Bez szczepień dziecko nie pójdzie do żłobka i przedszkola – szykuje się obywatelski projekt ustawy

Gorące tematy Zdrowie Dołącz do dyskusji (1821)
Bez szczepień dziecko nie pójdzie do żłobka i przedszkola – szykuje się obywatelski projekt ustawy

Niezaszczepione dziecko nie pójdzie do żłobka i przedszkola. Takiego rozwiązania chcą Robert Wagner i Marcin Kostka, mieszkańcy Wrocławia. Będą zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy. 

Antyszczepionkowcy wkrótce będą musieli zweryfikować własne poglądy. Chociaż sami chcieliby, by w Polsce zniesiono obowiązek wakcynacji, to obywatele zamiast przychodzić im w sukurs, utrudnią im nieco życie. Dwóch mieszkańców Wrocławia postanowiło przygotować obywatelski projekt ustawy, w myśl którego dzieci nieszczepione nie będą mogły uczęszczać do żłobka ani przedszkola. Powód? Nawracająca epidemia odry.

W rozmowie z „Gazetą Wrocławską” jeden z twórców projektu przyznaje, że ich zdaniem szczepienie dzieci jest bardzo ważne. Chcą zmienić obowiązujące prawo, bo obecnie samorządy nie mają możliwości zabronienia rodzicom nieszczepionych dzieci zapisania ich do żłobka lub przedszkola.

Nieszczepione dzieci przedszkole

Dyrektor wrocławskiego sanepidu, Paweł Wróblewski, w rozmowie z „Gazetą…” twierdzi, że rodziców, którzy nie chcą szczepić dzieci, wzywa się na rozmowę do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Po dłuższej czy krótszej wymianie zdań zgadzają się oni ostatecznie na wakcynację swoich pociech. Często jednak jest tak, że straszeni karą wolą ją zapłacić, a dziecko pozostawić niezaszczepionym. Dopiero zdroworozsądkowe argumenty mają prawo do nich przemówić: ostatecznie rodzice są przecież wystraszeni powikłaniami poszczepiennymi tak bardzo, że zapominają o szkodliwych skutkach chorób zakaźnych.

Wróblewski dodaje, że w świecie wielkiej mobilności i otwartych granic szczepienia są szczególnie ważne. Dodaje ponadto, że w placówkach typu żłobki lub przedszkola mogą znajdować się dzieci, których nie zaszczepiono z powodu różnych przyczyn medycznych. Dodatkowo, chroni to również organ zarządzający danym miejscem, który poniósłby straty finansowe w przypadku wybuchu epidemii.

Potrafię też sobie wyobrazić następującą sytuację: do przedszkola przychodzi matka z dwójką dzieci. Jedno starsze, drugie młodsze (powiedzmy siedmiomiesięczne) – nie mogło zostać w domu. W szatni mija niezaszczepionego kolegę swojego pierwszego dziecka, potem wychodzi. Młodsze w tym czasie zdążyło zarazić się odrą, bo nie dostało jeszcze szczepionki MMR. Mogłabym dla taniego dramatyzmu dodać, co dzieje się dalej, ale przecież każdy potrafi sam sobie to wyobrazić.

Bardzo obywatelski projekt

Takie rozwiązanie funkcjonuje w większości Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej (wyjątkiem jest Illinois, gdzie można odmówić szczepienia dziecka ze względów medycznych lub religijnych). Obowiązek szczepień w przedszkolach wprowadzono niedawno we Francji. Ale żeby zaistniało i w Polsce, inicjatorzy muszą najpierw zebrać sto tysięcy podpisów. Szesnastego września, przy poczcie na wrocławskim Rynku, w godzinach 12-14 będą je więc gromadzić. Jeśli ktoś chciałby im pomóc, zachęcam do tego serdecznie.

Zwłaszcza, że antyszczepionkowcy mogą powoli stracić grunt pod nogami. Ostatnio z Jerzym Ziębą zaczął procesować się Paweł Kukiz-Szczuciński, kandydat Kukiz’15 na Rzecznika Praw Dziecka. Lekarz ten nie zgadza się z tezami ruchu antyszczepionkowego. Przeciwnicy szczepień przegrali też batalię sądową z lek. Dawidem Ciemięgą, pediatrą z Tychów. Nic też nie wskazuje na to, by ich pomysł zniesienia obowiązku szczepień miał wielkie poparcie w Sejmie. A to oznacza jedno: nadeszły dla nich czarne dni.