Ponad 30 tys. działalności gospodarczych zniknęło z mapy Polski tylko w ciągu dwóch ostatnich miesięcy 2021 r.

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (402)
Ponad 30 tys. działalności gospodarczych zniknęło z mapy Polski tylko w ciągu dwóch ostatnich miesięcy 2021 r.

Zapał polskich przedsiębiorców do prowadzenia firmy topnieje z miesiąca na miesiąc – i nikogo nie powinno to dziwić. Z jednej strony osoby prowadzące działalność muszą mierzyć się z problemami wynikającymi z trwającej nadal epidemii koronawirusa, z drugiej – walczą z Polskim Ładem. Tylko w listopadzie i grudniu ponad 30 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych zostało ostatecznie zamkniętych.

Ile firm zamyka się w Polsce? Dane za 2021 r. są alarmujące

Początkowo mogło się wydawać, że rok 2020 przyniesie masowe bankructwa polskich firm. Wskazywał na to zwłaszcza – paradoksalnie – początek roku, gdy pandemia nie dotarła jeszcze nawet do Polski (ale za to mogła mieć wpływ na firmy handlujące np. towarem z Chin). Później jednak sytuacja w miarę się ustabilizowała; w niektórych miesiącach spadek zamykanych działalności był zresztą znaczący. Jak wynika z danych przedstawionych w raporcie Transparent Data „Polskie firmy 2021” w lipcu i wrześniu miesięcznie zamykało się znacznie poniżej 8 tys. jednoosobowych firm.

Dla porównania – jeśli chodzi o to, ile firm zamyka się w Polsce – rok 2021 był dla polskich przedsiębiorców znacznie gorszy (chociaż jednocześnie – bardziej stabilny, bez skokowych wzrostów jak w 2020). Łącznie w zeszłym roku zamknęło się aż 163 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych – o 21 tys. więcej niż w 2020 r. Co ciekawe, przedsiębiorcy częściej decydowali się również na zawieszenie firmy – z danych wynika, że JDG w 2021 r. były zawieszane aż o 73 proc. częściej niż w 2020 r. Łącznie działalność gospodarczą przedsiębiorcy zawieszali w ubiegłym roku aż 173 tys. razy.

Ponad 30 tys. zamkniętych firm tylko w ciągu dwóch ostatnich miesięcy 2021 roku

Z raportu nie wynika natomiast, jakie były przyczyny zamykania firm. Można się jednak domyślać, że złożyło się na to wiele czynników:

  • przedsiębiorcy w 2020 r. dostali – mniejszą lub większą – pomoc finansową; w 2021 r. była ona znacznie mniejsza lub żadna
  • niektóre firmy musiały zacząć spłatę części subwencji PFR
  • o ile w 2020 r. część przedsiębiorców mogła wspomagać się oszczędnościami, o tyle przedłużająca się pandemia mogła znacząco zachwiać płynnością finansową wielu firm; 2021 r. był dla wielu przedsiębiorców kolejnym rokiem, w którym zyski z działalności były mniejsze niż w 2019 r.

Warto zauważyć coś jeszcze – tylko przez dwa ostatnie miesiące 2021 r. zamknięto łącznie 30 843 jednoosobowe działalności gospodarcze. Z jednej strony zamknięcie działalności gospodarczej pod koniec roku może być podyktowane chęcią „dobrnięcia” do końca roku podatkowego i rozpoczęcia pracy na etacie czy na umowie cywilnoprawnej już od nowego roku. Z drugiej strony – to właśnie pod koniec roku wychodziło na jaw coraz więcej szczegółów dotyczących Polskiego Ładu. Niewykluczone, że dla wielu przedsiębiorców projektowane przepisy przelały czarę goryczy – i przyczyniły się do decyzji o zamknięciu działalności.


Przerwa na reklamę: Nie masz działalności gospodarczej, a twój klient chce dostać fakturę? Jest proste i wygodne rozwiązanie tego problemu. Polska platforma Useme przygotowała rozwiązanie, które jest skrojone pod twoje potrzeby.


2022 rok może zahamować powstawanie nowych działalności

Można się spodziewać, że rok 2022 również będzie trudny dla wielu JDG – zwłaszcza, że Polski Ład dopiero wszedł w życie, a rządzący cały czas poprawiają przepisy. Rosnąca inflacja, wysokie ceny prądu i gazu, prognozowany spadek konsumpcji – to wszystko sprawia, że ten rok może być dla polskich przedsiębiorców jeszcze gorszy.