Już za kilka dni rusza Krajowy System e-Faktur. Wkrótce wystawianie e-faktur stanie się obowiązkowe

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (65)
Już za kilka dni rusza Krajowy System e-Faktur. Wkrótce wystawianie e-faktur stanie się obowiązkowe

E-faktury w ramach Krajowego Systemu e-Faktur zaczną funkcjonować od 1 października. Na razie będzie to system testowy. Już wkrótce jednak obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych może objąć wszystkich przedsiębiorców. 

E-faktury od 1 października 2021. Wdrażanie Krajowego Systemu e-Faktur

Zgodnie z zapowiedziami, e-faktury w ramach nowego systemu zostaną wdrożone już od 1 października 2021 r. Przez pierwsze trzy miesiące elektroniczne wystawianie faktur ma funkcjonować w trybie testowym. Jednak już od 1 stycznia 2022 r. ruszy „właściwy system”. Z możliwości wystawiania e-faktur przez kolejny rok przedsiębiorcy będą mogli korzystać dobrowolnie. Zła wiadomość jest jednak taka, że zgodnie z nowelizacją ustawy o VAT od 1 stycznia 2023 r. wystawianie ustrukturyzowanych faktur będzie obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców.

Co to oznacza dla firm? Po pierwsze – warto pamiętać, że e-faktury w rozumieniu nowego prawa to nie to samo co obecnie często wystawiane przez przedsiębiorców faktury w formacie PDF. Nowe e-faktury to w rzeczywistości ustrukturyzowane pliki, tworzone zgodnie ze standardem narzuconym przez Ministerstwo Finansów. Co jednak najważniejsze – przedsiębiorcy będą wystawiać taki plik za pośrednictwem specjalnej rządowej platformy, która będzie gromadzić wszystkie e-faktury. Tym samym plik będzie trafiać nie tylko do kontrahenta (który będzie mógł pobrać plik z platformy), ale również – do fiskusa. Dostęp do platformy otrzyma każdy przedsiębiorca – po uwierzytelnieniu przez ePUAP lub podpisem elektronicznym. W przypadku jednoosobowych firm uprawnienia wystawiania i pobierania faktur z platformy będą przyznawane właścicielom działalności. Jeśli przedsiębiorca będzie chciał, by zajmował się tym księgowy lub biuro rachunkowe, będzie musiał upoważnić wybraną osobę.

Szybszy zwrot VAT dla przedsiębiorców, którzy skorzystają z nowego systemu

Wielu przedsiębiorcom nowe rozwiązanie raczej się nie spodoba. Dlaczego? Głównie ze względu na fakt, że wszystkie wystawione i pobrane faktury będą łatwo dostępne dla fiskusa. A to, jak wiadomo – może u niektórych budzić pewne obawy. Dodatkowo nie wiadomo jeszcze, jak nowy system będzie działać – i czy nie sprawi przedsiębiorcom problemów.

Ministerstwo Finansów jest jednak świadome podejrzeń ze strony przedsiębiorców i aby zachęcić ich do korzystania z systemu (przynajmniej dopóki jest dobrowolny), resort obiecuje szybszy zwrot VAT. Przedsiębiorcy, którzy będą wystawiać i pobierać faktury za pośrednictwem rządowej platformy będą mogli liczyć na zwrot VAT w ciągu 40 dni. Warto jednak podkreślić, że w porównaniu do obecnych przepisów (fiskus na zwrot VAT ma maksymalnie 60 dni), proponowana zachęta wypada jednak dość blado.

MF dodaje również, że zaletą wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur jest fakt, że przedsiębiorcy nie będą musieli przechowywać faktur. Ponownie – taki argument nie przekona raczej zbyt wielu przedsiębiorców.