W Polsce widać dynamiczny wzrost popularności medycznej marihuany. W raporcie firmy PEX dla Rynku Zdrowia wskazano, że sprzedaż tego specyfiku osiągnęła imponujący poziom 60,6 tys. porcji suszu tylko w czerwcu; to około trzykrotnie więcej w porównaniu do analogicznego okresu roku wcześniejszego. W zaledwie dwa lata wartość sprzedaży wzrosła o 1144 proc. Legalna marihuana bije rekordy popularności.
Wraz z tą tendencją pojawiają się obawy związane z łatwym dostępem do marihuany medycznej oraz potencjalnymi nadużyciami. Coraz większa liczba klinik, zwłaszcza tych działających online, oferuje możliwość uzyskania recepty na medyczną marihuanę niemal od ręki, w zaledwie 15 minut. To wzbudza niepokój, ponieważ coraz więcej osób może sięgać po marihuanę tylko dla rekreacji, bez medycznych wskazań lub nawet pomimo przeciwwskazań zdrowotnych.
Dziś marihuanę medyczną czasami jest tak prosto kupić jak zamówić jedzenie na wynos
Łatwość uzyskania recepty na marihuanę można porównać do prostoty zamawiania jedzenia na wynos. Ryzyko związane z obejściem systemu i uzyskaniem dostępu do substancji psychoaktywnych bez odpowiedniej kontroli to proszenie się o problemy.
Po marihuanę medyczną sięga bowiem coraz więcej osób traktujących ją jako niekoniecznie zleconych przez lekarza „terapii”. Brak ścisłej kontroli nad przepisami dotyczącymi używania marihuany medycznej może prędzej czy później doprowadzić do nieodwracalnych skutków.
Legalna marihuana – czy lekarze ją przepisujący to jeszcze lekarze? Czy już (legalni) dealerzy?
Wzrost popularności tzw. marihuanomatów, umożliwiających szybkie i łatwe uzyskanie recepty na marihuanę, spotyka się z ostrą krytyką. Usługi dostępne online opierają się w zasadzie jedynie na wypełnieniu formularza i uiszczeniu opłaty, a cały proces trwa kilka, w porywach do kilkunastu minut. Brak wyraźnej kontroli nad takimi narzędziami stawia lekarzy w trudnej sytuacji moralnej, gdyż niektórzy z nich czują się po prostu jak legalni dealerzy.
Jednak lekarze, którzy nawet mimo etycznych rozterek przepisują marihuanę online, często bronią się w następujący sposób: że ewentualne ograniczenia mogłyby zaszkodzić pacjentom, którzy rzeczywiście potrzebują tej terapii. Niemniej, brak respektowania ścisłych regulacji w sprawie dostępu do medycznej marihuany ciągle wywołuje obawy o to, czy obecny system za bardzo nie sprzyja nadużyciom. Czy marihuana medyczna rzeczywiście na razie sprytnie wymyka się spod kontroli?
W czerwcu wartość sprzedaży marihuany medycznej wyniosła 31,8 mln zł (podczas gdy w czerwcu 2023 roku było to 13 mln zł, a jeszcze rok wcześniej – 3,1 mln zł). Tylko w pierwszym półroczu Polacy wydali na susz prawie tyle co w całym ubiegłym roku.