Pojawią się nowe państwowe obligacje skarbowe. Takiej oferty można się było jednak spodziewać

Finanse Dołącz do dyskusji
Pojawią się nowe państwowe obligacje skarbowe. Takiej oferty można się było jednak spodziewać

Zamiana WIBOR-u na WIRON zbliża się wielkimi krokami. Potwierdza to choćby fakt, że jeszcze w tym roku mają pojawić się nowe państwowe obligacje skarbowe – oparte właśnie na nowym wskaźniku. Trudno jednak na ten moment wskazać, czy będą one atrakcyjniejsze niż te, które państwo emitowało do tej pory. 

Nowe obligacje skarbowe oparte na WIRON

W 2022 r. państwowe obligacje skarbowe cieszyły się rekordowym zainteresowaniem. W zeszłym roku sprzedano obligacje o łącznej wartości 5,71 mld zł. Niewątpliwie do tego sukcesu przyczyniła się wysoka inflacja, która mogła zniechęcić część osób do lokowania pieniędzy na lokatach bankowych i kontach oszczędnościowych.

Teraz jednak Ministerstwo Finansów zapowiada nowe obligacje skarbowe – po raz pierwszy oparte na nowym wskaźniku WIRON. Jak powiedział PAP wiceminister finansów Piotr Patkowski,

Obecnie trwają prace uzgodnieniowe, bo nie chodzi tylko o samego emitenta, czyli Ministra Finansów, ale także o nabywców. W ramach grupy roboczej jesteśmy w stałym kontakcie z potencjalnymi interesariuszami procesu, głównie z dealerami skarbowych papierów wartościowych z polskiego, jak i zagranicznego sektora bankowego.

Kiedy mogą pojawić się nowe obligacje skarbowe oparte o WIRON? Jak twierdzi wiceminister, resort finansów myśli o drugiej połowie 2023 r.; rynek oczekuje, że będzie to trzeci lub czwarty kwartał tego roku. Patkowski utrzymuje przy tym, że MF będzie chciało przeprowadzić cały proces „zgodnie z oczekiwaniami rynku”.

Czy jednak nowe obligacje skarbowe faktycznie będą korzystne dla kupujących? Na razie trudno to ocenić; wszystkie osoby spodziewające się znacznie korzystniejszej oferty mogą się jednak rozczarować, uwzględniając, na czym bazuje nowy wskaźnik.

WIRON wkrótce również w kredytach

Nowe obligacje skarbowe oparte o WIRON nie powinny zbyt mocno zaskakiwać – zgodnie z Mapą Drogową, rynek już wkrótce będzie musiał zapomnieć o WIBOR i przestawić się na nowy wskaźnik, o nowe obligacje są tu niejako symbolem zmian. Już w tym roku banki będą mogły wprowadzać do oferty produkty kredytowe oparte o WIRON (głównie dla spółek kapitałowych), równolegle z kredytami opartymi o WIBOR. W 2024 r. oferta produktów kredytowych bazujących na nowym wskaźniku ma powiększyć się zwłaszcza dla konsumentów i jednoosobowych działalności gospodarczych; pojawić się mają zwłaszcza kredyty mieszkaniowe oparte o WIRON. Do 2025 r. wskaźnik WIBOR ma natomiast zostać wycofany, a instytucje finansowe będą musiały dokonać konwersji istniejących umów kredytowych opartych o wycofywany wskaźnik. Już teraz jednak pojawiają się wątpliwości, czy WIRON faktycznie będzie korzystniejszy niż WIBOR – i to samo dotyczy nowych obligacji skarbowych.