Już nie musisz płacić za natychmiastowy przelew. Revolut udostępnia swoim klientom nową opcję

Finanse Dołącz do dyskusji
Już nie musisz płacić za natychmiastowy przelew. Revolut udostępnia swoim klientom nową opcję

Revolut udostępnił w poniedziałek 3 lipca opcję natychmiastowych przelewów za darmo dla wszystkich użytkowników aplikacji. Warto przypomnieć: mowa o przelewach realizowanych w ciągu najwyżej kilku minut 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, wliczając w to niedziele i święta. Express Elixir w Revolut udowadnia bankom, że jednak da się ucywilizować kwestię księgowania przelewów.

Natychmiastowe przelewy za darmo? Takie rzeczy są jeszcze w Santander Bank Polska

Irytuje cię konieczność użerania się z zasadami księgowania przelewów, które są standardem w polskiej bankowości? Mnie również. Owszem, system Elixir był bardzo nowoczesnym rozwiązaniem w momencie, w którym został wprowadzony. Od tego czasu minęło jednak prawie dwadzieścia lat. To nie tak, że natychmiastowe przelewy, których można dokonać w każdym momencie, przekraczają możliwości współczesnej techniki. Kolejnym podmiotem, który to udowadnia na własnym przykładzie jest Revolut. Od poniedziałku 3 maja zaoferował on swoim klientom natychmiastowe przelewy Express Elixir.

Ta „lepsza” wersja Elixira jest nie tylko dostępna dla wszystkich klientów Revoluta, ale także całkowicie bezpłatna. Każda nowość tego typu jest czymś, co powinno ucieszyć użytkowników aplikacji. Cel, jaki przyświecał temu posunięciu, wyjaśnił Jason Pijnaker, Head of Core Payments w Revolut.

Misją Revolut jest demokratyzowanie usług finansowych, tak by były dostępne dla każdego, w sposób łatwy i w atrakcyjnej cenie. Tym razem oddajemy w ręce klientów w Polsce usługę błyskawicznych przelewów lokalnych bez żadnych dodatkowych opłat. Mamy nadzieję, że to udogodnienie przypadnie do gustu Polakom, którzy używają Revolut do codziennych przelewów i płatności. Tradycyjne banki w Polsce narzucają opłatę za błyskawiczne przelewy lokalne Express Elixir. Naszym zdaniem klienci skorzystają znacznie bardziej, jeśli te przelewy będą bezpłatne.

Grzegorz Ułan z Antyweb.pl słusznie zwrócił uwagę, że Pijnaker trochę jednak generalizuje. Przelewy Express Elixir są darmowe także w Santander Bank Polska. Jest to obecnie jedyny bank komercyjny w naszym kraju, który pozwala swoim klientom dokonywać natychmiastowych przelewów bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat. Niektóre spośród pozostałych pozwalają na dokonanie kilku przelewów ekspresowych za darmo. Pomijając te wyjątki, Polacy za ekspresowe przelewy muszą płacić. Zazwyczaj mowa o koszcie w okolicach 5 zł.

Express Elixir w Revolut może przybliży upowszechnienie się tego lepszego systemu rozliczeniowego w Polsce

Właśnie dlatego Express Elixir w Revolut jest tak ważnym krokiem. Nie byłby to pierwszy raz, w którym nowoczesne rozwiązania w bankowości pojawiają się w tym konkretnym fintechu, zanim upowszechnią się w bankach. Tym samym istnieje nadzieja, że jeżeli tradycyjne banki chcą nadążyć za elektroniczną konkurencją, to będą musiały zmienić swoje dotychczasowe podejście.

Czym właściwie Express Elixir różni się od standardowego Elixira? Przypomnijmy: największą wadą tego drugiego jest realizowanie przelewów w formule trzech sesji przeprowadzanych każdego dnia roboczego. Wyjątek stanowi 24 grudnia i ostatni dzień pracujący w danym roku. W tracie poszczególnych sesji banki wymieniają się informacjami o wzajemnych zobowiązaniach i należnościach.

Z punktu widzenia klientów poszczególnych banków istotne jest sześć różnych godzin: trzy dla przelewów wychodzących i trzy dla przychodzących. W wyniku ich wzajemnego nakładania się przelewy zlecone po określonej godzinie trafiają do odbiorcy dopiero następnego dnia roboczego. W szczególnie niesprzyjających okolicznościach przelew zlecony w piątek do odbiorcy trafi dopiero w poniedziałek przed południem.

Express Elixir omija sesje rozliczeniowe i jest księgowany mniej-więcej natychmiast. Przelew zrobiony w ten sposób trafia na rachunek odbiorcy w ciągu kilku minut. Można go dokonać w dowolnym momencie, 24 godziny na dobę, 365 dni w tygodniu. Podobieństwo w nazwie pomiędzy obydwoma systemami nie jest mylące. Elixir i Express Elixir są prowadzone przez Krajową Izbę Rozliczeniową.

Nie ma absolutnie żadnego racjonalnego powodu, by ekspresowe przelewy nie stały się czymś oczywistym. Trudno oprzeć się wrażeniu, że banki korzystają z okazji do pobierania dodatkowych opłat od tych klientów, którym nie chce się czekać. Pozostaje więc mieć nadzieję, że Express Elixir w Revolut sprawi, że ten lepszy, szybszy i tym samym bardziej praktyczny system rozliczeniowy bardziej się w Polsce upowszechni.