Jak sprawdzić swoje punkty karne w internecie? Poradnik krok po kroku

Moto Dołącz do dyskusji (41)
Jak sprawdzić swoje punkty karne w internecie? Poradnik krok po kroku

Usługa sprawdzania punktów karnych przez internet została udostępniona przez Ministerstwo Cyfryzacji. Jest bezpłatna, a wymaga jedynie Profilu Zaufanego (eGO), który też można wyrobić bezpłatnie. Jak sprawdzić swoje punkty karne w internecie? Wyjaśniamy krok po kroku. 

Trzeba przyznać, że Ministerstwo Cyfryzacji za czasów Anny Streżyńskiej wiele uporządkowało w polskim „e-urzędzie”. Oddzielono Profil Zaufany od ePUAP co dało możliwość udostępniania państwowych e-usług na różnych platformach, ale w oparciu o jedno narzędzie potwierdzania tożsamości. Tym, którzy jeszcze nie wiedzą wyjaśnijmy, że Profil Zaufany (zwany również „eGO”) jest rodzajem cyfrowego podpisu do załatwiania spraw urzędowych przez internet. Kiedyś kojarzono ten profil wyłącznie z dość toporną platformą ePUAP, na której niewiele dało się załatwić. Ostatnio ePUAP się poprawił, a oddzielony od niego Profil Zaufany może być używany w połączeniu z innymi rządowymi platformami. Dlatego Profil Zaufany warto mieć, a jeśli jeszcze go nie masz, zajrzyj na stronę obywatel.gov.pl i dowiedz się jak uzyskać Profil Zaufany.

Dodajmy, że od października 2016 roku można założyć Profil Zaufany przez e-bankowość. Ta metoda nie wymaga żadnej wizyty w urzędzie.

Jeśli już masz Profil Zaufany (eGO) i chcesz po prostu sprawdzić punkty karne, poniżej opisujemy jak to zrobić.

Jak sprawdzić swoje punkty karne w internecie, krok po kroku

Krok 1: Wejdź na stronę obywatel.gov.pl. Znajdziesz tam baner zachęcający do sprawdzenia punktów karnych. Usługa jest dostępna również w kategorii „Kierowcy i pojazdy”.

Obywatel.gov.pl

Krok 2: Zostaniesz przeniesion(y-a) na stronę informacyjną. Tam musimy wskazać, że interesuje Cię sprawdzanie punktów karnych przez internet.

Krok 3: Po kliknięciu na link „Przez internet” rozwinie się dodatkowa informacja z przyciskiem „Sprawdź swoje punkty karne”. Oczywiście musisz kliknąć w ten przycisk.

Krok 3: Wyświetli się informacja o tym, że musimy się zalogować na Profil Zaufany. Trzeba kliknąć „Zaloguj się”.

Krok 4: Zostaniesz przeniesion(y-a) na stronę logowania do Profilu Zaufanego. Tutaj trzeba się zalogować taką metodą, jaka wcześniej była wybrana przy zakładaniu profilu (na login i hasło lub przez bank).

Krok 5: Po zalogowaniu zobaczysz „wniosek o dostęp do usługi online na platformie obywatel.gov.pl”, wraz ze swoimi danymi. Trzeba podpisać ten wniosek klikając przycisk „Podpisz profilem zaufanym”.

Krok 6: Wyskoczy okienko takie jak poniżej. Jeszcze raz potwierdzamy chęć podpisania klikając w przycisk „Autoryzuj i podpisz dokument”.

Krok 7: Zostaniesz poproszon(y-a) o kod jednorazowy. Jeśli korzystasz z logowania przez bank to może być konieczne ponowne zalogowanie się. Gdy już niezbędny kod zostanie podany, nastąpi przeniesienie z powrotem na stronę obywatel.gov.pl. Tam zostanie wyświetlona informacja o punktach, która w moim przypadku nie jest powodem do zmartwień :).

 

Sprawdź swoje punkty karne online – to nic nie kosztuje!

Uruchomienie usługi „Sprawdź swoje punkty karne” to pierwszy etap Programu CEPiK 2.0, w ramach którego rozwijana jest centralna ewidencja pojazdów i kierowców. Kolejne e-usługi w ramach programu CEPiK 2.0 będą uruchamiane w 2018 r. Będą to:

  • „Mój pojazd” (możliwość sprawdzenia online szczegółowych informacji o pojazdach)
  • „Uprawnienia kierowcy” (możliwość sprawdzenia online szczegółowych informacji o uprawnieniach do kierowania pojazdami różnych kategorii)
  • „Udostępnij swoje dane pracodawcy” (Usługa dla kierowców zawodowych. Chodzi o możliwość dobrowolnego udostępnienia swojemu pracodawcy osobistych danych z bazy CEPiK, np. o liczbie zgromadzonych punktów karnych)
  • „Sprawdź punkty szkołę jazdy i instruktora” (możliwość sprawdzenia online ilu wychowanków danego instruktora lub absolwentów szkoły jazdy pozytywnie zdaje egzamin)
  • „Przypominaj o terminach” (Opcja powiadamiania – e-mailem lub SMS – o terminach badań technicznych pojazdu, konieczności przedłużenia polisy OC, badaniach lekarskich dla kierowców itp.)

Warto dodać, że niebawem powiększy się także liczba instytucji oferujących potwierdzanie Profilu Zaufanego (eGO). Załatwianie spraw urzędowych przez internet nadal ma pewne swoje wady, ale jest coraz lepiej.