Koniec promocji w PKP InterCity polegających na tym, że kupno z wyprzedzeniem zawsze oznacza niższą cenę

Codzienne Dołącz do dyskusji (274)
Koniec promocji w PKP InterCity polegających na tym, że kupno z wyprzedzeniem zawsze oznacza niższą cenę

Kupno z wyprzedzeniem a tańszy bilet PKP. W wypadku głównych połączeń zniknie zagwarantowana możliwość zapłacenia za bilet nawet o 30% mniej. Czy przewoźnik zaoferuje coś w zamian? To zależy od obłożenia pociągów.

Kupno z wyprzedzeniem a tańszy bilet PKP

Tanie, gwarantowane bilety kolejowe na przejazdy pociągami PKP Intercity, w pewnym zakresie znikają. Jak czytamy na stronie internetowej przewoźnika, z najbardziej obleganych połączeń zniknie możliwość zakup tańszego biletu z wyprzedzeniem, co do tej pory oznaczało znaczną – bo nawet 30-procentową – zniżkę na przejazd.

Co warto wskazać, nie chodzi o wszystkie pociągi przewoźnika PKP Intercity, a jedynie o pociągi EIP – Express InterCity Premium (Pendolino) – a także o EIC – czyli Express InterCity. Podróżni kupujący bilety wcześniej nie zyskają już zniżki sięgającej 30%, a wprowadzona zostaje alternatywna metoda naliczania cen.

Celem zmian jest konieczność odpowiedniego przygotowania się na stale rosnącą liczbę pasażerów. Dotychczas funkcjonowały trzy poziomy cenowe, tj.:

  • Super Promo
  • Promo
  • Wcześniej

Powyższe zostaną wyparte przez nową, rozszerzoną ofertę Promo, która dzieli się na pięć różnych poziomów:

  • Super Promo
  • Promo Plus
  • Promo 30
  • Promo 20
  • Promo 10

Sama dostępność poszczególnych biletów promocyjnych zależna będzie nie od wyprzedzenia, a od obłożenia konkretnego pociągu. PKP Intercity będzie zarządzać liczbą biletów promocyjnych w zależności od dnia przejazdu, relacji, klasy wagonu, czy samego momentu zakupu.

Nowa oferta – czy korzystniejsza? Nie wiadomo. Na pewno rozsądna

Jak tłumaczy Tomasz Gontarz, członek zarządu PKP Intercity,

Chcemy, aby proponowane przez nas promocje były efektywne, czyli zachęcały pasażerów do wyboru połączenia, które zapewni im podróż w jak najlepszej cenie. Korzyścią nowej oferty jest między innymi to, że czasami wystarczy wybrać pociąg o nieco mniej popularnej godzinie, by kupić dużo tańszy bilet. Dzięki tej zmianie bilety na mniej popularne połączenia będą dłużej dostępne w promocyjnych cenach

Sama nowa oferta promocyjna wydaje się być – poniekąd – korzystniejsza niż obecna. T. Gontarz tłumaczy, w dalszej części swojej wypowiedzi, że:

Do tej pory, na mniej niż 7 dni do odjazdu pociągu nie obowiązywały już progi promocyjne z oferty Wcześniej. Obecnie to się zmienia –  jeśli w danym pociągu nadal będzie dużo wolnych miejsc, bilety promocyjne będą mogły być wciąż dostępne

Możliwe zatem będzie kupno tańszego biletu w zasadzie w dniu przejazdu – o ile dostępna będzie promocja.

Spontaniczne podróże coraz popularniejsze?

PKP Intercity w swoim komunikacie przywołuje wyniki badania, zgodnie z którymi blisko 60% Polaków z zainteresowaniem patrzy w stronę spontanicznych wyjazdów, a także dopuszcza możliwość podróży w mniej popularnym terminie, gdyby szła za tym niższa cena.

Powyższe jest jednym z powodów zmiany polityki cenowej, bo skoro kupowanie biletów z miesięcznym wyprzedzeniem nie do końca się sprawdza, a popularność zyskują wyjazdy spontaniczne – co ma także uzasadnienie z uwagi na pandemię, co do której nie jest oczywiste, w jakim reżimie sanitarnym znajdować się będziemy choćby za miesiąc – to całkiem uzasadnione są takie zmiany, jak opisywana.

Gwoli pewnego uszczegółowienia warto wskazać, że pociągi ekspresowe kursują w obrębie największych miast i turystycznych ośrodków. Chodzi tutaj m.in. o Warszawę, Trójmiasto, Kraków, Poznań, Wrocław, ale i Katowice, Szczecin, Rzeszów czy Kołobrzeg.