Oglądasz Euro 2016? To nie sędzia „kalosz”, tak zmieniły się przepisy!

Gorące tematy Zagranica Dołącz do dyskusji (214)
Oglądasz Euro 2016? To nie sędzia „kalosz”, tak zmieniły się przepisy!

Podobno futbol to taka prosta gra, w której 22 facetów biega za piłką, a na końcu i tak wygrywają Niemcy. Miejmy nadzieję, że przynajmniej w tym roku ta definicja okaże się nie do końca precyzyjna. Kibicując biało-czerwonym (czy komu tam chcecie) warto pamiętać, że niedawno nieznacznie zmieniły się przepisy gry w piłkę nożną. Aby móc zabłysnąć znajomością nowych reguł, przygotowaliśmy dla Was krótkie ich omówienie. 

Zasadami najpopularniejszego sportu świata rządzi – już od 1882 roku – organizacja The International Football Association Board, W jej skład wchodzi 4 przedstawicieli FIFA oraz 4 przedstawicieli Angielskiego, Szkockiego, Walijskiego oraz Północnoirlandzkiego Związku Piłki Nożnej. Zbierająca się dwukrotnie w ciągu roku Rada ustala zasady gry w piłkę nożną oraz futsal. Jak się okazuje, piłka nie jest taką prostą grą, bo przepisy liczą ok. 90 stron tekstu (tutaj możecie zapoznać się z ich treścią).

Nowe przepisy już na Euro 2016

1 czerwca tego roku znowelizowano szereg przepisów, przy czym większość zmian ma charakter kosmetyczny lub dotyczy absolutnie wyjątkowych sytuacji. Jak inaczej bowiem potraktować nową zasadę, zgodnie z którą rzut rożny wykonany w taki sposób, że zawodnik go wykonujący trafia do własnej bramki, nie kończy się golem, lecz… rzutem rożnym dla drużyny przeciwnej? Podobnie – rzutem rożnym dla drużyny przeciwnej, zamiast golem – zakończy się „samobój” strzelony przez piłkarza rozpoczynającego grę od własnej bramki.

Ale to raczej zdarzenia rodem z gier komputerowych niż prawdziwej gry, przynajmniej na poziomie profesjonalnym. Z pewnością większe praktyczne znaczenie będą miały zmiany dotyczące np. karania zawodników za niektóre boiskowe przewinienia. Uderzenie zawodnika albo innej osoby (np. członka sztabu trenerskiego) w głowę lub twarz automatycznie będzie karane czerwoną kartką (o ile zachowanie faulującego będzie celowe).

Zmieniły się reguły dotyczące karania za faule w polu karnym. Jeśli faulujący udaremnił „oczywistą sytuację bramkową”, do tej pory zazwyczaj był karany czerwoną kartką, a ponadto sędzia dyktował rzut karny. W świetle nowych zasad – obrońca otrzyma tylko żółtą kartę, chyba, że zablokował piłkę ręką albo celem ataku był przeciwnik, nie piłka.

Wykluczyć z gry będzie także można zawodnika jeszcze przed rozpoczęciem meczu – na przykład w przypadku zainicjowania bójki czy innego rodzaju niesportowe zachowania. W takim przypadku trener będzie jednak mógł w jego miejsce wyznaczyć do gry innego zawodnika, więc drużyna nie będzie osłabiona (przynajmniej pod względem ilości piłkarzy).

Oficjalnie umożliwiono dodatkowe przerwy w grze w przypadku, gdy wymagają tego np. warunki atmosferyczne i piłkarze powinni uzupełnić płyny.

Wszystkie nowe przepisy znajdziecie tutaj (po angielsku, PZPN jeszcze nie zdążył przetłumaczyć tego dokumentu).