Minister Cyfryzacji ma 16-letniego doradcę. Zanim go skrytykujesz, przeczytaj to

Gorące tematy Państwo dołącz do dyskusji (180) 10.05.2017
Minister Cyfryzacji ma 16-letniego doradcę. Zanim go skrytykujesz, przeczytaj to

Marcin Maj

Nastolatek doradcą ministra? Jest to zaskakujące i może się kojarzyć z „Misiewiczami”. Ale akurat w tym przypadku 16-latek jest kimś szczególnym i nie warto go krytykować pochopnie. 

Już przed kilkoma dniami ze swoich źródeł dowiedziałem się, że minister Streżyńska będzie miała nowego, 16-letniego doradcę. Nie wiedziałem tylko kto to miał być. Początkowo myślałem, że to żart. Później pomyślałem, że może to efekt jakichś politycznych nacisków, którym pani minister ulegnie by nie stracić stanowiska? Teraz już wiem, że nie jest tak źle.

Ach! To Tymon!

Nowym doradcą będzie Tymon Radzik. Znam to nazwisko i znają je również inni, którzy interesują się problemami społeczeństwa informacyjnego. O Tymonie już wcześniej pisały największe media, chwaląc jego osiągnięcia w walce o podmiotowość osób małoletnich w kontaktach z administracją publiczną. Ciekawy temat prawda? Tymon podejmuje ten temat inteligentnie i odważnie. To nie jest młody celebryta, który szokuje swoją bezczelnością i tylko dlatego przebija się do świadomości. Nie. Tymon jest grzeczny i rzeczowy. Niejedna osoba dorosła mogłaby mu zazdrościć wiedzy i doświadczenia, które zdobył jako niezwykle młody aktywista.

Jak nastolatek zawstydził NASK

Osobiście zacząłem obserwować Tymona w marcu ubiegłego roku, przy okazji pewnej interesującej sprawy związanej z dostępem do informacji publicznej. Tymon wystąpił do NASK z wnioskiem o przesłanie na jego e-mail kopii umowy zawartej pomiędzy NASK i Agorą w związku z wydzierżawieniem domen Polska.pl i Poland.pl. NASK odpowiedziała na ten wniosek dnia 7 grudnia 2015 roku. Nakazała złożyć oświadczenie o pełnoletności w terminie 7 dni, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania. 

Tymon pełnoletni nie był, ale co z tego? Czy dostęp do informacji publicznej zależy od wieku? Przecież nigdzie w ustawie o dostępie do informacji publicznej nie ma słowa o weryfikowaniu wieku wnioskodawcy. Ba! Tryb uzyskiwania informacji publicznej powinien być maksymalnie odformalizowany. NASK wymyśliła sobie nieprzewidzianą prawnie barierę i argumentowała, że tylko osoby pełnoletnie mają pełną zdolność do czynności prawnych. Ale czy naprawdę brak takiej pełnej zdolności jest przeszkodą do złożenia wniosku o dostęp do informacji publicznej? Przecież dostęp do informacji publicznej jest prawem konstytucyjnym, a wiele praw tego typu przysługuje ludziom niezależnie od wieku.

Już w marcu 2016 roku stanąłem za Tymonem i mówiłem, że to NASK zachował się dziecinnie! Instytucja, w której pracowali rzekomo dorośli ludzie, poczuła się zakłopotana pytaniem 16-latka o konkretne sprawy publiczne. NASK mógł po prostu odpowiedzieć, ale wybrał opcję „dziecinie głupią” wymyślając sobie sztuczny problem jakim była niepełnoletniość Tymona.

Tymon mógł zresztą łatwo ominąć prawo. Mógł poprosić kogoś dorosłego o wysłanie wniosku w jego imieniu. Wiele osób by się zgodziło (choćby ja), ale Tymon chciał to zrobić sam i przy okazji wywołał ważną dyskusję.

Dodam, że jestem pełnoletni i złożyłem wiele wniosków o dostęp do informacji publicznej. Ani razu nie proszono mnie o poświadczenie pełnoletności. Gdyby ktoś mnie o to poprosił, zachowałbym się identycznie jak Tymon. Żądałbym po prostu udzielenia informacji tłumacząc NASKowi, że prawo nie przewiduje żadnej weryfikacji wieku.

