Polska platforma XTB z fenomenalnymi wynikami w ubiegłym roku. Od razu zapowiada: damy obligacje, konta IKE i IKZE

Inwestowanie Technologie Dołącz do dyskusji
Polska platforma XTB z fenomenalnymi wynikami w ubiegłym roku. Od razu zapowiada: damy obligacje, konta IKE i IKZE

XTB to pochodzący z polski i coraz bardziej rozpoznawalny globalnie broker na rynku instrumentów pochodnych. Wczoraj ogłosił swoje wstępne wyniki finansowe za 2023 rok, prezentując imponujące osiągnięcia. W ciągu roku, spółka osiągnęła najwyższy w historii skonsolidowany zysk netto, wynoszący 791,3 mln zł.

XTB w 2023 roku

  • XTB pozyskało 312 tys. nowych klientów w 2023 roku, z czego ponad 77 tys. w samym IV kwartale.
  • Liczba aktywnych klientów wzrosła o 51,0% r/r, osiągając 408,5 tys.
  • W IV kwartale, wolumen obrotu klientów na instrumentach CFD wzrósł o 4,0% r/r, osiągając 1,789 mln.
  • Rentowność na lota w IV kwartale wzrosła o 119,0% r/r, osiągając 276 złotych.

Rok 2023 był dla XTB rokiem przełomowym. Skonsolidowany zysk netto spółki wzrósł o 3,3% w stosunku do poprzedniego roku, osiągając 791,3 mln zł. Przychody z działalności operacyjnej po czterech kwartałach wyniosły 1 588,2 mln zł, co stanowi wzrost o 10,0% r/r. Niemniej jednak, koszty działalności operacyjnej również wzrosły, osiągając 693,6 mln zł.

XTB w 2024 solidnie postraszy banki

Prezes zarządu XTB, Omar Arnaout, podkreślił skuteczność przyjętej strategii, która przyczyniła się do rekordowych wyników. Nacisk na rozwój platformy i zwiększenie liczby aktywnych klientów zaowocowało znaczącym wzrostem zysków. Firma skupia się również na rozszerzeniu oferty produktowej, obejmującej nowe klasy aktywów i ulepszenia platformy inwestycyjnej.

XTB planuje kontynuować swoją ekspansję w 2024 roku, dążąc do pozyskiwania nowych klientów i poszerzania oferty produktowej. W planach znajduje się wprowadzenie obligacji, kont IKE i IKZE dla polskich klientów oraz funkcji Social Trading. Dodatkowo, spółka zamierza wprowadzić wirtualny portfel z kartą multiwalutową, umożliwiającą płatności i wymianę walut przez aplikację mobilną.

Rok 2023 był dla XTB rokiem rekordów i znaczącego rozwoju. Choć wielu prognozowało, że spółka jest jedną z najbardziej perspektywicznych wśród notowanych na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a na dodatek z uczciwą polityką dywidendową, to jednak niedźwiedzie pielęgnowały nutkę niepewności dotyczącą rozwoju biznesu. Jak widać nieskutecznie. Wyniki finansowe i wzrost liczby klientów świadczą o solidnej pozycji firmy na rynku. A jeśli firma dotrzyma słowa w sprawie IKE i IKZE – bo już w przeszłości przebąkiwała o tych planach – to jest spora szansa na kolejne sukcesy polskiego fintechu.