Narzędzie do walki z cwaniactwem przedsiębiorców – kasy fiskalne online już od maja

Gorące tematy Firma Podatki Dołącz do dyskusji (297)
Narzędzie do walki z cwaniactwem przedsiębiorców – kasy fiskalne online już od maja

Od 1 maja wchodzi w życie ustawa, która zobowiąże właścicieli placówek handlowych do zaopatrzenia ich w kasy fiskalne online. Co ta zmiana oznacza dla przedsiębiorców, a co dla konsumentów? Kasy fiskalne online 2019 – najważniejsze informacje.

Kasy fiskalne online 2019

Już 1 maja wejdzie w życie ustawa, zakładająca wprowadzenie kas fiskalnych online. Każdy przedsiębiorca, posiadający kasę fiskalną, będzie musiał zastąpić ją taką, która umożliwi przesłanie niezbędnych danych do fiskusa w czasie rzeczywistym.

Powyższe nie znaczy oczywiście, że wymóg posiadania nowej kasy będzie wiążący od dnia wejścia w życie owego aktu prawnego. Ustawodawca przewidział pewien czas, umożliwiający dostosowanie się do nowych wymogów.

Od 1 stycznia 2020 r., kasy fiskalne online będą musieli posiadać mechanicy samochodowi oraz stacje benzynowe, jednakże tylko w zakresie zasadniczych usług, czyli naprawy pojazdów, czy sprzedaży paliw, w wypadku tych drugich. 1 lipca 2020 r. jest datą pojawienia się owego wymogu w odniesieniu do szeroko pojętej gastronomii, czy hotelarstwa.

Prawnicy, dentyści, czy kosmetyczki mają czas do 1 stycznia 2021 roku, a dwa lata później, czyli 1 stycznia 2023 roku, kasy fiskalne online będą musiały być na wyposażeniu każdego przedsiębiorcy, który sprzedaje cokolwiek konsumentowi.

Kasy fiskalne online 2019 – utrudnienie dla przedsiębiorców?

Czy wprowadzenie takiego wymogu jest w ogóle potrzebne? Moim zdaniem — tak. Szara strefa, wynikająca z ukrywania dochodów (czy to wypadku osób fizycznych, czy przedsiębiorców) jest tragicznym dla gospodarski zjawiskiem. Jest ona, nie wiedzieć czemu, relatywizowana poprzez kult cwaniactwa, jako pozytywne zachowanie.

Jak podkreśla „Wyborcza”, kasy fiskalne online mają przynieść aż 10,5 mld zł dochodu, a całą wysokość strat, wynikających z ukrywania różnych dochodów, szacuje się na ponad 420 mld złotych.

Wprowadzenie takiego rozwiązania, oprócz względów ekonomicznych, ma jeszcze jedno źródło. W dobie cyfryzacji i unifikacji dziwne jest, że takie rozwiązania powstają dopiero teraz. Od wielu lat istnieją przecież techniczne możliwości, aby dużo sprawniej kontrolować płatników podatków, a jednak dopiero w 2019 roku powzięto poważne kroki.

Oczywiście, że znajdzie się również mnóstwo przeciwników kas fiskalnych online. W takim wypadku warto postawić pytanie: czy nieuczciwe jest egzekwowanie obowiązku płacenia podatków, czy samo ich płacenie?