Podobno futbol to taka prosta gra, w której 22 facetów biega za piłką, a na końcu i tak wygrywają Niemcy. Miejmy nadzieję, że przynajmniej w tym roku ta definicja okaże się nie do końca precyzyjna. Kibicując biało-czerwonym (czy komu tam chcecie) warto pamiętać, że niedawno nieznacznie zmieniły się przepisy gry w piłkę nożną. Aby móc zabłysnąć znajomością nowych reguł, przygotowaliśmy dla Was krótkie ich omówienie. 

Zasadami najpopularniejszego sportu świata rządzi – już od 1882 roku – organizacja The International Football Association Board, W jej skład wchodzi 4 przedstawicieli FIFA oraz 4 przedstawicieli Angielskiego, Szkockiego, Walijskiego oraz Północnoirlandzkiego Związku Piłki Nożnej. Zbierająca się dwukrotnie w ciągu roku Rada ustala zasady gry w piłkę nożną oraz futsal. Jak się okazuje, piłka nie jest taką prostą grą, bo przepisy liczą ok. 90 stron tekstu (tutaj możecie zapoznać się z ich treścią).

Nowe przepisy już na Euro 2016

1 czerwca tego roku znowelizowano szereg przepisów, przy czym większość zmian ma charakter kosmetyczny lub dotyczy absolutnie wyjątkowych sytuacji. Jak inaczej bowiem potraktować nową zasadę, zgodnie z którą rzut rożny wykonany w taki sposób, że zawodnik go wykonujący trafia do własnej bramki, nie kończy się golem, lecz… rzutem rożnym dla drużyny przeciwnej? Podobnie – rzutem rożnym dla drużyny przeciwnej, zamiast golem – zakończy się „samobój” strzelony przez piłkarza rozpoczynającego grę od własnej bramki.

Ale to raczej zdarzenia rodem z gier komputerowych niż prawdziwej gry, przynajmniej na poziomie profesjonalnym. Z pewnością większe praktyczne znaczenie będą miały zmiany dotyczące np. karania zawodników za niektóre boiskowe przewinienia. Uderzenie zawodnika albo innej osoby (np. członka sztabu trenerskiego) w głowę lub twarz automatycznie będzie karane czerwoną kartką (o ile zachowanie faulującego będzie celowe).

Zmieniły się reguły dotyczące karania za faule w polu karnym. Jeśli faulujący udaremnił „oczywistą sytuację bramkową”, do tej pory zazwyczaj był karany czerwoną kartką, a ponadto sędzia dyktował rzut karny. W świetle nowych zasad – obrońca otrzyma tylko żółtą kartę, chyba, że zablokował piłkę ręką albo celem ataku był przeciwnik, nie piłka.

Wykluczyć z gry będzie także można zawodnika jeszcze przed rozpoczęciem meczu – na przykład w przypadku zainicjowania bójki czy innego rodzaju niesportowe zachowania. W takim przypadku trener będzie jednak mógł w jego miejsce wyznaczyć do gry innego zawodnika, więc drużyna nie będzie osłabiona (przynajmniej pod względem ilości piłkarzy).

Oficjalnie umożliwiono dodatkowe przerwy w grze w przypadku, gdy wymagają tego np. warunki atmosferyczne i piłkarze powinni uzupełnić płyny.

Wszystkie nowe przepisy znajdziecie tutaj (po angielsku, PZPN jeszcze nie zdążył przetłumaczyć tego dokumentu).