Św. Mikołaj, Gwiazdor, Aniołek, Dzieciątko czy może Dziadek Mróz? Polacy od lat nie potrafią znaleźć porozumienia w sprawie tego, kto podkłada nam prezenty pod choinką. 

98 lat minęło od odzyskania niepodległości i zakończenia okresu okupacji przez zaborców, a Polska nadal jest podzielona. Widać to na mapach cywilizacyjnego rozwoju kraju, widać to na mapach sympatii politycznych. Również od tego zależy, kto – i kiedy – przyniesie prezenty. Oczywiście swoją rolę odgrywają też regionalizmy. Dla mnie rzeczą oczywistą jest to, że prezenty przynosi Święty Mikołaj, a robi to w wigilijny wieczór. Jak się jednak okazuje – nie jest to oczywiste dla każdego.

Kto przynosi prezenty Polakom, gdy Św. Mikołaj stoi w korkach w Warszawie?

Zabory to naprawdę dobry sposób, żeby osłabić i podzielić naród na długie lata. Jeśli spojrzymy na mapę Europy, to choć wątpliwości tej natury zdarzają się w wielu państwach, szczególnie na Bałkanach, Polska wydaje się być szczególnie intensywnie podzielona przez różne strefy wpływów i zwolenników rozmaitych „darczyńców”.

I tak oto na przykład na centralnej, północno-wschodniej, wschodniej i południowo-wschodniej Polsce dominuje Św. Mikołaj. Tutaj jednak również trwają spory doktrynalne na temat tego, czy z workiem pełnym prezentów powinien się pojawiać 24.12, a 6.12 jedynie symbolicznie upychać słodycze do butów (ha, żeby tylko do butów, bo i tu koncepcji jest wiele) czy też odwrotnie. Sporo w tej kwestii zależy od wybranej mapy, gdyż różne zestawienia wskazują na różne zwyczaje, ale i w zachodniej Polsce moc Mikołaja jest silna – co jest logiczne, ponieważ tak to wygląda również w Niemczech.

Kto przynosi prezenty w Krakowie? Aniołek!

Małopolska i generalnie okolice (także Węgry i cała Słowacja) ma swojego Aniołka, nie zdziwcie się zatem, jeśli pewnego dnia spotkacie kogoś z Krakowa kto popuka się w czoło i będzie Wam cynicznie wmawiał, że Święty Mikołaj nie istnieje. To oczywiście nieprawda i herezja głoszona przez ludzi południa. Czy aniołki naprawdę nie mają niczego lepszego do roboty, niż roznoszenie prezentów? Pozostaję na straży poglądu, że tego typu zadanie należy powierzyć ściśle wyspecjalizowanemu w danej branży profesjonaliście. Z tego też względu w razie wszelkich problemów prawnych, najlepiej udać się do naszych prawników.

Mniej liczne grono zwolenników ma Dzieciątko, za to szczególnie popularne w Czechach. Może to umiarkowane zainteresowanie jest słuszne, w końcu Dzieciątko nie ma jeszcze pełnej zdolności do czynności prawnych, zdolności kredytowej, elfów i raczej nie przyniesie nam nowego iPhone’a. Tym niemniej tak właśnie na sprawę zapatrują się mieszkańcy przede wszystkim Górnego Śląska.

Podobno, gdzieniegdzie w Polsce są skupiska ludzi, których odwiedza Dziadek Mróz, ale jakie dokładnie, to już informacje zastrzeżone dla Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Na południu Polski, szczególnie na Dolnym Śląsku i w okolicach Opola, prezenty przynosi też Gwiazdka.

01abrjq_ezl2ngpycz08yhooljo9xqvujs0x7aiywat

Kto przynosi prezenty w Poznaniu? Gwiazdor!

Na samym końcu – Gwiazdor. Suwerenny wynalazek Wielkopolski z silną frakcją poznańską. W Wigilię Poznaniaków odwiedza w domu Al Pacino  Gwiazdor z orszaku kolędników i wręcza prezenty. Generalnie kiedyś wyglądem bardziej przywodził na myśl Wernyhorę, ale od lat upodabnia się do Św. Mikołaja.

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

Regionalizmy, napływy z zagranicy, pozostałości po zaborcach. Ale w ostatnich latach, za sprawą dominacji kultury hollywoodzkiej i Coca-Coli, wypierani przez Świętego Mikołaja. A kto wręcz prezenty w Waszym domu?