Intrum Justitia wysyła wezwania do zapłaty, mimo umorzenia postępowania

Gorące tematy Technologie dołącz do dyskusji (10) 15.06.2015
Intrum Justitia wysyła wezwania do zapłaty, mimo umorzenia postępowania

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Wielu internautów otrzymało listy od firmy Intrum Justitia, w których wzywa ona do zapłaty 670 zł za rzekome udostępnianie filmu „Mój rower”.

Opisywaliśmy już działania kilku firm mające na celu ściąganie od ludzi pieniędzy za rzekome udostępnianie plików z treściami, do których nie mają prawa. Było tak w przypadku firmy Lex Superior czy Muraal. Tym razem sprawa dotyczy firmy Intrum Justitia.

Firma Intrum Justitia wysyła wezwania do zapłaty 670 zł za rzekome udostępnianie filmu „Mój rower”. Kwota ma być odszkodowaniem za szkodę, jakiej doznał producent i dystrybutor filmu poprzez czyn udostępniania go w sieci przez danego internautę, czyli dotyczy złamania prawa autorskiego.

Jak donosi Dziennik Internautów, prokuratura faktycznie prowadziła postępowanie w tej sprawie, lecz zostało ono umorzone 28 listopada 2014 roku, gdyż firma reprezentująca producenta i dystrybutora nie wniosła o ściganie. Postępowanie dotyczyło kilku tysięcy osób, które zostały namierzone po numerach IP, ale prokuratura nie weryfikowała tych danych, a to z tej właśnie bazy pochodzą dane osób, które otrzymują korespondencję od Intrum Justitia.

Mimo umorzenia, do tej pory do wielu internautów dochodzą pisma z wezwaniem do zapłaty odszkodowania na konto firmy Intrum Justitia.

Jeśli masz problemy z firmami, które żądają zapłaty za coś, czego nie zrobiłeś i chciałbyś uzyskać poradę prawnika, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com