Kiedy decyzja ZUS o zwolnieniu ze składek? Zakład podaje konkretne terminy i przypomina o różnicy między decyzją a informacją

Gorące tematy Firma dołącz do dyskusji (1009) 12.05.2020
Kiedy decyzja ZUS o zwolnieniu ze składek? Zakład podaje konkretne terminy i przypomina o różnicy między decyzją a informacją

Edyta Wara-Wąsowska

Przedsiębiorcy, którzy w PUE ZUS nie znaleźli jeszcze odpowiedniej informacji zastanawiają się, kiedy decyzja ZUS o zwolnieniu ze składek dotrze także do nich. Zakład przypomina jednak, że decyzja nie jest wbrew pozorom tym samym co informacja. 

Kiedy decyzja ZUS o zwolnieniu ze składek? Przedsiębiorcy muszą uzbroić się w cierpliwość i oczekiwać nie tyle decyzji, co informacji

ZUS niedawno zaczął rozsyłać – poprzez platformę PUE ZUS – informację o zwolnieniu ze składek. Wielu przedsiębiorców wciąż jednak czeka na odpowiedź, obawiając się jednocześnie, że z jakiegoś względu ich wniosek zostanie zakwestionowany, a oni sami będą musieli nie tylko zapłacić składki za poprzednie miesiące, ale także – uiścić należności z tytułu odsetek. Teraz jednak wiadomo już mniej więcej, kiedy decyzja ZUS o zwolnieniu ze składek może trafić do przedsiębiorców. A właściwie – nie tyle decyzja, co informacja. Przedsiębiorcy szukają bowiem wiadomości na temat tego, kiedy decyzja ZUS o zwolnieniu ze składek trafi do nich, tymczasem Zakład informuje, że jeśli zwolnienie uznano, wysyła informację. Decyzję wysyła, jeśli wniosek został rozpatrzony negatywnie.

Po pierwsze – okazuje się, że ZUS wysyła informacje za każdy miesiąc osobno. Tym samym przedsiębiorcy, którzy wnioskują o zwolnienie ze składek za trzy miesiące, otrzymają trzy odrębne informacje – i to mimo jednego wniosku o zwolnienie. To może z kolei generować kolejne wątpliwości. ZUS jednak uspokaja, że otrzymanie odpowiedzi jedynie o zwolnienie ze składek za marzec nie oznacza, że Zakład nie uwzględnił pozostałych miesięcy. Po prostu przedsiębiorca – w odpowiednim czasie – otrzyma pozostałe informacje. Jak informuje ZUS, informację o zwolnieniu ze składek przedsiębiorca otrzyma w terminie 30 dni od złożenia dokumentów rozliczeniowych za ostatni miesiąc, który podlega zwolnieniu. Tym samym nie liczy się termin złożenia wniosku, a termin złożenia dokumentów rozliczeniowych.

Zakład przypomina też, że nie trzeba składać odrębnych wniosków za każdy miesiąc. Jeśli przedsiębiorca od razu był uprawniony do zwolnienia za okres marzec-maj, wystarczy, że złożył jeden wniosek. Podobnie jest, gdy przedsiębiorca nabył uprawnienie później (dotyczy to np. samozatrudnionych korzystających z ulgi na start, którzy zwolnienie z ZUS mogą uzyskać jedynie za miesiące kwiecień-maj).

Na razie ZUS jest na etapie wysyłania informacji za wnioski o zwolnienie ze składek marcowych.

Gdzie sprawdzić, czy ZUS wysłał już informację o zwolnieniu ze składek?

Odpowiedź ZUS na zwolnienie ze składek można poznać, logując się na platformę PUE ZUS. Powinna znaleźć się w skrzynce odbiorczej (po rozwinięciu kategorii „Dokumenty i wiadomości”. Informacja wymaga potwierdzenia odbioru.