Jeden przelew do ZUS już jest – może nawet twój bank sam ci o tym przypomni

Firma Państwo Podatki Praca Dołącz do dyskusji (74)
Jeden przelew do ZUS już jest – może nawet twój bank sam ci o tym przypomni

Jak sprawdzić numer konta ZUS? Teoretycznie powinien trafić do naszej skrzynki pocztowej, nadany przez ZUS listem poleconym. Jeśli jednak taka korespondencja w naszej skrzynce się nie pojawiła – i na to jest metoda. 

Od 1 stycznia 2018 roku funkcjonuje w Polsce jeden przelew do ZUS. Ponieważ nie wszyscy płacą swoje składki osobiście, wyjaśnię jak do tej pory to wyglądało. Przedsiębiorca za swoich pracowników musiał wysyłać Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych 2, 3, a czasem nawet 4 oddzielne przelewy, starannie wyliczając jaka składka na ubezpieczenie chorobowe, jaka na emerytalne i tak dalej, i tak dalej. Nie było to takie strasznie męczące, jak brzmi, o ile zatrudniało się stałą liczbę osób ze stałą pensją. Gorzej, jeśli wartości te się zmieniały, a opłacanie składek mogło się wtedy zmienić w prawdziwe utrapienie.

Jedno konto ZUS to zmiana na lepsze

Przedsiębiorcy w naszym kraju nie mają, nigdy zresztą nie mieli, lekko, ale jedno konto ZUS to niewątpliwie zmiana na lepsze. Od początku tego roku wystarczy bowiem puścić przelew tylko na jedno konto, które jest indywidualnie przypisane do naszego przedsiębiorstwa, a już sam Zakład zorganizuje sobie kwestię tego ile pieniędzy i na którą składkę – zgodnie ze składanymi przez nas deklaracjami. Moim zdaniem jest to oczywiście bardzo wygodne rozwiązanie i tak naprawdę jedynym jego minusem, zresztą wartym swojej ceny, jest fakt, że oszuści wysyłają do przedsiębiorców fałszywe listy z fałszywym numerem konta.

E-składka: jak sprawdzić numer konta ZUS?

Jak sprawdzić numer konta ZUS w internecie? Na szczęście jest to możliwe, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że ktoś nie przysłał nam podrobionego listu (lub, ze ten list gdzieś nam się zawieruszył). Numer rachunku składkowego (NRS) sprawdzimy w sieci za pośrednictwem usługi przygotowanej przez ZUS, a dostępnej pod adresem eskladka.pl. Wystarczy uzupełnić dwie podstawowe informacje na temat naszej firmy i otrzymamy numer konta – do pobrania również w postaci pliku PDF. Oczywiście stanowczo odradzam szukania numeru rachunku składkowego na jakiejkolwiek innej stronie – a pewnie z czasem pojawią się i takie próby oszustwa.

Również bank przypomni, że jest nowy numer rachunku składkowego

Niestety, nasz bank automatycznie nie przypisze do konta przedsiębiorcy nowego numeru konta ZUS, ale przynajmniej jeden z moich banków uniemożliwia ponowienie przelewów na dotychczasowe konta ZUS-u, przypominając, że od stycznia 2018 w tej materii pojawiły się pewne zmiany.

jak sprawdzić numer konta zus w internecie