Wiadomo już wstępnie, kiedy nastąpi wypłata czternastej emerytury. Emeryci i renciści mają powody do zadowolenia

Finanse Dołącz do dyskusji
Wiadomo już wstępnie, kiedy nastąpi wypłata czternastej emerytury. Emeryci i renciści mają powody do zadowolenia

Mimo wcześniejszych zapowiedzi, czternasta emerytura zostanie wypłacona również i w tym roku. Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed poinformował dzisiaj, kiedy może nastąpić wypłata czternastej emerytury. Prawdopodobnie świadczenie zostanie wypłacone nieco wcześniej niż w zeszłym roku. 

Kiedy wypłata czternastej emerytury? Październik prawdopodobnym terminem

Jeszcze na początku roku z obozu rządzącego dochodziły głosy, że nie będzie czternastej emerytury, bo zastąpił ją… Polski Ład. Rządzący prawdopodobnie byli początkowo przekonani, że „emerytura bez podatku” do 2500 zł brutto zadowoli emerytów i rencistów. Nie zabrakło również przypominania, że od początku czternastą emeryturę planowano jako jednorazowe świadczenie. Ostatecznie jednak rządzący postanowili wypłacić czternastkę również i w tym roku.

Dziś wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed podał, kiedy może nastąpić wypłata czternastej emerytury. Jak podaje „Fakt”, rząd przewiduje, że świadczenie trafi do emerytów i rencistów jesienią. Możliwe jednak, że stanie się to nieco wcześniej, niż w zeszłym roku. Wiceminister twierdzi, że wypłata czternastki jest możliwa już w październiku. „Czternastka” ma zostać wypłacona na takich samych zasadach jak w zeszłym roku. Tym samym osoby, które mają świadczenie emerytalne lub rentę w wysokości do 2900 zł brutto, otrzymają „czternastkę” w wysokości minimalnej emerytury. W tym roku wynosi ona 1338,44 zł. Co ważne, obowiązuje również zasada „złotówka za złotówkę”, dzięki czemu osoby pobierające wyższą rentę lub emeryturę również mogą liczyć na „czternastkę” – choć w niższej wysokości.

Wiceminister odniósł się również do kwestii wypłacania czternastej emerytury w kolejnych latach. Jak stwierdził,

To rozwiązanie, nad którym pracujemy, będzie znowu jednoroczne. Obserwujemy jednak to, co się dzieje, m.in. inflację. Nie wykluczamy, że takie rozwiązania będą także w kolejnych latach.

Wiadomo też, kiedy wypłata „trzynastki”

Warto przy okazji przypomnieć, że znacznie wcześniej rządzący zapowiedzieli również termin wypłaty trzynastej emerytury. Zgodnie z zapowiedziami, emeryci i renciści otrzymają świadczenie razem z kwietniową emeryturą/rentą. Tegoroczna „trzynastka” będzie też wyższa od tej ubiegłorocznej, ponieważ wysokość świadczenia jest powiązana z najniższą emeryturą. Dzięki temu w tym roku emeryci i renciści otrzymają o 87,56 zł więcej.

Należy też pamiętać, że nie tylko renta i emerytura uprawniają do otrzymania trzynastej emerytury. „Trzynastka” zostanie wypłacona też osobom, które pobierają rodzicielskie świadczenie uzupełniające, świadczenie przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, świadczenie i zasiłek przedemerytalny.