Oto jak nastolatek mógł znaleźć lukę w prawie stworzonym przez dorosłych i dodatkowo wykazał, że sami dorośli nie potrafią sobie poradzić z tą luką. Tymon nie zrobił tego bezczelnie, butnie ani głupio. W jego działaniu nie było krztyny dziecinności. On złożył poważny wniosek i tylko oczekiwał poważnego potraktowania sprawy.

Przewrotnie powiem, ze Bartłomiej Misiewicz jest najlepszym dowodem na brak rozsądku u ludzi dorosłych. Tymon to wręcz przeciwieństwo Misiewicza, nawet mimo młodego wieku.

Tymon jest wolontariuszem

Na koniec wyjaśnijmy, że Tymon będzie doradzał pani minister jako wolontariusz, więc nie ma tutaj mowy o załatwianiu komuś ciepłej posadki i robieniu dużych pieniędzy przed 18-tką.

Sam Tymon takimi słowami skomentował swoją nominację na Facebooku.

Gdyby ktoś chciał się włączyć w falę hejtu, serdecznie zapraszam do komentarzy na Money.pl. Do dużej części nie warto się nawet odnosić.

(…)

Jest to wolontariat – nie korzystam w związku z nim z żadnych przywilejów, gratyfikacji; nie mam dostępu do informacji niejawnych. Nie podejmuję żadnych decyzji, a jedynie wyrażam swoją opinię.

Kto chce podważyć cudze kompetencje, powinien postawić mu merytoryczne zarzuty.

Czy nie jest to dorosłe podejście do sprawy? I czy nie są dziecinni Ci, którzy skrytykują Tymona pochopnie?

180 odpowiedzi na “Minister Cyfryzacji ma 16-letniego doradcę. Zanim go skrytykujesz, przeczytaj to”

 1. Komentarze na money.pl, onecie czy innych serwisach wp są tak żałosne, że stanowią właściwie idealne narzędzie dla ludzi o niskiej samoocenie do podbudowania się czytając to, bo jednak są ludzie gorsi od nich.
  Jedna z największych patologii internetu.

 2. ale kogóż by mogli poprosić o pomoc jak nie właśnie osobę niepełnoletnią. I może już przestaniecie pisać o fali hejtu tylko zaczniecie pisać o debilizmie piszących komentarze do wiadomości na portalach.

 3. a więc tak, dzieciakiem sterują rodzice, radcy prawni w kancelarii w ZG. stąd też te szczególne osiągnięcia i znajomość przepisów. jakiego dzieciaka w gimnazjum takie coś interesuje. a znam to dziecko bo razem z moim chodziło do szkoły i jakoś nie zauważyłem geniuszu. więc takie artykuły pod publikę, to nic innego jak promowanie. Postawili byśmy 100 innych dzieciaków i temat byłby zbyty. a tak jest o czym pisać!!
  a z drugiej strony chodzi o to, że bardziej doświadczonych ludzi, z wykształceniem, którzy sami, powtarzam sami coś osiągnęli doświadczyli jest wiele, ale aby coś takiego dostać jak Tymon R. to trzeba być wepchanym ,popartym i wypromowanym przez kogoś.

  • Chłopak wiele stracił. Bezczelnie rozwijany przez zdolnych rodziców, którzy mogli ten czas spożytkować lepiej, na przykład na wylewanie jadu i żółci w komentarzach w internecie.

 4. W kwestiach nowych technologii taki młody zdolny chłopak jest niezłym pomysłem – jego pokolenie porusza się w nowych technologiach doskonale, a wręcz kształtuje technologie które po 2-3 latach zaczną powszechnie obowiązywać. Zupełne przeciwieństwo Misiewicza którego zdaje się główną funkcją było trzymanie go przez przełożonego za kolano.

  Niestety jaskółka wiosny nie czyni i Streżyńska jest wyjątkowym ministrem wśród tej zbieraniny dyletantów, jestem ciekaw jak długo wytrzyma. Radzę przyjrzeć się co obecnie PiS robi w urzędach skarbowych, wyrzucają ludzi którzy dostali tam pracę dzięki zwycięstwu w konkursach, a wstawiają swoich krewnych i znajomych…..

