Kilka pierwszych kroków tuż po założeniu własnej firmy. Pieczątka, księgowość i zakupy „na firmę”. Co jeszcze powinien zrobić młody przedsiębiorca?

Akcja komercyjna Firma Gorące tematy dołącz do dyskusji (54) 14.06.2018
Kilka pierwszych kroków tuż po założeniu własnej firmy. Pieczątka, księgowość i zakupy „na firmę”. Co jeszcze powinien zrobić młody przedsiębiorca?

Udostępnij

Tomasz Laba

W końcu udało ci się przebrnąć przez formalności i założyć własną działalność gospodarczą. Doskonale wiesz, że przed Tobą mnóstwo pracy, ale przynajmniej możesz to sobie nieco osłodzić, nazywając się szefem. Do pierwszego miliona jeszcze długa droga, dlatego warto zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia, dzięki którym pierwsze kroki na swoim będą zdecydowanie łatwiejsze. Co powinieneś zrobić zaraz po założeniu własnej firmy? Podpowiadamy.

Nie ulega wątpliwości, że zakładanie własnej działalności gospodarczej z roku na rok staje się łatwiejsze. Jedną z ważniejszych zmian w tym zakresie jest obowiązująca od miesiąca konstytucja dla biznesu. Jedną z większych nowości, które wprowadziło nowe prawo, jest to, że przez pierwsze pół roku wysokość składek ZUS na ubezpieczenie społeczne przestała być problemem. Przez ten czas przedsiębiorca jest z nich najzwyczajniej w świecie zwolniony. To dobra okazja, żeby zaoszczędzone w ten sposób środki zainwestować w narzędzia, które ułatwią prowadzenie nowej firmy.

Poza zmianami w prawie, które ułatwiają prowadzenie firmy, coraz większe możliwości młodym przedsiębiorcom daje technologia i postępująca cyfryzacja. Istnieje jeden formularz, który umożliwia zarejestrowanie firmy. Dzięki ePUAP i profilowi zaufanemu można założyć działalność nawet nie wychodząc z domu. Jeszcze kilka lat temu to było nie do pomyślenia. Biurokracji zdecydowanie ubywa. Niestety nie wszystkie rzeczy można zmienić od razu, dlatego pierwszym krokiem nowego przedsiębiorcy powinno być wyrobienie pieczątki. Oczywiście prawny wymóg pieczątki firmowej nie istnieje, ale konia z rzędem temu, komu udaje się skutecznie funkcjonować bez tego małego gadżetu. Niestety kult pieczęci w urzędach jest tak silny, że nie ma sensu tracić nerwów na walkę z tym przyzwyczajeniem. Zwłaszcza że ten drobny przedmiot nie kosztuje fortuny.

Rzeczą, którą najtrudniej w świecie zrozumieć, jest podatek dochodowy – mawiał Einstein. Najwidoczniej nie miał dobrej księgowej

Niezależnie od profilu działalności, pewne rzeczy są wspólne dla każdego przedsiębiorcy. Praktycznie żadna firma nie obędzie się bez telefonu i dostępu do szybkiego internetu. Co więcej – można prowadzić prężnie działającą działalność bez fizycznego biura, ale nikt nie ucieknie od tych rzeczy. Warto zatem poważnie zastanowić się nad wybraniem partnera technologicznego, który zaopatrzy przedsiębiorcę w niezbędne usługi. Coraz częściej takim partnerem nie są banki czy różnego rodzaju inkubatory przedsiębiorczości, lecz operatorzy komórkowi.

Zanim jednak przejdziemy do porad, na co wydawać ciężko zarobione pieniądze, należy zadbać o odpowiednie rejestrowanie przepływu pieniędzy w firmie, czyli o księgowość. Odpowiednio prowadzona potrafi działać cuda i uchronić przed ogromnymi kłopotami. Nawet drobny błąd, niczym efekt motyla, może z czasem pociągnąć za sobą lawinę niefortunnych zdarzeń. Na dodatek nikt nie chce mieć zatargów z urzędem skarbowym. W końcu nawet sam Al Capone do więzienia trafił nie za swoje przestępstwa, a oszustwa podatkowe. Dobra księgowość to nie ta, która zatuszuje grzechy, lecz ta, która będzie trzymać rękę na pulsie. Biurokratycznych obowiązków względem fiskusa nie ubywa, a wręcz przeciwnie. Deklaracje, korekty, sprawozdania, PIT, CIT, ZUS, czy nie daj Boże VAT to tony tabelek i druków do wypełnienia. A to jeszcze wszystko trzeba trzymać w ryzach, bo przecież firmę zakłada się po to, żeby ostatecznie być nad kreską.

