Czy w domku letniskowym całorocznym można legalnie mieszkać cały rok?

Nieruchomości dołącz do dyskusji (34) 07.08.2019
Czy w domku letniskowym całorocznym można legalnie mieszkać cały rok?

Paweł Mering

Zastanawialiście się kiedyś, czy zamieszkanie w domku letniskowym całorocznym przez cały rok, jest legalne? Czy prawo w ogóle rozróżnia domy letniskowe całoroczne i domy mieszkalne? Sprawa może wydawać się niezwykle skomplikowana — od razu uspokajamy — mieszkanie w owym jest legalne.

Mieszkanie w domku letniskowym całorocznym

Od razu warto zauważyć, że ustawodawca nie rozróżnia wprost domów mieszkalnych od letniskowych całorocznych. Można jednak wnioskując a contrario, a także dodając własne nazewnictwo, uznać, że domkiem letniskowym całorocznym jest budynek, który nie spełnia wymogów domu mieszkalnego, ale w dalszym ciągu może być zgodnie z prawem postawiony i wykorzystany do celów mieszkalnych.

Od co najmniej kilkunastu lat, projekty domów letniskowych całorocznych zawierają takie rozwiązania konstrukcyjne i użytkowe, że bez problemu można w takim zamieszkać. Niczym nienaturalnym jest współcześnie instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna, czy zastosowanie trwałych fundamentów, ociepleń, czy systemu ogrzewania. Dodatkowo domy letniskowe całoroczne, podobnie jak domy mieszkalne, wymagają pozwolenia na budowę (chociaż nie zawsze, jeżeli chodzi o domy rekreacyjne), a także spełnienia szeregu przesłanek i przejścia konkretnych procedur, aby zgodnie z prawem taki obiekt wznieść.

Co więc skłania chcących wybudować dom do korzystania z projektów domów letniskowych całorocznych, zwanych także weekendowymi? Głównym czynnikiem jest cena — wybudowanie domu rekreacyjnego okraszone jest mniejszymi restrykcjami, a i oszczędność na materiałach budowlanych i koniecznej do wykonania pracy, może okazać się kluczowa i zachęcająca.

Meldunek w domu letniskowym i podatki

Pierwszą cechą, która odróżnia domy rekreacyjne całoroczne od mieszkalnych, jest wysokość podatku od nieruchomości. Jest to podatek lokalny, nakładany i określany w swojej wysokości przez gminę, którego faktyczny wymiar, w zależności od lokalizacji obiektu, może się różnić. Zasadą jednak jest, że podatek od domów letniskowych całorocznych lub rekreacyjnych jest znacznie wyższy, niż od ich mieszkalnych odpowiedników.

W Polsce nadal występuje obowiązek meldunkowy, chociaż stanowi on głównie akademicki przykład tzw. desuetudo, czyli odejścia od stosowania normy prawnej, mimo że prawo nadal wymaga przestrzegania danego przepisu. Zameldowanie w domku letniskowym może być problematyczne, jednakże w zasadzie tylko wtedy, gdy grunt, na którym wzniesiono obiekt, preznaczony jest typowo pod zabudowę letniskową.

Warto również pamiętać, że jeszcze na etapie adaptacji projektu można, jeżeli warunki zagospodarowania i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego na to pozwalają, przekwalifikować projekt z domu letniskowego na dom mieszkalny. Jest to głównie związane z charakterystyką cieplną budynku. W pewnych wypadkach niezwykle opłacalne jest kupno projektu domu letniskowego i adaptowanie go w taki sposób, by spełniał on warunku domu mieszkalnego.