Kto wpłaca na IKZE, ten korzysta z ulgi podatkowej. Czas na to mamy do końca grudnia

Finanse Podatki Dołącz do dyskusji (6)
Kto wpłaca na IKZE, ten korzysta z ulgi podatkowej. Czas na to mamy do końca grudnia

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to sposób na obniżenie podatku i i odłożenie pieniędzy na emeryturę. Ile zaoszczędzimy na podatku zależy od tego, ile wpłacimy na IKZE oraz od stawki, jaką są obłożone nasze dochody. Prowadzący działalność gospodarczą mogą wpłacić na IKZE maksymalnie 9466,20 zł. Reszta 6310,80 zł.

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to sposób na obniżenie podatku

Wpłaty na IKZE mogą odliczyć od dochodu ci, którzy rozliczają się z fiskusem według skali podatkowej lub 19 proc. podatkiem liniowym. Prawo do odliczenia wpłat na IKZE, ale od przychodu mają podatnicy, którzy rozliczają się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Na IKZE możemy wpłacać ile chcemy, ale nie więcej niż ustalony limit. Ta kwota, co roku jest inna. Dla prowadzących działalność jest to 1,8 przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Pozostali mają ograniczony limit do 1,2 tego wynagrodzenia. Największą korzyść podatkową gwarantuje wpłata kwoty limitu, ale można też wpłacić mniej. Można to zrobić jednorazowo lub w kilku wpłatach. Jeśli chcemy skorzystać z ulgi rozliczając dochód osiągnięty w 2021 roku, musimy zdążyć z wpłatą do 31 grudnia 2021 roku.

Tyle zostanie w kieszeni

Prowadzący działalność i rozliczający się według skali, jeśli wpłaci na IKZE maksymalną kwotę 9466,20 zł, a dochody ma opodatkowane stawką 17 proc. obniży podatek o 1609,25 zł. Przy stawce 32 proc. będzie to 3029 zł. Jeśli rozlicza się podatkiem liniowym (19 proc.) to obniży podatek do zapłaty o 1799 zł . Maksymalna korzyść podatkowa dla pozostałych osób przy stawce podatkowej 17 procent, wynosi 1073 zł. Przy stawce podatkowej 32 procent zyskamy 2019 zł.

Założenie IKZE jest proste. Można to zrobić za pośrednictwem banków, domów maklerskich, firm ubezpieczeniowych czy funduszy inwestycyjnych. Najpopularniejszą formą IKZE są fundusze inwestycyjne. Portal analizy.pl przygotowuje co roku ranking tych funduszowych IKZE. Zwycięzcą zeszłorocznego rankingu, już zresztą po raz czwarty, został NN Inwestments Partners TFI. Na drugim miejscu, ale z bardzo zbliżoną punktacją znalazło się TFI AXA. Trzecie należy do Generali Inwestments TFI. W kategorii „IKZE na piątkę” znalazły się jeszcze Skarbiec TFI oraz Pekao TFI.

Wypłata na 65 urodziny

Decyzję o wyborze instytucji za pośrednictwem, której zakładamy IKZE możemy zmieniać i przenosić się, na przykład, z banku do biura maklerskiego. Z biura do funduszu itd. Dlatego warto śledzić, jak radzi sobie wybrana przez nas instytucja. Z tym że w przypadku biura maklerskiego to my sami będziemy odpowiedzialni w co ulokujemy swoje pieniądze. Warto pamiętać, że prawo do ulgi daje już sama wpłata na IKZE. To znaczy, że w przypadku, wspomnianego rachunku w domu maklerskim, nie trzeba od razu podejmować decyzji czy i jak dzielimy nasz portfel. Zrobimy to, gdy będziemy na to gotowi.

Ulga w podatku miała tylko do IKZE zachęcić. Jego podstawową rolą jest gromadzenie oszczędności na emeryturę. Dlatego tak go skonstruowano, że pieniądze korzystnie jest wypłacić z IKZE po 65 urodzinach. Kolejny warunek: trzeba zasilać swoje konto przez 5 lat. Nie musi to być jednak 5 kolejnych lat. Przy wypłacie musimy zapłacić urzędowi skarbowemu 10 procentowy podatek od wypłacanej kwoty. Zwróćmy uwagę, na sformułowanie „wypłacana kwota””. Zwłaszcza jeśli wybieramy formę aktywnego inwestowania tymi pieniędzmi na giełdzie, to oby ta wartość była znacznie większa niż wpłaty, ale różnie może być. Dlatego większość, która decyduje się na IKZE powierza swoje pieniądze profesjonalistom z towarzystw funduszy inwestycyjnych.

Z IKZE można też wypłacić pieniądze przed 65 rokiem życia, ale wtedy trzeba od wypłaconej kwoty zapłacić podatek dochodowy w wysokości zależnej od skali, w jakiej jest podatnik. Najkosztowniejsze jest wyjście z IKZE w ciągu pierwszych 12 miesięcy. W takim przypadku naliczana jest jeszcze dodatkowa opłata. Jeśli ktoś nie doczeka wypłaty, pieniądze dostaną spadkobiercy lub uposażeni. Zakładając IKZE można wskazać komu i w jakiej części mają przypaść nasze pieniądze.