Wyjaśniamy, kiedy po zmianie pracy na nową nie musisz ponownie odbywać szkolenia BHP

Praca Dołącz do dyskusji (125)
Wyjaśniamy, kiedy po zmianie pracy na nową nie musisz ponownie odbywać szkolenia BHP

Nowe stanowisko to dla zarówno dla pracownika jak i pracodawcy ogrom formalności, zwłaszcza jeśli dana osoba ma być zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Oprócz obowiązkowych badań lekarskich, drugim często poruszanym zagadnieniem jest kwestia szkolenia BHP. Kiedy może być ono nieobowiązkowe? W jakim przypadku wystarczy zaświadczenie od poprzedniego pracodawcy?

Szkolenie BHP to jeden z pierwszych kroków przed podpisaniem nowej umowy o pracę. Zgodnie z przepisami, każdy pracownik powinien odbyć instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy. Tematyka, okres ważności czy rodzaj szkolenia zależy tutaj od rodzaju stanowiska, jakie masz podjąć. Jeśli przyszły pracownik ma już doświadczenie możliwe jest, że wstępne szkolenie BHP będzie nieobowiązkowe. Jakie dokumenty trzeba w tym celu przedstawić? Co warto wiedzieć na ten temat?

Niedoświadczony ma trudniej?

Nowicjusz na danym stanowisku, zwłaszcza jeśli podejmuje się pracy po raz pierwszy, ma nieco trudniej. Czeka go więcej formalności i obowiązkowych etapów do „zaliczenia” przed podjęciem pracy w nowej firmie. Jeśli nie masz zaświadczenia o odbytym szkoleniu BHP od poprzedniego pracodawcy, również nie uda się pominąć pewnych formalności.

Skierowanie na szkolenie BHP otrzymasz od swojego pracodawcy jeszcze przed podpisaniem umowy. To, ile odbyte szkolenie będzie ważne, zależy od rodzaju stanowiska i branży, w jakiej będziesz zatrudniony. Szczegółowo określają to przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 roku w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zaświadczenie „przepustką” w tej kwestii

Jak się okazuje, osoba, która odbyła już szkolenie BHP z racji zatrudnienia w innej firmie i nadal jest ono ważne, może pominąć etap obowiązkowego szkolenia BHP. Istotne jest tutaj zaświadczenie od poprzedniego pracodawcy.

Przepisy jasno określają warunki, niezbędne do zwolnienia ze szkolenia BHP u nowego pracodawcy. Opcje są dwie:

  • przedłożenie aktualnego zaświadczenia o odbyciu wymaganego okresowego szkolenia BHP u innego pracodawcy,
  • odbycie szkolenia okresowego wymaganego na inne stanowisko, ale tematyką obejmujące zakres zagadnień na stanowisku, jakie masz obecnie podjąć,

Sporo osób, które zmieniają pracę i pracodawcę, zwyczajnie nie ma pojęcia o takiej możliwości. Tymczasem w zasadzie za pomocą jednego papierka możemy znacznie okroić niezbędne formalności, których i tak, w przypadku rozpoczęcia przygody z nową pracą, jest sporo. Co ważne, kopię aktualnego zaświadczenia o odbytym szkoleniu BHP należy dołączyć do akt osobowych nowego pracownika.