Jak młody przedsiębiorca może radzić sobie z kwestiami księgowymi? Wszystko zależy od profilu działalności. Bez wątpienia są takie sytuacje, kiedy sam przedsiębiorca jest w stanie samemu wszystko ogarnąć. Zazwyczaj to nie są duże firmy. Nieco więksi przedsiębiorcy z zainteresowaniem patrzą na oferty kilku banków, oferujące konto firmowe, które łączy się z podstawowymi usługami księgowymi. Dzięki takiemu rachunkowi przedsiębiorca szybko wystawi fakturę, naliczy wynagrodzenia pracowników czy wykona przelewy podatkowe. Szczegółowe rozwiązania różnią się w zależności od banku. Bez wątpienia najbardziej pożądanym rozwiązaniem jest zlecenie prowadzenia księgowości profesjonalnemu księgowemu. Wbrew pozorom ceny tych usług nie są wygórowane, a komfort, jaki dzięki temu zyska przedsiębiorca, jest wart każdej wydanej złotówki.

smartFIRMA Plus – zadbaj o podstawowe potrzeby swojej nowej firmy

Księgowa z pewnością dość szybko wypowie magiczne słowa „potrzebne są koszty„. Wtedy zaczyna się ta wesoła strona prowadzenia własnej działalności, czyli zakupy „na firmę„. Chodzi o to, że koszty uzyskania przychodu zmniejszają podstawę opodatkowania. To kolejny plus powierzenia księgowości profesjonaliście – w odpowiednim momencie zasygnalizuje, kiedy trzeba zrobić nowe zakupy, a kiedy wydatki lepiej przesunąć o kilka tygodni. Niektórzy wtedy szaleją i kupują służbowe Porsche lub BMW. Inni podchodzą do tematu pragmatycznie. Służbowy telefon, a co za tym idzie, abonament to jeden z pierwszych zakupów młodego przedsiębiorcy. Używanie prywatnego numeru do spraw biznesowych nie jest rozsądnym pomysłem. Nawet jeżeli początkowe oszczędności wydadzą się uzasadnione, to szybko porzucimy ten pomysł. Chyba że w tej konkretnej branży telefony od klientów w środku nocy to rzecz całkowicie normalna. Abonament prywatny, a firmowy to zupełnie dwie różne sprawy. Operator sieci Plus przygotował abonament dla małych firm, który obejmuje nawet do pięciu numerów telefonu. Jeden numer telefonu możemy mieć już za 30 zł netto miesięcznie. Oferta obejmuje pakiet internetu 7 GB oraz nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci. Kolejny próg cenowy to 40 zł netto. Tu już zarówno pakiet internetu, jak i rozmowy są całkowicie nielimitowane. Do tego dochodzi pakiet połączeń międzynarodowych, czyli 120 minut za darmo. Za 50 zł netto miesięcznie pakiet ten zwiększa się jeszcze dwukrotnie.

Podobnie jak w przypadku ulgi na ZUS dla nowych przedsiębiorców, operator przewidział prezent dla nowych klientów, którzy zakładają nową działalność gospodarczą. W jego ramach otrzymują 6 miesięcy abonamentu za darmo. Każda dodatkowa karta SIM, którą przedsiębiorca może dokupić w dowolnym momencie obowiązywania umowy, kosztuje odpowiednio 15 zł, 20 zł lub 25 zł, w zależności od wybranego planu taryfowego.

Nowoczesny przedsiębiorca coraz rzadziej urzęduje w swoim biurze. W wielu branżach mobilność to klucz do sukcesu. Dlatego kolejnym krokiem po założeniu swojej firmy to wybór odpowiedniego internetu mobilnego. To ważne z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze – odpowiednio dobrany pakiet danych pozwoli na swobodną pracę i pozostawanie w kontakcie z klientami i partnerami biznesowymi przez cały czas. Rozjazdy, spotkania i służbowe podróże nigdy nie były tak wygodne. Po drugie – istotnie obniża cenę abonamentu zarówno za telefon, jak i za internet. Łączenie usług Plus w ramach oferty smartFIRMA to sposób na oszczędności w firmie.

smartFIRMA to nie tylko zwykły abonament telefoniczny

Gdy zaplecze technologiczne pozwala na prowadzenie firmy, kolejnym krokiem powinno być zadbanie przynajmniej o podstawową obsługę prawną. O korzyściach współpracy z prawnikiem od samego początku funkcjonowania na rynku nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Sęk w tym, że osoba niezaznajomiona z prawem, a na dodatek stawiająca pierwsze kroki na wolnym rynku często nie ma nawet świadomości, które rzeczy wymagają konsultacji prawnej. Celowo nie wspominam też o kosztach stałej obsługi prawnej. Nie ma też co się oszukiwać – nie każdy rodzaj działalności wymaga nieustannego konsultowania każdej decyzji ze sztabem prawników. Prędzej czy później jednak każdy przedsiębiorca będzie musiał skorzystać z porady prawnej. Dlatego zadbanie o odpowiednią obsługę powinno jednym z pierwszych kroków młodego przedsiębiorcy. Pewną alternatywą dla niektórych może być oferta podstawowej obsługi prawnej, którą zapewnia sieć Plus.

