Już wkrótce najem na doby doczeka się uregulowania. Dla turystów oznacza to spore zmiany

Nieruchomości Prawo Dołącz do dyskusji
Już wkrótce najem na doby doczeka się uregulowania. Dla turystów oznacza to spore zmiany

Być może po licznych postulatach zarówno ze strony samorządów i przemysłu turystycznego, jak i samej branży najmu krótkoterminowego, wreszcie najem na doby doczeka się uregulowania. Jak informuje serwis prawo.pl, Ministerstwo Sportu i Turystyki pracuje obecnie nad założeniami do projektu ustawy. Co planuje resort?

Dokument o roboczej nazwie „Założenia do projektu ustawy o rodzajach usług turystycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw”, 14 sierpnia zostanie przedstawiony w Gdańsku przedstawicielom samorządu oraz branży hotelarskiej i turystycznej.

Miasta chcą regulować najem w uchwałach. Właściciele mieszkań domagają się licencji

Jak pisze cytowany serwis, Związek Miast Polskich z Sopotem i Krakowem na czele, od lat apeluje o to, by zasady najmu krótkoterminowego miasta same regulowały w uchwałach.

Zdaniem samorządowców, kwestie najmu powinny być regulowane na poziomie miast. Uzasadnia to różna specyfika i odmienne wizje rozwoju turystycznego. Na poparcie tego postulatu, wnioskodawcy przywołują przykłady miast europejskich, w których takie zasady obowiązują. Mowa tu chociażby o Barcelonie, czy Berlinie. Polskie kurorty chcą pójść w ich ślady.

Miasta chciałyby móc uregulować zasady odpowiedzialności właściciela za wynajmowany lokal. Mówiła o tym między innymi rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Sopocie:

Świetnie sprawdza się to w przypadku różnego typu koncesji, które można stracić, nie dostosowując się do przyjętych zasad. W Sopocie mamy wiele profesjonalnie działających firm pośredniczących w najmie, które dbają o jakość najmu i o komfort życia stałych mieszkańców. Stosują proste metody – podpisują z klientami umowy, informują o zasadach korzystania z mieszkania, a często przekazują swój numer także sąsiadom, tak aby w przypadku nieprawidłowości móc zareagować jeszcze przed wezwaniem służb porządkowych. Stosując system kaucji i przymusowego wymeldowania, do minimum ograniczają ryzyko niepożądanych zachowań.

Właściciele mieszkań postulują wprowadzenie przepisów, które zlikwidowałyby szarą strefę w najmie krótkoterminowym. Dla wynajmujących za pośrednictwem profesjonalnych platform, jakich jak AirbnB, czy Booking.com, podmioty działające „na czarno” stanowią nieuczciwą konkurencję.

Takie działania, zdaniem właścicieli mieszkań, uderzają też w dobre imię branży. Wynajmujący postulują wprowadzenie licencji. Mógłby ją otrzymać podmiot po spełnieniu określonych warunków i wniesieniu opłaty licencyjnej. Taka opłata ponadto dodatkowo zasilałaby budżety gmin.

Najem na doby doczeka się uregulowania. Jakie są plany Ministerstwa?

Jak pisze „prawo.pl”, MSiT poinformowało serwis o swoich planach. Wynika z nich, że rzeczywiście najem na doby doczeka się uregulowania.

W nowej ustawie zostanie wprowadzone szersze przedmiotowo pojęcie usług zakwaterowania w innych niż obiekty hotelowe turystycznych obiektach noclegowych. Resort zadeklarował, że bierze pod uwagę wszystkie zgłoszone postulaty.

MSiT rozważa wprowadzenie obowiązku posiadania regulaminu porządkowego przez wszystkie turystyczne obiekty zakwaterowania. Poza tym resort prawdopodobnie zaproponuje kary administracyjne za zachowania niezgodne z prawem w obszarze usług świadczonych przy zakwaterowaniu turystycznym oraz zaostrzenie przepisów prawa karnego w przypadku prowadzenia nielegalnej działalności w zakresie turystycznych usług zakwaterowania.

Na sprawniejsze monitorowanie rynku tego typu usług, ma też pozwolić Centralny Wykaz Obiektów Hotelarskich. Chodzi o internetowy rejestr uruchomiony w ramach Systemu Rejestrów Publicznych w Turystyce. W wykazie zostaną zamieszczone dane o obiektach, świadczących usługi hotelarskie na terenie danej gminy.

To, że najem na doby doczeka się uregulowania to dobra wiadomość. Coraz więcej urlopowiczów decyduje się – zamiast hotelu – wynająć prywatne mieszkanie. Wprowadzenie odpowiednich przepisów zabezpieczy interesy najemców i ograniczy szarą strefę. Przepisy będą stanowiły też skuteczne narzędzie w walce z zakłócaniem porządku we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych.

Najprawdopodobniej po zmianach najem krótkoterminowy zacznie być traktowany jako usługa hotelarska. To z kolei poskutkuje obowiązkiem zgłoszenia go do właściwego rejestru w gminie. Dodatkowe wymogi zostaną też nałożone na same obiekty. Będą one musiały spełniać nie tylko minimalne kryteria co do wyposażenia, ale przede wszystkim wskazane w przepisach wymogi budowlane, sanitarne i przeciwpożarowe.