przedsiębiorców. Aby otrzymać pomoc, musieli (oprócz odpowiedniego kodu PKD) wykazać co najmniej 40-procentowy spadek przychodów w październiku lub listopadzie w porównaniu do analogicznych miesięcy w 2019 r. Z kolei na mocy rozporządzenia, które wejdzie w życie od 1 lutego, spadek musi wynosić co najmniej 40 proc. w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku względem  poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca w 2019 r. W obu przypadkach dotacja miała być jednak jednorazowa.

Teraz jednak okazuje się, że premier zapowiedział znaczące jej przedłużenie – na grudzień, styczeń i luty. Jak stwierdził, rząd przeznaczy na ten cel kolejne 2,5 mld zł do 3 mld zł.

„Wiele osób przyjęło tę decyzję z rozczarowaniem, a nawet z irytacją”

Nie ma jednak wątpliwości, że dotacja 5 tys. zł za grudzień, styczeń i luty ma być próbą ostudzenia nastrojów wśród przedsiębiorców – zwłaszcza po wczorajszej konferencji ministra Niedzielskiego, na której zapowiedział przedłużenie obostrzeń dla większości branży. Jak stwierdził dziś premier Morawiecki, wie, że „wiele osób przyjęło tę decyzję z rozczarowaniem, a nawet z irytacją”. Przyznał również, że rozumie te głosy rozgoryczenia – i właśnie dlatego rząd miał podjąć decyzję o przedłużeniu programu bezzwrotnych dotacji na grudzień, styczeń i luty. Pomoc ma być skierowana łącznie do 48 branż.

Na razie oczywiście brak szczegółów, jeśli chodzi o warunki przyznawania dotacji – chociaż można domyślać się, że będą one analogiczne do tych z rozporządzenia, którego przepisy wchodzą w życie 1 lutego.

Oczywiście dotacja 5 tys. zł za grudzień, styczeń i luty to tylko kropla w morzu potrzeb przedsiębiorców, którzy ze względu na rządowe obostrzenia nie mogą prowadzić swoich biznesów. Być może jednak to zapowiedź zwiększenia pomocy dla przedsiębiorców ze strony rządu – chociażby o kolejne wydłużenie zwolnienia ze składek ZUS czy postojowe.