Tak, to nie jest żart. Sieć Plus jako jedna z pierwszych, o ile nie pierwsza, wyczuła potrzebę na rynku i postanowiła zaproponować usługę dla chętnych przedsiębiorców. Za niewielką miesięczną opłatą (a mowa o kwotach nie większych niż 15 zł brutto miesięcznie) przedsiębiorca może sobie zapewnić absolutnie podstawowe bezpieczeństwo prawne. Z pewnością są firmy, którym jedna porada miesięcznie w zupełności wystarczy. Do tego możliwość sporządzenia jednego pisma procesowego lub urzędowego raz na 6 miesięcy. W wariancie za 9,72 zł brutto to 24 porady telefoniczne i 4 opracowane dokumenty w okresie obowiązywania umowy.

Bardzo podoba mi się sposób, w jaki operator komórkowy staje się nie tylko dostawcą usług telefonicznych, ale również partnerem w prowadzeniu firmy. Takim, którego oferta nie ogranicza się jedynie do nowego modelu telefonu za złotówkę, a istotnie może przełożyć się na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Właśnie w ten sposób odbieram usługę Prawnik, która, z pewnością nie zastąpi wizyty w kancelarii prawnej, ale pozwoli od ręki, na telefon uzyskać telefoniczną poradę prawną niemal w każdej sprawie.

54 odpowiedzi na “Kilka pierwszych kroków tuż po założeniu własnej firmy. Pieczątka, księgowość i zakupy „na firmę”. Co jeszcze powinien zrobić młody przedsiębiorca?”

 1. Jedną z większych nowości, które wprowadziło nowe prawo, jest to, że przez pierwsze pół roku wysokość składek ZUS przestała być problemem. Przez ten czas przedsiębiorca jest z nich najzwyczajniej w świecie zwolniony.

  Kolejny raz powielacie tę bzdurę. Robiąc to w czymś, co ma służyć za poradnik, możecie ludziom zrobić krzywdę.

  • Powodzenia z odebraniem listu z poczty bez pieczątki. Nawet jeśli raz spacyfikujesz urzędnika Urzędu Pocztowego, to następnym razem czeka Cię powtórka. Łatwiej jest zrobić pieczątkę niż wysłuchiwać tonu obrażonej pracowniczki PP.

   • Od przeszło 4 lat prowadzę własne przedsiębiorstwo. Przez ten czas przyszło do mnie trochę listów, które musiałem odbierać w placówce PP. Ani razy nie dostałem pytania o pieczątkę.
    Przez cały ten czas pieczątki również nie posiadam.

    Ile teraz kosztuje pieczątka? 10 zł? 20? Chcesz powiedzieć, że za 20 zł jestem w stanie nabyć uprawnienia do odbioru poczty adresowanej do jakiejkolwiek firmy?

    • Osoba fizyczna czy spółka? Jako osoba fizyczna prowadząca DG faktycznie spotykałem się z różnymi postawami. Zauważyłem, że gdy na liście była nazwa firmy + imię i nazwisko, to zdarzały się problemy. Klasycznie problemów nie było, gdy było tylko imię i nazwisko.

     W spółce to nie działa, wcześniej też byłem członkiem zarządu w NGO i tam też była ta sama bajka. Przyniosłem KRS, pokazuję dowód ale ona nie wyda, bo musi mieć pieczątkę. Wysłaliśmy kiedyś wolontariusza z pieczątką – czyli osobę formalnie nieupoważnioną, i ten wrócił z listem. Napisałem skargę, to zapytali czy list zaginął. Dałem sobie z tym spokój, to powszechny problem. Parę razy zrobiłem dym, ale jak to przy robieniu dymu – nic nie wskórałem. Nawet nasz prawnik powiedział, żebyśmy dali sobie spokój, bo jak zaczniemy się nawalać z pocztą, to to będzie 5 lat trwało.

     • Osoba fizyczna, więc tak, inaczej to wygląda. Ale też i wpis jest kierowany do podobnych do mnie, niż do dużych firm.

