Polscy najemcy są zmuszeni mieszkać w klitkach. Ale przynajmniej są one lepiej wyposażone niż kiedyś

Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Polscy najemcy są zmuszeni mieszkać w klitkach. Ale przynajmniej są one lepiej wyposażone niż kiedyś

Sytuacja na rynku najmu – przynajmniej jeśli chodzi o ceny – zaczęła się stabilizować. Niestety, zmienia się natomiast struktura ofert na rynku; wynajmowane mieszkania są coraz mniejsze i mają coraz mniej pokoi. Plusem może być natomiast fakt, że są lepiej urządzone i wyposażone niż kiedyś.

Polscy najemcy mieszkają w klitkach…

O tym, że stawki najmu zaczęły się stabilizować, informowaliśmy już jakiś czas temu. Teraz potwierdzają to kolejne dane – z danych Otodom wynika, że styczeń był kolejnym miesiącem z rzędu, w którym widoczne było wyhamowanie tempa wzrostu stawek najmu. Średnia kwota czynszu w miastach wojewódzkich wyniosła w zeszłym miesiącu 3600 zł – i była nieco niższa niż w grudniu 2023 (spadek o 1 proc.) i tylko o 4 proc. wyższa niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Oczywiście warto mieć przy tym na uwadze, że średnie stawki najmu w poszczególnych miastach mocno różnią się od siebie – np. w Bydgoszczy wynosi ona niespełna 2 tys. zł, podczas gdy w Warszawie – ponad 5 tys. zł.

O ile jednak stabilizacja cen na rynku najmu jest zdecydowanie dobrą wiadomością dla najemców, o tyle gorzej jest już, jeśli chodzi o strukturę ofert. W styczniu 60 proc. aktywnych ogłoszeń w serwisie Otodom stanowiły mieszkania o powierzchni do 50 mkw.; dodatkowo na początku roku wzrósł o 2 p.p. (w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku) udział mieszkań 2-pokojowych oraz kawalerek. A wbrew pozorom polski najemca wcale nie stawia już na kawalerki tak mocno jak wcześniej. Jak komentuje starsza analityczka Otodom Karolina Klimaszewska,

Z roku na rok spada zainteresowanie lokalami o najmniejszym metrażu, czyli kawalerkami. Ich udział w ofercie jest wysoki, ponieważ to jeden z najczęściej wybieranych typów mieszkań przez inwestorów indywidualnych, dla których wynajem stanowi źródło dochodu. Z kolei najemcy coraz częściej poszukują większych mieszkań, 3 i 4-pokojowych, czyli takich z dodatkowym pokojem do pracy lub dla dzieci. To w dużej mierze osoby, które nie mogły pozwolić sobie na zakup mieszkania.

…ale przynajmniej z pewnymi udogodnieniami

Plusem może być natomiast to, że coraz częściej mieszkania posiadają dodatkowe udogodnienia. Na przykład aż o 70 proc. więcej mieszkań na wynajem niż rok temu posiada klimatyzację; 60 proc. – windy. Częściej są to też mieszkania z balkonami (wzrost o 50 proc.) czy ogródkami (wzrost o 25 proc.). Dodatkowo więcej ofert niż wcześniej stanowią mieszkania w nowym budownictwie – w styczniu było to 22 proc. wszystkich ofert najmu.