Jak holować samochód zgodnie z prawem. Te przepisy warto mieć w pamięci

Moto Dołącz do dyskusji (24)
Jak holować samochód zgodnie z prawem. Te przepisy warto mieć w pamięci

Niedzielne popołudnie, wzmożony ruch na drodze, a wasz samochód staje. Jeżeli też spotkała was taka niespodzianka, ten tekst jest dla was. Holowanie samochodu bez tajemnic – tych prawnych oczywiście. Jak holować samochód – przepisy.

Czasem okazuje się, że wynajęcie lawety w niedzielne popołudnie, zwłaszcza wolne od handlu, jest istną drogą przez mękę. Szybciej, ale też taniej, jest odmawiający posłuszeństwa samochód odholować, zwłaszcza jeżeli do miejsca docelowego jest niedaleko. Zanim podepniemy się pod inny samochód, należy pamiętać o kilku zasadach które regulują, kiedy i w jaki sposób holowanie może mieć miejsce.

Czy można holować samochód?

Tak, można. Zezwala na to Ustawa prawo o ruchu drogowym, większości osób znana jako Kodeks drogowy. Przepisy dotyczące holowania znajdują się w rozdziale 9. ustawy. Zgodnie z ich treścią pojazd może być holowany po spełnieniu kilkunastu wyliczonych warunków.

Kwestią pierwszorzędną jest: gdzie można holować samochód. Samochodu nie można holować na autostradzie, chyba że robi to pojazd do tego przeznaczony i tylko do miejsca obsługi podróżnych lub najbliższego zjazdu.

Oczywiście nie wszystkie pojazdy mogą być holowane. Logika i przepisy podpowiadają, że raczej trudno byłoby holować pojazd, który ma niesprawny układ kierowniczy lub hamulcowy. W kwestii tego ostatniego jest to jednak możliwe, o ile pojazd holowany jest na tzw. sztywnym holu.

Pamiętajmy także, że holować można tylko jeden pojazd, a za kierownicą tego pojazdu musi znajdować się osoba, która ma uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowca, nawet holowany, musi być również trzeźwy. Co do kwestii trzeźwości kierowcy w holowanym aucie wypowiedział się nawet Sąd Najwyższy. Jak widać, nie była to na tyle oczywista kwestia i wymagała rozwiania wątpliwości (wyrok SN z dnia 18 marca 2003 r. IIIKKN 390/01).

Zasady holowania pojazdu

Przechodząc do kwestii stricte praktycznych, w pierwszej kolejności należy określić, za pomocą czego można holować samochód. Sprawa wydaje się oczywista – linka holownicza. Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami musi być ona oznakowana na przemian białymi i czerwonymi pasami albo zaopatrzona w chorągiewkę barwy żółtej lub czerwonej. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie pojazdy Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, jeśli więc przypadkiem będziecie holować taki pojazd, to macie już z górki.

Holując pojazd, należy zachować odległość między pojazdami. Kodeks wskazuje, że powinna ona wynosić nie więcej niż 3 metry przy połączeniu sztywnym oraz od 4 do 6 m przy połączeniu giętkim.

Jak holować samochód w zgodzie z prawem?

Prędkość pojazdów nie może przekraczać 30 km/h w obszarze zabudowanym i 60 km/h poza obszarem zabudowanym.

Holowany pojazd oprócz odpowiedniego oznaczenia linki holowniczej, powinien być również odpowiednio oznakowany. Z wyjątkiem motocykli, każdy pojazd powinien mieć umieszczony z tyłu po lewej stronie trójkąt ostrzegawczy lub zamiast tego wysyłać żółte sygnały błyskowe w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie powinien mieć włączonych świateł awaryjnych. Powinien natomiast w okresach ograniczonej widoczności mieć włączone światła pozycyjne. Światła mijania włącza tylko pojazd holujący.

Pasażer w holowanym samochodzie

Istnieje powszechne przekonanie, że w samochodzie holowanym nie może znajdować się pasażer. Nie jest to jednak do końca prawda. Nie ma w kodeksie drogowym żadnego przepisu, który jednoznacznie zabraniałby przebywania pasażerów w holowanym samochodzie. Biorąc pod uwagę względy bezpieczeństwa, z pewnością jest to niewskazane. Z drugiej jednak strony trudno wyobrazić sobie sytuację, w której tacy pasażerowie musieliby wysiąść i zostać na jakimś odludziu.

Mamy nadzieję, że w tych kilku akapitach podpowiedzieliśmy wam jak holować samochód zgodnie z przepisami ruchu drogowego.