W Krakowie stoją w kolejce po mieszkanie. I nic dziwnego, skoro koszt jest symboliczny

Nieruchomości Dołącz do dyskusji
W Krakowie stoją w kolejce po mieszkanie. I nic dziwnego, skoro koszt jest symboliczny

Ceny nieruchomości nieustannie rosną, a dla coraz większej grupy osób zakup własnego mieszkania jest poza zasięgiem własnych możliwości. Ogromne zainteresowanie programem „Mieszkanie za remont” w Krakowie nie powinno zatem dziwić – dziś ruszył nabór wniosków, natomiast kolejna zainteresowanych zaczęła tworzyć się… jeszcze wczoraj, w późnych godzinach wieczornych.

Rusza „Mieszkanie za remont” w Krakowie. Tłumy chętnych

W mediach społecznościowych można zobaczyć nagrania ogromnej kolejki przed Wydziałem Mieszkalnictwa przy Rynku Podgórskim, która uformowała się już wczoraj przed północą. To osoby chcące złożyć wniosek w ramach programu „Mieszkanie za remont”. W zamian za remont lokalu, który ma zostać wykonany w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy, beneficjent zyskuje możliwość najmu mieszkania od miasta na czas nieokreślony. To dla wielu osób świetna alternatywa dla zakupu nieruchomości na własność – co wiąże się z nieporównywalnie większymi kosztami. Obecnie stawki czynszu dla takich lokali mieszczą się w przedziale od 5,96 zł/m2 – 15,22 zł/m2. Wnioski można składać od 1 do 29 marca.

Kto może ubiegać się o wsparcie? Program jest kierowany do mieszkańców Krakowa, którzy nie posiadają nieruchomości na własność i nie są też współwłaścicielami nieruchomości zarówno w samym Krakowie, jak i pobliskich powiatach – krakowskim, wielickim i proszowickim. Oprócz tego konieczne jest spełnienie kryterium dochodowego. Wniosek o przyznanie lokalu mogą złożyć osoby, które osiągnęły średni miesięczny dochód netto na jedną osobę w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku, który wynosi:

  • dla gospodarstwa jednoosobowego – od 150 do 350 proc. najniższej emerytury,
  • dla gospodarstwa dwuosobowego – od 125 do 300 proc. najniższej emerytury,
  • dla liczniejszych gospodarstw domowych – od 100 do 250 proc. najniższej emerytury.

Należy przy tym zaznaczyć, że wliczany jest dochód wszystkich osób tworzących gospodarstwo domowe, nie tylko wnioskodawcy.

Osoby, które chcą ubiegać się o mieszkanie na wynajem w ramach krakowskiego programu, nie mogą też posiadać zadłużenia z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy. Biorąc jednak pod uwagę korzyści płynące z uczestnictwa w programie, warunki nie są zbyt wygórowane – również jeśli chodzi o kryterium dochodowe. Większym problemem może być oczywiście konieczność przeprowadzenia remontu, jednak beneficjenci będą mieli na to rok. W dodatku można podejrzewać, że wielu wnioskodawców ma pewne oszczędności, które planowało przeznaczyć np. na wkład własny przy zakupie mieszkania.

Ile osób może liczyć na przyznanie lokalu? W zeszłym roku lista remontowa liczyła łącznie 100 osób; złożono natomiast 972 wnioski.

Nie tylko Kraków. Inne miasta też ogłaszają nabór wniosków

Warto zaznaczyć, że również inne miasta decydują się na uruchomienie programu „Mieszkanie za remont„. Taka praktyka jest stosowana m.in. w Zgierzu, Pyskowicach, Kołobrzegu czy Chorzowie (choć warunki programu mogą nieco różnić się w zależności od miasta).