      To też pewnie wszystko zależy od osoby na poczcie, prawda?

     • Ja miałem niedawno problem, żeby w oddziale banku wypłacić pieniądze z firmowego konta bez pieczątki :)

     • JA zostałem ostrzeżony, że jeśli użyję pieczątki, to przy okazji wizyty w placówce zawsze będę o nią proszony.

  • art. 18 prawo przedsiębiorców:
   Przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

   Ale masz rację, że w tekście nie zaznaczyłem wyraźnie, że chodzi o ubezpieczenie społeczne. Poprawiłem :)

   • Ja naprawdę doskonale znam ten przepis ;)

    A w wersji interpretacji, którą podałeś wcześniej (dzięki za poprawienie) można natknąć się w wielu miejscach w internecie a jeszcze częściej w rozmowach pomiędzy ludźmi. A napotkałem już ludzi, którzy tego posłuchali i się nie zarejestrowali do zdrowotnego (na szczęście udało mi się ich jeszcze w terminie pokierować).

  • >No i na co komu pieczątka?

   W postkomunistycznym kraju wciąż potrzebna.

   ps. od 10 lat listnosz też jeszcze mnie nie pytał. Ale do niedawna każda deklaracja czy pismo wysłane do US musiały mieć podpis i pieczątkę

  • Czemu uważasz to za bzdurę? Ulga na start dla nowych przedsiębiorców (skladka 319.94zl przez pół roku) weszła w życie 30 kwietnia tego roku i sama z niej teraz korzystam

   • Wcześniej było napisane tak, jak zacytowałem w swoim komentarzu, czyli sugerowało, że jest całkowicie zwolniony taki przedsiębiorca. A jest zwolniony tylko ze społecznych, zdrowotne nadal musi opłacać.

 2. >konia z rzędem temu, komu udaje się skutecznie funkcjonować bez tego małego gadżetu.

  znam kilkanaście takich firm-firm i przynajmniej kilkadziesiąt IDG, które również tak funkcjonują, poproszę tego konia.

 3. Młody przedsiębiorca w Polsce powinien bezwzględnie wziąć duży rozbieg a następnie walnąć głową w ścianę aby otrzeźwieć. Po czym wsiąść w taksówkę, pojechać na lotnisko i wylecieć z Polski do jakiegoś normalnego kraju gdzie młody przedsiębiorca nie będzie traktowany jak przestępca, któremu urzędnik jeszcze nie udowodnił winy.

  • Tyle że jak tak każdy robić będzie, to w Polsce nigdy nic się nie zmieni. Trzeba zakładać POLSKIE firmy z POLSKIM kapitałem żeby ten kraj doprowadzić do porządku. A gdzie POLSKĄ firmę założysz? No na pewno nie w Niemczech czy na Cyprze.

   Chcesz niższych podatków? Płać te które są. To przez mistrzów kombinacji alpejskich i innych Januszy biznesu którzy omijają podatki wszędzie gdzie się da rząd ciągle chce „łatać VAT” czy podwyższać podatki. Gdyby wszyscy płacili, podatki by mogły być niższe bo by zwyczajnie dziury budżetowej nie było albo by była ona znacznie, znacznie mniejsza.

    • Poczekaj do następnych parlamentarnych – PiS przegra i wróci normalność. A jak wygra, to znaczy że sfałszowali wybory. Po prostu nienawidzę zarówno PiS jak i PO i będę w Polsce, wg. polskiego prawa robić biznes, skuteczny biznes, żeby im na złość robić. Uciec to by było najłatwiej, ale nie, ja się k… mać nie dam. Ja urodziłem się w Polsce, do tej pory żyłem w Polsce, żyję w Polsce, będę żyć w Polsce i ja k… umrę w Polsce.

     • Tak, z ciekawości: skoro we wszystkich sondażach (również podawanych w TVN i GW), PiS prowadzi, to czemu zakładasz, że przegra lub sfałszuje wybory?
      A druga sprawa, że jak wkurza mnie socjalizm PiSu i zaczynam się obawiać ilości danych zbieranych przez urzędników, tak dla mnie, małego przedsiębiorcy, PiS robi całkiem dobrą robotę – to tak po odsączeniu emocji…

     • Sondaże nie równają się wygranej ;). Przed wyborami sondaże były przeciwko PiS a i tak wszyscy wiedzą że wygrali tylko dlatego że większość Polaków i Polek się przed urnami nie stawiła.

    • Uciec to by było najłatwiej, ale nie, ja się k… mać nie dam. Ja
     urodziłem się w Polsce, do tej pory żyłem w Polsce, żyję w Polsce, będę
     żyć w Polsce i ja k… umrę w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *