Polska ratuje każdego, bez względu na kolor skóry. Nie wierzcie w propagandę Kremla

Państwo Społeczeństwo Dołącz do dyskusji (127)
Polska ratuje każdego, bez względu na kolor skóry. Nie wierzcie w propagandę Kremla

W sieci już zdążyły już pojawić się informacje o tym, że osoby czarnoskóre nie są wpuszczane do Polski przez granicę z Ukrainą. To jednak kłamstwa – i bardzo łatwo wskazać, komu są one szczególnie na rękę. Nie potwierdziły się również informacje o rzekomych sutenerach, którzy pojawili się na granicy – dziś zdementowała je policja. Kremlowska propaganda nadal działa – i próbuje podzielić Zachód za wszelką cenę. 

Osoby czarnoskóre są wpuszczane do Polski. To, że może trwać to dłużej, to jedynie wynik biurokratycznej procedury

W mediach społecznościowych pojawiły się wpisy, sugerujące, że Polska odmawia przyjmowania osób czarnoskórych, które chcą przekroczyć granicę z Polską od strony Ukrainy. Niestety, część takich wpisów zyskała już rozgłos nawet w USA, co tylko przyczyniło się do stworzenia narracji, że Polacy są rzekomo rasistami, wpuszczającymi jedynie osoby narodowości ukraińskiej.

To jednak nic innego jak szkodliwe kłamstwa – powielane przez rosyjskie trolle i (w mniejszej części) nieświadomych użytkowników mediów społecznościowych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zdementowało oficjalnie informacje, że obywatele jakiejkolwiek narodowości nie są wpuszczani do Polski przez granicę z Ukrainą.

https://twitter.com/MSWiA_GOV_PL/status/1498610424836726787

Warto też mieć na uwadze, że procedura weryfikacji w przypadku obywateli państw innych niż Ukraina może trwać po prostu nieco dłużej – głównie ze względu na to, że większość z nich prawdopodobnie nie posiada przy sobie odpowiednich dokumentów. Nie jest to zatem wynik celowej polityki pograniczników i wybiórczości w przyjmowaniu uchodźców do Polski, a jedynie – działanie w zgodzie z obowiązującymi przepisami. W dodatku SG nie cofa takich osób – po prostu je sprawdza.

Należy też podkreślić, że żadna osoba, która dostała się na terytorium Polski, nie zostanie odesłana z powrotem do Ukrainy.

Przy dementowaniu informacji o nieprzepuszczaniu osób czarnoskórych przez granicę, warto również skomentować wiadomości o rzekomym pojawianiu się na granicy osób zajmujących się sutenerstwem:

https://twitter.com/Rz_Policja/status/1498541238756196352

Tym samym można mieć również pewność, że nawet jeśli takie osoby faktycznie się pojawią – zostaną złapane przez działające służby, które na bieżąco monitorują sytuację. Tymczasem udostępnianie informacji o sutenerach (a wszystko wskazuje na to, że to informacje nieprawdziwe) może jedynie wzbudzić panikę ze strony uchodźców napływających z Ukrainy. A to kolejne, na czym zależy Kremlowi.

Rosyjska propaganda w Polsce i na Zachodzie nadal działa

Należy podkreślić bardzo wyraźnie, że udostępnianie niepotwierdzonych informacji, które wywołują strach, niepewność czy oczerniają wizerunek pomagających Polaków, to – świadome lub nie – granie w jednej drużynie z putinowską Rosją. Rosją, która dokonała inwazji na niepodległe państwo i Rosją, która dopuszcza się szeregu zbrodni wojennych. Tym samym przed puszczeniem jakiejś informacji dalej w świat, należy sprawdzić, jakie jest jej źródło, czy jest ono wiarygodne, czy może są to bliżej nieokreślone doniesienia, których źródło ciężko nawet zidentyfikować.

Zamiast informacji wzbudzających panikę można natomiast udostępniać i podawać dalej treści, które mogą przyczynić się do wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa – zarówno ruszających na pomoc Polaków jak i uchodźców z Ukrainy. Przykładem może być apel o umożliwianie Ukraińcom przybywającym do Polski robienia zdjęć osobom, które oferują im transport i nocleg. Na takim zdjęciu osoba pomagająca z Polski powinna trzymać dowód osobisty z widocznym imieniem i nazwiskiem (reszta danych powinna być zakryta). Taką fotografię uchodźca może wysłać do bliskich. Z kolei w razie zauważenia jakichkolwiek niepokojących zjawisk, należy je jak najszybciej zgłaszać służbom – z dokładnym opisem sytuacji. Na granicy pomaga mnóstwo funkcjonariuszy, którzy jednocześnie monitorują sytuację – można się do nich zwrócić.

Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że trollom Kremla w polskim internecie zależy na pęknięciach – zarówno w Polsce jak i na szeroko rozumianym Zachodzie. Powielane nieprawdziwe informacje o rzekomym rasizmie Polaków czy sutenerstwie to miód na serce Kremla. Dziś Polacy – i cały Zachód – muszą pozostać zjednoczeni, tak, by skutecznie nakładać kolejne sankcje i robić wszystko, co jest możliwe, by powstrzymać Rosję.