Leasing to jedna z najczęstszych form kredytowania środków trwałych w firmach. Zwykle przedsiębiorstwa decydują się na takie rozwiązanie, gdy chcą zakupić nowy samochód. Leasing finansowy czy operacyjny, każdy z nich ma inne zalety, z którymi warto zapoznać się, zanim zdecydujemy się na którykolwiek sposób finansowania.
Podstawowa różnica jest taka, że kto inny jest właścicielem samochodu
Klasyczną różnicą między leasingiem operacyjnym a finansowym jest fakt, że przy tym pierwszym właścicielem środka trwałego jest firma, która udziela kredytu. Oznacza to, że decydując się na taką formę finansowania zakupu samochodu, przez cały okres leasingu jeździmy autem nienależącym do nas, a do banku czy innej instytucji udzielającej nam kredytu.
Inaczej jest w przypadku leasingu finansowego. Tutaj samochód czy inna maszyna, od razu staje się częścią majątku firmy i to przez nią jest amortyzowana. Bardziej przypomina to klasyczny kredyt, gdzie bank przekazuje nam pewne środki na zakup wymarzonego środka trwałego, a my spłacamy to w postaci rat, gdzie mamy część kapitałową i odsetkową.
Leasing operacyjny – bardziej popularny i wymagający mniejszych nakładów na samym początku
W przypadku zakupu samochodu osobowego leasing operacyjny jest najczęściej wybieraną formą kredytu przez przedsiębiorców. Często jest on tańszy na samym starcie, ponieważ oprócz opłaty wstępnej, która może być niska, nie musimy mieć większych nakładów. W przeciwieństwie do leasingu finansowego tutaj podatek VAT od zakupionego środka trwałego będzie doliczany do każdej raty i wtedy będziemy go odliczać.
Właśnie miesięczną ratę należy zaliczać w koszty. Kwota netto obniżać nam będzie podatek dochodowy, a kwota VAT podatek od towarów i usług. Przy samochodach osobowych należy pamiętać o ograniczeniach. VAT można odliczyć tylko w 50%, a pozostała część może stanowić koszt podatkowy. Same koszty zaś są ograniczone wartością samochodu. Jeżeli przekroczy ona 150 tysięcy, to odliczeń dokonujemy proporcjonalnie.
Czas trwanie leasingu operacyjnego musi być nie krótszy niż 40% czasu amortyzacji danego środka trwałego. W przypadku nowych samochodów osobowych oznacza to, że najkrócej możemy wziąć leasing na 24 miesiące. Wynika to z tego, że normalnie taki pojazd amortyzowany jest pięć lat.
Leasing finansowy sprawia, że środek trwały od razu staje się naszą własnością
Chociaż mniej popularny, to warto pamiętać, że leasing finansowy także może być brany pod uwagę, gdy chcemy zakupić nowy środek trwały np. samochód.
Jego minusem jest fakt, że podatek VAT musi wyłożyć od razu, a kredytowana jest tylko wartość netto auta czy innej maszyny. Oznacza to, że przy aucie o wartości 100 tysięcy złotych na sam start musimy mieć minimum 23 tysiące złotych. Przy tym typie leasingu nie ma za to opłaty wstępnej.
Samochód, jako że w momencie opłaty pierwszej raty staje się własnością przedsiębiorcy, jest amortyzowany przez niego, a nie przez firmę, która udziela leasingu. Dodatkowo w koszty wlicza się odsetki od rat kredytowych. Sama część kapitałowa raty nie może być kosztem, ponieważ wtedy wartość takiego samochodu odliczylibyśmy dwa razy od przychodu. Pierwszy raz przy amortyzacji, a drugi w ratach kredytowych.
Leasing finansowy czy operacyjny. Decyzja, który wybrać zawsze będzie indywidualna
Odpowiedzi na to, czy lepszy jest leasing finansowy czy operacyjny, nie ma. Przede wszystkim zależy to od tego, w jakiej sytuacji finansowej znajduje się przedsiębiorca oraz jakie warunki przygotują dla nas firmy oferujące kredyty. Te mogą być bardzo różne, bowiem w grę wchodzą opłaty wstępne i kwoty wykupu oraz przede wszystkim oprocentowanie kredytu.
Ważne jest to, by wiedzieć, istnieją takie dwie formy leasingu i zawsze warto zaznajomić się z obiema opcjami, bo jak wskazuje praktyka, każdy przypadek jest indywidualny.