Można tanio wynająć mieszkanie od gminy. Wystarczy zrobić w nim remont

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Można tanio wynająć mieszkanie od gminy. Wystarczy zrobić w nim remont

Mieszkanie za remont to program, który jest stosunkowo mało znany – i media rzadko przypominają o jego istnieniu. Tymczasem dla osób, które chciałyby wynająć mieszkanie od gminy lub miasta na preferencyjnych warunkach może to być świetna opcja. Jakie warunki trzeba spełniać?

Mieszkanie za remont – tani wynajem w zamian za odświeżenie mieszkania

Osoby, których nie stać na zakup własnego mieszkania, a które jednocześnie chcą mieszkać samodzielnie, są zdane na wynajem nieruchomości. Rynkowe stawki najmu często jednak przerażają – i nierzadko wynoszą tyle samo (lub więcej) co rata kredytu. Z tego względu atrakcyjną alternatywą jest wynajem mieszkania od gminy lub miasta, choć mogą z niej skorzystać jedynie osoby o najniższych dochodach czy osobom w bardzo trudnej sytuacji finansowo-bytowej. Ponadto na mieszkanie komunalne czy socjalne często trzeba długo czekać; nieruchomości należące do gmin lub miast nierzadko nie nadają się do użytku i wymagają remontu – a gminny budżet na ogół nie przewiduje zbyt wielu środków na ten cel (o ile w ogóle).

Dla osób, które są w stanie wykonać remont takiego mieszkania – by następnie móc je tanio wynajmować od gminy lub miasta – stworzony został program Mieszkanie za remont. Jakie warunki trzeba spełniać? Chętni muszą zazwyczaj mieszkać w danej gminie na stałe, nie mogą mieć prawa własności ani współwłasności na terenie danej gminy, a dochód na osobę nie może przekraczać określonej (zazwyczaj niskiej) kwoty na osobę. Oprócz tego chętny musi też dysponować środkami na remont mieszkania; warto przy tym zaznaczyć, że zazwyczaj gminy nie zwracają pieniędzy przeznaczonych na remont, mimo że de facto to gmina nadal jest właścicielem takiej nieruchomości. W niektórych gminach i miastach można jedynie ubiegać się o dofinansowanie, które może pokryć część kosztów.

Osoby, które spełniają warunki i podpiszą z gminą lub miastem odpowiednią umowę, przeprowadzają remont nieruchomości (doprowadzając ją do stanu, który pozwala na wprowadzenie się) i zazwyczaj otrzymują możliwość zawarcia dożywotniej umowy najmu – i to w dodatku z niskim czynszem. Ponadto nie trzeba czekać w kolejne na mieszkanie komunalne lub socjalne.

Należy jednocześnie zaznaczyć, że program jest prowadzony tylko przez część gmin i miast; warunki programu mogą też nieznacznie różnić się w zależności od zasad przyjętych przez dany samorząd.

Suwałki ruszają z kolejnym naborem do programu Mieszkanie za remont

Przykładem miasta, które realizuje program, są Suwałki; co więcej, w tym roku otworzono już drugi nabór wniosków. Zainteresowanie jest stosunkowo spore, bo do urzędu miało wpłynąć do tej pory 28 wniosków (na 12 dostępnych mieszkań).

Niewykluczone, że z czasem więcej gmin i miast zdecyduje się na realizację programu; dla osób o niskich dochodach (ale posiadających pewne oszczędności) mieszkanie do remontu od gminy/miasta pozwala na tani wynajem mieszkania, a w dodatku – stabilny, bez obaw, że właściciel nieruchomości wypowie umowę.