Skarbówka na telefon. Od czerwca nie będziesz musiał za każdym razem iść do urzędu

Finanse Państwo Podatki Dołącz do dyskusji
Skarbówka na telefon. Od czerwca nie będziesz musiał za każdym razem iść do urzędu

Nadchodzą zmiany w kontaktach między obywatelem a Urzędem Skarbowym. Co więcej, mając na uwadze, z jaką instytucją mamy do czynienia, prawdopodobnie będą to zmiany na lepsze. Możliwe, że już od czerwca nie trzeba będzie po każdą informację udawać się bezpośrednio do skarbówki. Sprawdź, jakie usprawnienie szykuje ministerstwo finansów i jak ma funkcjonować skarbówka na telefon.

Ministerstwo finansów chce ułatwić obywatelom życie. I to nie jest żart

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się dziś projekt rozporządzenia ministra finansów. Dotyczy on zmian w sposobie korzystania z e-Urzędu Skarbowego. Jego celem ma być ułatwienie pracy naczelnikom urzędów skarbowych. Jednak w konsekwencji łatwiej będą mieli także obywatele, którzy chcą załatwić sprawę w skarbówce. Lub z którymi skarbówka chce załatwić sprawę.

O co dokładnie chodzi? Ministerstwo finansów chce zezwolić naczelnikom US na łatwiejsze przekazywanie informacji objętych tajemnicą skarbową. Będą to mogli robić z wykorzystaniem konta na platformie e-Urząd Skarbowy, a nawet telefonicznie. Rzeczona tajemnica skarbowa funkcjonuje na podstawie przepisów ustawy Ordynacja podatkowa. Należą do niej dane zawarte w:

  • indywidualnych deklaracjach podatkowych,
  • innych dokumentach składanych przez podatników,
  • aktach dokumentujących czynności sprawdzające,
  • aktach postępowania podatkowego,
  • dokumentacji rachunkowej.

Jak widać, jest to większość spraw, które podatnik załatwia w Urzędzie Skarbowym. Oznacza to, że od momentu wejścia w życie nowego rozporządzenia bez wątpienia wielu obywateli będzie miało łatwiej. Dotychczas dane objęte tajemnicą skarbową uzyskać można było jedynie w lokalu urzędu skarbowego.

Kiedy „skarbówka na telefon” ma zacząć obowiązywać?

Rozporządzenie ma wejść w życie w połowie czerwca, a konkretnie 15 dnia tego miesiąca. Również tego dnia do znowelizowanych przepisów ma zostać dostosowana platforma e-US. Dzięki temu posiadacze konta w usłudze e-Urząd Skarbowy będą mogli poprosić o udostępnienie informacji objętych tajemnicą skarbową. Do wyboru podatnicy będą mieli dwie opcje: livechat oraz połączenie telefoniczne.

Warto pamiętać, że uzyskanie informacji nieobjętych tajemnicą skarbową, jest możliwe poprzez zwykłą infolinię. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jaka jest kara za niezgłoszenie nabycia spadku czy jak bezpiecznie pożyczyć pieniądze, po prostu przeczytaj nasze artykuły.