Czy ksiądz może oficjalnie uznać własne dziecko? Czy dzieci księży mogą po nich dziedziczyć?

Prawo Rodzina Społeczeństwo Dołącz do dyskusji (140)
Czy ksiądz może oficjalnie uznać własne dziecko? Czy dzieci księży mogą po nich dziedziczyć?

Trudno ignorować fakt, że księża katoliccy również posiadają dzieci. Badania przeprowadzone przez prof. Józefa Baniaka mówią, że 60 proc. księży jest w związku z kobietami, a 15 proc. z nich ma z nimi dzieci. To dość spora liczba, która swego czasu zaszokowała opinię publiczną. Nie skupiając się jednak na tej moralnej stronie zjawiska, warto przyjrzeć się tej prawnej. Czy ksiądz posiadający dzieci może być w świetle prawa cywilnego ich oficjalnym ojcem? Czy dzieci księży mogą po nich dziedziczyć i jak ustalić ich ojcostwo, jeżeli ojciec odmawia ich oficjalnego uznania?

Dzieci księży

Odpowiedź na to pytanie w świetle polskiego prawa cywilnego jest dość podobna, jak w przypadku pytania, czy ksiądz może wziąć ślub cywilny, o którym pisałam parę miesięcy temu. W świetle prawa ksiądz jest zwykłym obywatelem i przysługują mu takie same prawa jak innym. Jeśli więc zdarzy się mu wyłom od kościelnych zasad, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby takie dziecko uznał oficjalnie. Oczywiście uprzedzając padające argumenty, tak – naruszy zasady i prawa obowiązujące w Kościele katolickim, za co musi zrezygnować ze stanu kapłańskiego. Takie wytyczne zresztą wydał Watykan w specjalnej Nocie dotyczącej duchownych posiadających potomstwo.

Dla czysto prawnego uznania zawód ojca jest obojętny. W akcie urodzenia dziecka ksiądz-ojciec może więc zostać wpisany. Jak wiadomo dzieci pozamałżeńskie, nie muszą nosić nazwiska ojca. To do rodziców należy wybór, czyje nazwiska otrzyma dziecko, więc to oficjalne uznanie wcale oficjalnym być nie musi.

Kto płaci alimenty na dziecko księdza?

W opinii publicznej funkcjonuje pewna opinia, że dziecku, którego ojcem jest ksiądz katolicki, przysługują alimenty od całego kościoła. Niestety nie jest to zgodne z prawem. Oczywiście pomijam wewnętrzne uregulowania kościoła. Obowiązek alimentacyjny spoczywa na ojcu dziecka bez względu na to, jaki zawód wykonuje. I to właśnie od niego takie alimenty mogą być uzyskane. Podobnie w przypadku samej procedury ustalenia ojcostwa. To ojciec odpowiada i występuje w sądzie.

Czy dziecko może dziedziczyć po księdzu?

Największe problemy w pojawiają się w przypadku dziedziczenia. Oczywiście, jeżeli dziecko zostanie oficjalnie uznane przez księdza albo dokona tego sąd, wchodzą ustawowe uregulowania dziedziczenia. Oczywiście w życiu nie jest to tak oczywiste, ponieważ na księży najczęściej zostaje nałożony obowiązek sporządzenia testamentu. W takim przypadku pomijani są spadkobiercy ustawowi, przysługuje im jednak prawo do zachowku.

Zwłaszcza w małych społecznościach dzieci księży to trochę taka tajemnica poliszynela, w samym kościele to jednak nadal temat tabu. Wokół tematu narosło wiele mitów, które podsycają wewnętrzne uregulowania i przepisy kościoła katolickiego. Na szczęście prawo na ogół nie zwraca uwagi na wykonywany zawód.