  • Mniej osób skorzystało, bo możliwość wypełnienia rocznego PIT przez urzędników była dostępna dopiero od 15 marca. Streżyńska się lansuje, bo chce zająć miejsce HGW. Zaufasz tej, co uwiodła księdza?

   • Nie ufam absolutnie nikomu z obecnego rządu. Jedynie stwierdzam że wśród tej grandy Streżyńska jako jedyna ma jako takie kompetencje do prowadzenia swojego ministerstwa.

    Ale Streżyńska na miejsce HGW? Chyba to Sasin miał chrapkę? Tak czy owak, warszawiacy już raz mieli pisowskiego prezydenta (Lecha Kaczyńskiego) który pozostawił po sobie taki burdel, że kolejnego z tej partii pewnością nie wybiorą.

 5. Wszystko ładnie i pięknie, ale młody jest i naiwny. Brak mu doświadczenia życiowego, a że względu na wiek nie pamięta wielu rzeczy. Współpraca z PiSem, nawet na poziomie wolontariatu, nie przyniesie mu nic dobrego. Jak skończy 18, to pewnie będą chcieli go zapisać do partii, a wtedy z automatu będzie umoczony.

  Chłopak ma sporą wiedzę i ma rację odnośnie przedstawionej sytuacji, ale współpraca z kryminalistami jest przejawem głupoty. Myślę jednak ze to po prostu efekt młodego wieku, dorosnie, poobserwuje, zrozumie.

   • Jedno nie wyklucza drugiego.
    Jest w naszym kraju miejsce na wiecej niz jedna grupe kryminalistow.

   • gdzie są te dowody? To populistyczne oskarżenia nie mające nic wspólnego z rzeczywistością. Gdyby rzeczywiście istniały, obecna partyjna prokuratura już dawno by zrobiła pokazówki i doprowadziła do skazania winnych, zwłaszcza teraz gdy popularność rządzących populistów jest coraz mniejsza. Oczywiście może się zdarzyć że coś tam trzymają w zanadrzu i chcą wyciągnąć przed samymi wyborami, ale równie dobrze do tych wyborów mogą nie dotrwać.

  • „Beda chcieli go zapisac do partii”
   A ja bym chcial zloty sedes. Jezeli on nie wyrazi takiej woli, to do zadnej partii zapisany nie zostanie.

  • Czyli najlepiej siedzieć na dopiero i nic nie robić. Może właśnie przez takie podejście Polska jest na końcu krajów, w których ludzie działają na rzecz społeczności. Partia zła – nie angażuję się, nie będę miał korzyści osobistych – nie angażuję się…
   Polska – piękny kraj tylko ludzie…

  • Mój ojciec po 70-ciu latach życia zapewne ma jakieś doświadczenie. Sporo pamięta. Doświadczył 2 ustrojów, wychował dwoje dzieci, wykonywał kilka zawodów, ukończył studia, gdy tytuł magistra coś znaczył.
   Jak odblokować i używać tabletu pokazała mu moja 3-letnia córka, ale wg. Twojego rozumowania to on byłby lepszym doradcą w temacie nowych technologii niż ten nastolatek?

 6. Podał rękę PiSowcom. Ludziom, którzy do spóły z PO niszczą ten kraj od lat 90-tych.
  Tyle wystarczy mi w tej sprawie.

  • Wydaje mi się, że akurat Minister Cyfryzacji jest jedną z tych kilku osób, która coś robi. Najlepiej jednak napisać o opcji politycznej i powiedzieć, że jest bee.

   • Pis jest „bee” czego mamy przykład właśnie w działaniach przeciwko osobie Minister Steżyńskiej, która tłamsi ją za poglądy (choć są tylko nieco inne od podstawowej linii partii) i ich wyrażanie nawet w sposób delikatny. Z drugiej strony minister brnie nadal w tym bagnie.

 7. 16 lat to dziecko nikt mi nie wmówi, że tak nie jest!!! Znałem takiego „geniusza” nawet brał udział w telewizyjnym teleturnieju dla dzieci i co to było ewidentnie dziecko tylko przepychane przez rodziców do „kariery”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *