Mały podatnik VAT. Więcej firm będzie mogło skorzystać z obniżonej stawki podatku dochodowego

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (123)
Mały podatnik VAT. Więcej firm będzie mogło skorzystać z obniżonej stawki podatku dochodowego

Dobre wiadomości dla części przedsiębiorców. Osoby prowadzące własny biznes i balansujące do tej pory nieco nad progiem umożliwiającym skorzystanie z obniżonej stawki podatku dochodowego mogą zacierać ręce. Zgodnie z nowymi przepisami mały podatnik VAT to firma, w której przychody nie przekraczają ok. 8,6 mln zł.

Mały podatnik VAT – taki status będzie mogło uzyskać więcej firm

Ustawa o uproszczeniach podatkowych dla przedsiębiorców została uchwalona przez Sejm i przyjęta przez Senat, który nie dokonał żadnych poprawek. Teraz ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta. Jeśli tak się stanie, znacznie więcej firm będzie mogło zyskać status małego podatnika VAT. Nowe przepisy przewidują bowiem podniesienie limitu przychodów uprawniającego do uzyskania takiego statusu.

Obecnie małym podatnikiem VAT może być m.in. firma, która w skali roku nie przekracza 1,2 mln euro przychodu (w przeliczeniu na złotówki – ok. 5,2 mln). Limit ma zostać znacząco podniesiony – firma będzie mogła notować przychody do 2 mln euro (ok. 8,6 mln zł), by móc uzyskać pożądany status. Dzięki temu wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas balansowali na granicy limitu i tylko nieznacznie go przekraczali będą mogli skorzystać z niektórych preferencji podatkowych.

Mały podatnik VAT: korzyści wynikające z tego statusu

Status małego podatnika VAT wiąże się z pewnymi korzyściami dla przedsiębiorców. Po pierwsze – mogą oni wtedy korzystać z kasowej metody rozliczania podatku VAT. Ponadto mały podatnik może również skorzystać z jednorazowej amortyzacji do 50 tys. euro czy skorzystać z tzw. kredytu podatkowego. Największe znaczenie ma jednak możliwość skorzystania z niższej stawki podatku dochodowego, co jest zresztą możliwe dopiero od zeszłego roku.

Rozszerzenie kręgu małych podatników dopiero od 2020

Należy jednocześnie pamiętać, że nawet jeśli prezydent podpisze ustawę, to przepisy wprawdzie zaczną obowiązywać od stycznia, jednak nie oznacza to, że do grona małych podatników dołączą w 2019 r. firmy, które w 2018 r. wypracowały przychody zgodne z nowym limitem. Stanie się tak dopiero w kolejnym roku, czyli w 2020 (czyli to, czy firma będzie mogła być małym podatnikiem będzie osądzane na podstawie przychodów z roku 2019). Z kolei już od stycznia zaczyna obowiązywać obniżka CIT dla małych firm.