Ile zarabiają posłowie i senatorowie?

Gorące tematy Państwo Praca Dołącz do dyskusji (4)
Ile zarabiają posłowie i senatorowie?

Jeśli dowiecie się ile zarabiają posłowie i senatorowie, to zrozumiecie dlaczego tak zależy im by być tam cały czas.

Płaca minimalna w Polsce w 2015 roku wynosi 1750 zł. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosi 4 025 zł. A ile zarabiają posłowie i senatorowie? Pewnie chcielibyście to wiedzieć.

Posłowie (460 osób) i senatorowie (100 osób) mają zarobki sporo wyższe od przeciętnych zarobków pracujących Polaków. Przysługuje im około 9 892 zł uposażenia i niemal 2 473 zł diety (¼ uposażenia) co miesiąc. Dodatkowo mają oni do dyspozycji ryczałt na prowadzenie biura poselskiego, czyli 12 150 zł. Niepełnosprawni posłowie mogą złożyć wniosek o podniesienie ryczałtu o maksymalnie 50 proc. Jeśli pobierają taki ryczałt, to muszą założyć co najmniej jedno biuro.

Kolejną korzyścią jest możliwość darmowych podróży po terenie Polski. Każdemu posłowi i senatorowi przysługuje odprawa w wysokości 3-miesięcznego uposażenia, o ile nie wrócą do ław sejmowych. Każdemu posłowi i senatorowi, który bierze udział w obradach komisji na stanowisku przewodniczącego ma 20 proc. dodatek, zastępca może liczyć na 15 proc. większe uposażenie, a przewodniczący podkomisji na 10 proc. dodatku.

Uposażenie nie przysługuje parlamentarzyście, który pozostaje w stosunku pracy i nie korzystają z urlopu bezpłatnego lub nie zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej. Posłowie tracą 1/30 swojego uposażenia za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności w Sejmie lub komisji/podkomisji.

Posłowie i senatorowie mogą liczyć także na samochód z kierowcą, jeśli ten jest dostępny lub busiki. Posłom i senatorom, którzy nie mają meldunku w Warszawie, przysługuje klimatyzowany pokój w Domu Poselskim, którego metraż wynosi 17 metrów kwadratowych. Każdy ma na wyposażeniu telewizor, lodówkę, radio i telefon. Jeśli to im nie wystarcza, mogą uzyskać 2 200 zł na wynajęcie mieszkania w stolicy.

Jeśli sądzicie, że zarobki polskich posłów i senatorów są wysokie, to porównajcie je choćby z zarobkami osób pełniących podobne funkcje w innych krajach. Japońscy posłowie zarabiają rocznie w przeliczeniu około 850 000 zł, w Australii około 615 000 zł, we Włoszech około 575 000 zł, w USA około 550 000 zł. Aby zapoznać się z większą ilością tego typu danych warto zajrzeć na tę stronę.

Masz problemy lub wątpliwości związane z zarobkami, uzyskaniem należnych świadczeń i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com