Skarbówka sprawdzi, czy dobrze się rozliczyłeś. Mogą posypać się kary dla podatników

Podatki Dołącz do dyskusji
Skarbówka sprawdzi, czy dobrze się rozliczyłeś. Mogą posypać się kary dla podatników

Urzędy skarbowe rozpoczynają kontrolę podatników. Skarbówka porówna dane z PIT-ów z informacjami dostępnymi w urzędowych bazach danych. Jeśli kontrola przebiegnie prawidłowo, jesteśmy bezpieczni. Natomiast wykrycie błędów może wiązać się dla nas z dodatkowymi wydatkami. To kary dla podatników. Sprawdź, kogo i za jakie gafy może spotkać przykra finansowo niespodzianka.

Nowe ulgi podatkowe

Ulgi podatkowe lubią chyba wszyscy, jednak nie wszyscy mają okazję z nich korzystać. Wśród nowo wprowadzonych ulg podatkowych na lata 2022/2023 można wymienić m.in. takie jak: ulga na robotyzację, ulga na konserwację zabytków czy na promocję produktu, dla pracujących seniorów i rodzin 4+ oraz osób powracających z zagranicy. Aby skorzystać z tych ulg, konieczne było przedstawienie dokumentów potwierdzających prawo do ich zastosowania.

Nie załapałeś się na ulgę? Nie martw się. Być może wcale nie wyjdzie ci to na złe. Dlaczego? Ponieważ tymi, którzy rozliczyli się na preferencyjnych warunkach, mocniej interesuje się skarbówka.

Czy ulgi podatkowe mogą zamienić się w kary dla podatników?

Ministerstwo Finansów planuje sprawdzić, ilu podatników popełniło błędy w swoich zeznaniach podatkowych. Urząd skarbowy spodziewa się, że najwięcej pomyłek pojawi się w zeznaniach wypełnionych ręcznie oraz przesłanych przez inne portale niż Twój e-PIT. W takich sytuacjach trudniej zauważyć ewentualne błędy. Pod lupę szczególnie zostaną wzięte osoby, które skorzystały z nowych ulg. Jeżeli podatnik skorzystał z ulgi, chociaż nie był do tego uprawniony, otrzyma wezwanie do zapłaty zaległego podatku wraz z odsetkami za zwłokę.

Na pocieszenie mamy jedną wiadomość: w 2021 roku przeprowadzono prawie 16 tys. kontroli podatkowych, z czego jedynie 11 proc. dotyczyło podatku PIT. Co to oznacza? Że większość podatników może czuć się bezpiecznie. Przynajmniej w teorii.

Czym jest czynny żal?

Należy pamiętać, że podatnik ma prawo do tzw. czynnego żalu. W rezultacie zamiast kary zostanie zobligowany jedynie do uregulowania zaległego podatku i odsetek. Nie ma oficjalnego wzoru zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia czy przestępstwa skarbowego. Co więcej, zawiadomienie nie musi być złożone na piśmie.

Zgodnie z art. 16 § 1 Kodeksu karnego skarbowego osoba, która po dokonaniu czynu zabronionego (takiego jak wykroczenie skarbowe lub przestępstwo skarbowe) poinformuje o tym organy ścigania i ujawni kluczowe szczegóły tego czynu, w tym szczególnie osoby współdziałające w jego popełnieniu, nie podlega karze.

Odpowiedzialności karnoskarbowej nie uniknie ktoś, kto zarządzał wykonaniem wykroczenia skarbowego czy przestępstwa skarbowego, albo ktoś, kto nakłaniał inną osobę do popełnienia takiego czynu. Z czynnego żalu nie mogą skorzystać podmioty, które tworzyły grupę przestępczą. Czynny żal będzie bezskuteczny, jeśli zostanie wniesiony w momencie, gdy organ ścigania miał już udokumentowane popełnienie czynu zabronionego przez podatnika.