Tutaj możecie policzyć ile oddacie bankowi, gdy wzrosną stopy procentowe

Finanse Nieruchomości Rodzina Dołącz do dyskusji (31)
Tutaj możecie policzyć ile oddacie bankowi, gdy wzrosną stopy procentowe

Od maja 2020 r. główna stopa referencyjna ustalona przez Radę Polityki Pieniężnej jest na rekordowo niskim poziomie – 0,1 proc. Nie zawsze tak było. Dla porównania w marcu 2015 r. wynosiła 1,5 proc., a w styczniu 2013 r. – 4 proc. Sprawdź ile wyniesie rata Twojego kredytu hipotecznego, gdy oprocentowanie wzrośnie – zachęca prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. UOKiK uruchomił w ramach kampanii „Policz i nie przelicz się kalkulator zmiany oprocentowania

Kalkulator zmiany oprocentowania powie na co cię stać

Urząd jest zaniepokojony tym, jak wielu Polaków decyduje się na wzięcie kredytu hipotecznego. Dziś banki pożyczają pieniądze bardzo tanio. To się może zmienić jeszcze w tym roku. Przy kilkuset tysiącach złotych zadłużenia podwyżka stóp procentowych może zaboleć. Dlatego UOKiK zachęca by zorientować się ile wyniesie miesięczna rata, gdy koszt kredytu wzrośnie. Kalkulator jest na stronie finanse.uokik.gov.pl. Trzeba wpisać kwotę, kredytu która jest do spłaty, wysokość rat lub oprocentowanie oraz datę spłaty ostatniej raty. Kalkulator poda 10 wyników. Przy oprocentowaniu rosnącym do 5 pkt proc. Osoba, która  ma do spłaty na przykład 300 tys. zł do połowy 2045 roku płaci dziś bankowi ok. 1500 zł miesięcznie. Przy oprocentowaniu wynoszącym 1 proc. rata wzrośnie do 1661 zł. Przy 3 procentach do 2010 zł, a przy 5 proc.  do prawie 2400 zł.

Spłać więcej, póki jest tanio

„Niskie stopy procentowe oznaczają niższe raty kredytów, ale niosą za sobą ryzyko. Gdy wzrosną, konsumenci będą płacić wyższe raty. Zdecydowana większość kredytów opiera się na zmiennym oprocentowaniu, co oznacza, że wraz ze zmianą stóp oprocentowania zmianom podlega również wysokość raty kredytu. Dobrym rozwiązaniem jest nadpłacanie kredytu, szczególnie w okresach, kiedy stopy procentowe są na niskim poziomie. Nawet w mniejszych sumach. W ten sposób ewentualny wzrost rat będzie mniej odczuwalny dla portfela”, mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Banki mają w ofercie kredyty hipoteczne ze zmiennym i okresowo stałym oprocentowaniem. Te pierwsze wiążą się z największym ryzykiem. Najbezpieczniejsze są kredyty o stałym oprocentowaniu obowiązującym przez cały czas kredytowania, ale takie w Polsce są niedostępne. Okresowo stałe są droższe, w tej chwili, niż oprocentowane zmiennie. UOKiK przypomina, że każdy kredytobiorca powinieneś mieć możliwość przejścia z formuły zmiennego oprocentowania na stałe lub czasowo stałe. Po 5 latach można ponownie zdecydować, jaki rodzaj oprocentowania wybieramy.