Gdzie kupić kawę i herbatę w internecie? Sprawdzamy regulamin sklepu Mokate

Lokowanie produktu Zakupy Dołącz do dyskusji (16)
Gdzie kupić kawę i herbatę w internecie? Sprawdzamy regulamin sklepu Mokate

Zamawianie kawy czy herbaty przez internet, już dawno przestało kojarzyć się z fanaberią. Większy wybór, przystępność ceny i atrakcyjna oferta – wszystko przekłada się na wzrost popularności miejsc w internecie, w których można kupić kawę i herbatę. 

Wśród wyrastających jak grzyby po deszczu sklepów, na tle konkurencji wyróżnia się kilka – oferujących solidne produkty i przejrzystą politykę zakupową. Szukając idealnej kawy, warto przyjrzeć się jednemu z nich – Mokate – polska firma rodzinna (producent m.in. cappuccino Caffetteria Mokate i herbat LOYD) od wielu lat obecna na rynku, przykuwa uwagę, nie tylko ofertą. Regulamin sklepu jest naprawdę prokonsumencki.

Ponieważ od początku istnienia Bezprawnika analizujemy regulaminy różnych sklepów internetowych (np. Bestcena), kilka pochwaliliśmy, do zamknięcia kilku z nich udało nam się nawet doprowadzić, firma Mokate zwróciła się do nas z prośbą o przeanalizowanie ich regulaminu w kontekście promocji uczciwej oferty i/lub naniesienia ewentualnych poprawek.

Gdzie najlepiej kupić kawę i herbatę w internecie?

Ilość sklepów oferujących kawę i herbatę jest imponująca, podobnie jak asortyment jaki oferują. Na pierwszy rzut oka, właściwie jedynym kryterium, jakim powinien kierować się konsument to osobiste gusta i rodzaj poszukiwanego produktu. Warto pamiętać, że oprócz powyższego, równie ważna jest polityka sklepu względem konsumentów, a ta nie zawsze stoi na wysokim poziomie. Gdy zaczynają się problemy, najczęściej doceniamy duże sieci, które staranie dbają o klientów. Mokate, wypada pod tym względem pozytywnie, sprzedając produkty, do których dystrybucji posiada pełnię praw. Nie jest to więc oczywiście nieznana szerszej publice firma dystrybuująca towary niewiadomego pochodzenia, a jakich w sieci nie brakuje.

Uczciwy regulamin sklepu internetowego to prosty regulamin

Sklep internetowy Mokate zaskoczył mnie prostym i przejrzystym regulaminem, pozbawionym prawniczych regułek. Napisany w najprostszy możliwy sposób, krok po kroku wyjaśnia każdy etap zakupów.

Uwagę zwraca kilka istotnych rzeczy. Pierwsza – gromadzone przez sklep dane. Zgodnie z RODO, każdy administrator danych musi gromadzić je tylko w niezbędnym zakresie. Te podawane przy zamówieniu są ograniczone do minimum. Dodatkowo sklep informuje nas, nie tylko kto będzie je przechował, ale również, w jaki sposób możemy zażądać ich usunięcia, a to często jest bardzo ważną informacją.

Drugą istotną rzeczą są terminy i nie chodzi tu tylko o prawo do zwrotu (wynosi standardowe 14 dni), ale również przejrzyste poinformowanie kupujących, przez jaki czas sklep oczekuje na zapłatę, po jakim czasie zamówienie może zostać anulowane w razie jej braku oraz ile dni kupujący będzie czekać na zamówienie. To naprawdę duży punkt dla sklepu. Fajny rozwiązaniem jest także gwarancja zwrotu kosztów wysyłki zakupionego towaru w razie odstąpienia od umowy. To bardzo ważne, bo często zdarza się, że konsument musi „wykłócać się” o te kilka złotych, które mu się należą.

Alternatywne sposoby rozstrzygania sporów

W regulaminie znajdziemy też ważne od jakiegoś czasu opisanie metod rozstrzygania ewentualnych sporów. Chociaż obsługa sklepu gwarantuje przejrzystość i szybkość rozpatrywaniaewentualnych reklamacji, pozostawia furtkę dla mniej zadowolonych. I tak przypomina o możliwości skorzystania z sądów polubownych, mediacji prowadzonej przez Inspekcje Handlową, a także o lekko zapomnianej internetowej platformie rozstrzygania sporów Online Dispute Resolution. Każde z rozwiązań zawiera linki do stron internetowych danych organizacji w treści regulaminu.

Takie informacje, a także szczegółowo rozpisana procedura reklamacyjna, mówi dużo o bezpieczeństwie dokonanych zakupów. Sklep gwarantuje nie tylko bezpośredni kontakt do działu zajmującego się reklamacjami, ale również 14-dniowy termin rozpatrzenia reklamacji.

Regulamin sklepu Mokate w obecnej formie spełnia standardy sklepu dbającego o satysfakcję klienta i przede wszystkim prawa konsumenta. Regulaminy sklepów internetowych nie są może najczęściej czytanym elementami strony internetowej, niemniej jednak praktyka pokazuje, że warto do nich sięgnąć, gdyż mówi on dużo o sklepie i sposobie obsługi. Firmy o wysokich standardach udostępniają bardzo przejrzyste regulaminy z klarownymi zasadami. Już sama treść mówi nam wiele o sposobie załatwienia ewentualnego sporu, a ten może pojawić się zawsze.

Regulamin, regulaminem, a doświadczenia konsumenckie swoją drogą. W redakcji Bezprawnika posiadamy kilku kawoszy i kawoszek, którzy zaopatrują się w kawę w internecie – również na stronach sklepu Mokate. Jak dotąd doświadczenia płynące z tej współpracy były wyłącznie pozytywne, co też w konsekwencji doprowadziło do bliższego nawiązania współpracy pomiędzy Bezprawnikiem, a znanym producentem.