Rodzice chcą znać listę zaszczepionych nauczycieli. Nikt jednak nie ma obowiązku pokazywać takich danych

Praca dołącz do dyskusji (22) 16.04.2021
Rodzice chcą znać listę zaszczepionych nauczycieli. Nikt jednak nie ma obowiązku pokazywać takich danych

Justyna Bieniek

Jakie są granice naszych praw w kwestii ujawnienia szczepień? Pytanie dość aktualne, zwłaszcza przed powrotem do szkół. Część rodziców domaga się ujawnienia, czy nauczyciele w szkole ich dzieci są zaszczepieni. Chyba nikogo nie powinno dziwić, że uzyskanie takich informacji jest dość nierealne.

Informacja o szczepieniu a ochrona danych osobowych

Zdaję sobie sprawę, że w kwestii bezpieczeństwa swoich pociech rodzice często tracą głowę. Niestety kij ma dwa końce i tak, jak w naszej pracy raczej nie życzylibyśmy sobie pytań o tę dość drażliwą kwestię, tak też nie ma się co dziwić, że dyrektorzy szkół dość kategorycznie odmówili podania takich informacji. Oczywiście obie strony są oburzone. Pierwsza, ponieważ z niewiadomych powodów przyjęło się, że w szkole rodzic jest panem i władcą. Druga, ponieważ ktoś ośmiela się ingerować w ich osobiste sprawy .

Na szczęście w dalszym ciągu obowiązuje zasada, ze szczepienia pozostają nasza osobistą sprawą. Bez względu na to czy informacji wymaga nasz pracodawca, czy roszczeniowy rodzic zatroskany o powrót dzieci do szkoły. Musimy pamiętać, że sytuacja działa w dwie strony i równie dobrze nauczyciele mogliby wymagać takich informacji od rodziców. W końcu dzieci również mogą być zagrożeniem, w dodatku o wiele wyższym niż sami nauczyciele. 25 -osobowa klasa to 25 różnych środowisk, domów i jeszcze więcej zakładów pracy, z którymi styka się młodzież. Zanim więc rodzice wypowiedzą wojnę ochronie danych osobowych w szkołach, przyda się odrobina autorefleksji i zdrowy rozsądek. Szczepienia dzieci przeciw Covid-19 za chwilę również mogą stać się faktem. Pytanie czy w takiej sytuacji, to szkoła mogłaby żądać ujawnienia takiego faktu.

Wymóg szczepień w pracy

Nie ma i prawdopodobnie nigdy nie będzie możliwości uzyskania takich danych. Nie ma tu znaczenia czy chodzi o szkołę, czy inny zakład pracy. Szczepienia oraz stan naszego zdrowia wciąż pozostaje nasza osobistą sprawą, której nie może oceniać pracodawca. Udostępnienie takich danych mogłoby mieć miejsce jedynie za zgodą zainteresowanego, w dodatku dobrowolną i oczywiście wyraźną. Czy w przypadku zależności służbowej możemy mówić o dobrowolności? Raczej nie. Dlatego też na dzień dzisiejszy takie informacje nie mogą być udostępniane, nawet ze względu na bezpieczeństwo dzieci.