Medic Splendor i Gold Life zapraszające na prezentacje są pod lupą UOKiK

Codzienne Zakupy 05.06.2015
Medic Splendor i Gold Life zapraszające na prezentacje są pod lupą UOKiK

Udostępnij

Michał Grązka

Firmy, które dzwonią z informacjami o prezentacjach garnków lub produktów zdrowotnych są prawdziwą zmorą, jednak zainteresował się nimi odpowiedni urząd.

Na łamach naszego portalu niejednokrotnie pisaliśmy już o tym jak sprzedawcy prezentujący garnki i materace naciągają klientów. W dalszym ciągu ostrzegamy przed zawieraniem umów, zaciąganiem kredytów i kupowaniem „cudownych” produktów. Tym razem jednak oficjalne oświadczenie wydał także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, równocześnie opiniując dwie wielkopolskie firmy handlowe – Medic Splendor oraz Gold Life.

Prawdopodobnie wielu czytelników odbierało już telefony od wymienionych spółek. W większości, podobnie jak telemarketerzy Philipiak, informują oni, że dzwonią pod numery wygenerowane losowo. Istnieje procedura, według której można usunąć numer telefonu z bazy, jednak często jest czasochłonna i nieefektywna. Niestety, czasem natarczywych połączeń nie da się uniknąć, więc pozostaje tylko mieć świadomość o tym, że zazwyczaj są to nieuczciwi handlowcy i nie należy nabierać się na ich ofertę.

UOKiK zwraca uwagę na kilka nadużyć, których dopuściły się wymienione firmy. Przede wszystkim, Medic Splendor z Poznania ukrywa handlowy cel prezentacji i w swoich komunikatach informuje raczej, że będzie przeprowadzał pokaz na temat radzenia sobie z medycznymi dolegliwościami. Co więcej, żadne z prezentacji nie są przeprowadzane przez osobę z wykształceniem medycznym. Jak już wspominaliśmy, często tego typu pokazów dokonują pracownicy firm ubrani w lekarski fartuch, co może sprawiać fałszywe wrażenie na temat ich profesji.

Nieco inne szkodliwe praktyki dla konsumenta zauważono w działaniu firmy Gold Life. Po pierwsze, klientom przedstawiano informacje o tym, że z umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorcy, mogą zrezygnować tylko klienci tej właśnie spółki, podczas gdy jest to prawo przysługujące wszystkim, na mocy odpowiedniej ustawy. Co więcej, w chwili zerwania umowy, klienci Gold Life otrzymywali zobowiązanie do zapłaty za dodatkowe materiały promocyjne dodawane do zamówienia.

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

Jaki wpływ na działanie wymienionych firm będzie miała decyzja UOKiK? Przede wszystkim, spółki zapłacą łącznie około 15 000 zł kary, a także otrzymają nakaz zaniechania budzących zastrzeżenia praktyk. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że po kolejnych tego typu interwencjach, wszystkie treści informujące o prezentacjach będą przygotowywane w taki sposób, że nawet konsumenci nie zapoznani z tematem nie dadzą się nabrać na wątpliwe „okazje”.

W razie gdybyście mimo wszystko nieopatrznie zawarli niechcianą umowę, pamiętajcie – w większości sytuacji macie 14 dni na to, żeby zwrócić towar i odzyskać pieniądze. Gdyby spółka nie chciała wywiązać się z ustawowych obowiązków, nie wahajcie się kierować sprawy do odpowiedniego urzędu lub sądu. W dalszych działaniach mogą pomóc także prawnicy. Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.