Ile wyniesie rata kredytu w ramach programu Mieszkanie na start? Spore różnice między singlami i rodzinami

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Ile wyniesie rata kredytu w ramach programu Mieszkanie na start? Spore różnice między singlami i rodzinami

Program Mieszkanie na start zastąpi ubiegłoroczny Bezpieczny Kredyt; najprawdopodobniej wejdzie w życie dopiero w drugiej połowie roku. Już teraz jednak osoby, które chciałyby skorzystać z nowego programu mogą się zastanawiać, ile wyniesie rata kredytu po dopłacie. Pojawiły się pierwsze wyliczenia.

Ile wyniesie rata w ramach programu Mieszkanie na start?

W przypadku Bezpiecznego Kredytu wysokość rat kredytów dla poszczególnych kwot zobowiązań było dość łatwo przewidzieć – dla każdej kwoty obowiązywało oprocentowanie 2 proc., a różnice między ofertami banków udzielających Bezpiecznego Kredytu były stosunkowo niewielkie (przy czym należy przypomnieć, że jednocześnie w ramach poprzedniego programu można było zaciągnąć kredyt w wysokości maksymalnie 500 lub 600 tys. zł). Osoby, które będą chciały skorzystać z Mieszkania na start, nie będą musiały przejmować się maksymalną kwotą kredytu, a „jedynie” – limitem wysokości kapitału, do którego będą otrzymywać dopłaty. Powyżej tej kwoty kredyt będzie oprocentowany według zwykłej oferty banku.

Ile zatem wyniesie rata w ramach programu Mieszkanie na start? Pojawiły się już pierwsze wyliczenia Expander Advisors, jednak dla kwoty kredytu w wysokości 400 tys. zł – przy czym jest to kwota, do której zarówno pary jak i rodziny z dziećmi otrzymają dopłaty (będą pozbawieni jej jedynie single). Ponadto można przypuszczać, że przynajmniej w miastach wojewódzkich zaciągane kredyty będą znacznie wyższe, co oznacza, że wysokość raty preferencyjnego kredytu będzie zupełnie inna.

Przy kwocie 400 tys. zł (przy założeniu, że kredytobiorcy nie przekraczają kryterium dochodowego, a ceny mieszkań w danej lokalizacji są na przeciętnym poziomie), pierwsza rata kredytu w ramach programu Mieszkanie na start wyniosłaby:

  • 2773 zł dla singla,
  • 1833 zł dla pary,
  • 1667 zł dla rodziny z jednym dzieckiem,
  • 1500 zł dla rodziny z dwójką dzieci,
  • 1333 zł dla rodziny z trójką dzieci.

Skąd ta rozbieżność? Wynika ona z dwóch czynników. Przepaść między singlem a resztą kredytobiorców wynika z tego, że singiel może liczyć na dopłaty jedynie do kwoty 200 tys. zł; tym samym pozostałe 200 tys. zł w tym przypadku jest oprocentowanie według zwykłej stawki.

Różnice między pozostałymi kredytobiorcami wynikają natomiast z poziomu oprocentowania. Należy przypomnieć, że singiel i pary mogą liczyć na oprocentowanie (po dopłacie) w wysokości 1,5 proc., ale już rodzina z jednym dzieckiem – w wysokości 1 proc. W przypadku rodziny z dwójką dzieci jest to już oprocentowanie na poziomie 0,5 proc., w przypadku rodziny z trójką dzieci – 0 proc. Jak jednak widać, o ile różnica między np. parą a rodziną z trójką dzieci jest znacząca, o tyle przy zestawieniu rodzin z jednym i z dwójką dzieci – już nieszczególnie.

Po raz kolejny potwierdza się, że nowy program będzie bardziej opłacalny dla rodzin z dziećmi

Wyliczenia – mimo że dla stosunkowo niskiej kwoty kredytu – pokazują jednak wyraźnie, że Mieszkanie na start jest programem stworzonym przede wszystkim z myślą o rodzinach, które mogą otrzymać znacznie wyższe wsparcie (i do wyższej kwoty kapitału). Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli porównamy przedstawione wyżej kwoty pierwszych rat kredytów w ramach nowego programu z ratami zwykłego kredytu hipotecznego na tę samą kwotę, to różnica jest kolosalna – w tym drugim przypadku wyniosłaby bowiem 3713 zł, co oznacza, że ostatecznie sporo zyska również i singiel. Popyt na nowy, preferencyjny kredyt może być zatem wysoki – co z kolei najprawdopodobniej poskutkuje dalszym wzrostem cen nieruchomości.