Czy w domku letniskowym całorocznym można legalnie mieszkać cały rok?

Nieruchomości dołącz do dyskusji (35) 07.08.2019
Czy w domku letniskowym całorocznym można legalnie mieszkać cały rok?

Paweł Mering

Zastanawialiście się kiedyś, czy zamieszkanie w domku letniskowym całorocznym przez cały rok, jest legalne? Czy prawo w ogóle rozróżnia domy letniskowe całoroczne i domy mieszkalne? Sprawa może wydawać się niezwykle skomplikowana — od razu uspokajamy — mieszkanie w owym jest legalne.

Mieszkanie w domku letniskowym całorocznym

Od razu warto zauważyć, że ustawodawca nie rozróżnia wprost domów mieszkalnych od letniskowych całorocznych. Można jednak wnioskując a contrario, a także dodając własne nazewnictwo, uznać, że domkiem letniskowym całorocznym jest budynek, który nie spełnia wymogów domu mieszkalnego, ale w dalszym ciągu może być zgodnie z prawem postawiony i wykorzystany do celów mieszkalnych.

Od co najmniej kilkunastu lat, projekty domów letniskowych całorocznych zawierają takie rozwiązania konstrukcyjne i użytkowe, że bez problemu można w takim zamieszkać. Niczym nienaturalnym jest współcześnie instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna, czy zastosowanie trwałych fundamentów, ociepleń, czy systemu ogrzewania. Dodatkowo domy letniskowe całoroczne, podobnie jak domy mieszkalne, wymagają pozwolenia na budowę (chociaż nie zawsze, jeżeli chodzi o domy rekreacyjne), a także spełnienia szeregu przesłanek i przejścia konkretnych procedur, aby zgodnie z prawem taki obiekt wznieść.

Co więc skłania chcących wybudować dom do korzystania z projektów domów letniskowych całorocznych, zwanych także weekendowymi? Głównym czynnikiem jest cena — wybudowanie domu rekreacyjnego okraszone jest mniejszymi restrykcjami, a i oszczędność na materiałach budowlanych i koniecznej do wykonania pracy, może okazać się kluczowa i zachęcająca.

Meldunek w domu letniskowym i podatki

Pierwszą cechą, która odróżnia domy rekreacyjne całoroczne od mieszkalnych, jest wysokość podatku od nieruchomości. Jest to podatek lokalny, nakładany i określany w swojej wysokości przez gminę, którego faktyczny wymiar, w zależności od lokalizacji obiektu, może się różnić. Zasadą jednak jest, że podatek od domów letniskowych całorocznych lub rekreacyjnych jest znacznie wyższy, niż od ich mieszkalnych odpowiedników.

W Polsce nadal występuje obowiązek meldunkowy, chociaż stanowi on głównie akademicki przykład tzw. desuetudo, czyli odejścia od stosowania normy prawnej, mimo że prawo nadal wymaga przestrzegania danego przepisu. Zameldowanie w domku letniskowym może być problematyczne, jednakże w zasadzie tylko wtedy, gdy grunt, na którym wzniesiono obiekt, preznaczony jest typowo pod zabudowę letniskową.

Warto również pamiętać, że jeszcze na etapie adaptacji projektu można, jeżeli warunki zagospodarowania i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego na to pozwalają, przekwalifikować projekt z domu letniskowego na dom mieszkalny. Jest to głównie związane z charakterystyką cieplną budynku. W pewnych wypadkach niezwykle opłacalne jest kupno projektu domu letniskowego i adaptowanie go w taki sposób, by spełniał on warunku domu mieszkalnego.

35 odpowiedzi na “Czy w domku letniskowym całorocznym można legalnie mieszkać cały rok?”

 1. A całoroczne zamieszkiwanie w domku na ogródkach działkowych? To też budynek, który zasadniczo może zadawać się do zamieszkania, ale zgodnie z przepisami nie jest lokalem mieszkalnym.

  • Każdy facet powinien mieć taka działeczkę z domkiem. W przypadku małżeńskiej zwady jest gdzie uciec i sie wyciszyć

 2. ,,Dodatkowo domy letniskowe całoroczne, podobnie jak domy mieszkalne, wymagają pozwolenia na budowę (chociaż nie zawsze, jeżeli chodzi o domy rekreacyjne) …”
  Artykuł jest chyba lekko przeterminowany, bo:
  Prawo budowlane art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
  1a) wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych …
  2a) wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej …

  Słów ,,budynek letniskowy” nie udało mi się znaleźć w treści ustawy.

 3. Ja sobie mogę legalnie mieszkać gdzie chcę, w domku letniskowym całorocznym, sezonowym, w kartonie, pod mostem, na ławce, na drzewie, na łące, k… wszędzie! Jeśli wtargnę na czyjąś prywatność, to właściciel ma prawo mnie pogonić, jeśli teren jest państwowy, czyli nasz, mogę na środku tego terenu spać, srać i tańczyć, nie mogę niczego niszczyć i zaśmiecać, nie mogę również tego terenu sobie przywłaszczyć. Dlaczego? – bo jestem wolnym człowiekiem i ch komu do tego co ja robię i gdzie przebywam, dopóki nikomu nie robię krzywdy, to jestem nietykalny, a obowiązuje mnie prawo ziemi! Jeśli domek jest mój, to tym bardziej mogę w nim robić, co mi się żywnie podoba, to jest zasada własności, wolności i obowiązujące na całym świecie a łamane przez urzędniczych bandytów moje prawo. Jeśli urodziłeś się w danym kraju, to jesteś jego obywatelem i współużytkownikiem! Dopóki nie łamiesz prawa, ale mądrego prawa, takiego, jakie każdemu zdrowemu człowiekowi podpowiada intuicja, szanującego prawa wolnego człowieka, możesz niemal wszystko!

     • W krzaczkach może sobie leżeć i się rozkładać, na środku trawnika nie nasram, jak robią niektórzy swoimi psami, a do tygodnia to połowę muchy zjedzą :-)

     • też mnie to wkur.. wia. Banda oszołomów dyktuje warunki dotyczące mieszkania na terenie, do którego prawa powinniśmy mieć wszyscy. To samo z wodą, podatkiem od powietrza (?!).. człowieka normalnie szlag trafia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *