Postawienie paczkomatu jednak nie będzie wymagało uzyskania pozwolenia na budowę. Wreszcie jakiś przejaw rozsądku

Państwo Dołącz do dyskusji (157)
Postawienie paczkomatu jednak nie będzie wymagało uzyskania pozwolenia na budowę. Wreszcie jakiś przejaw rozsądku

Jakiś czas temu WSA w Łodzi wydał wyrok, w myśl którego postawienie paczkomatu wymagałoby pozwolenia na budowę. Wyrok wydawał się kuriozalny – i to z wielu względów. Okazuje się jednak, że przynajmniej ustawodawca wykazał w tym zakresie jakieś przejawy rozsądku i żadne pozwolenia nie będą konieczne.

Postawienie paczkomatu: wszystko wywrócił wyrok WSA ze stycznia 2019 r.

Do stycznia 2019 r. wszystko wydawało się oczywiste, jeśli chodzi o kwestię stawiania paczkomatów. W styczniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi doszedł jednak do przedziwnego wniosku, że paczkomaty są obiektami budowlanymi. Czyli – wymagają pozwolenia.

Wyrok niespecjalnie satysfakcjonował – mówiąc delikatnie – nie tylko np. InPost czy inne firmy stawiające podobne obiekty, ale również, co interesujące, wzburzył opinię publiczną. W końcu wystarczyło, by utrwaliła się dana linia orzecznicza wskazująca, że paczkomat wymaga zezwolenia na budowę, by branża została narażona na straty, a powstawanie kolejnych paczkomatów mogłoby w ten sposób zostać zahamowane.

Na szczęście jednak – dla InPostu i nie tylko – tym razem po rozum do głowy postanowił pójść ustawodawca, który doszedł do wniosku że nowelizacja prawa budowlanego jest konieczna i powinna dotyczyć także tej kwestii. Nie da się bowiem ukryć, że do tej pory przepisy nie do końca nadążały za rzeczywistością. Dodatkowo, jak twierdzi Zbigniew Przybysz z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju „rynek automatów rozwija się i nie ma potrzeby go w ten sposób ograniczać”. W ten – czyli wymuszając uzyskanie pozwolenia.

Nowelizacja ustawy Prawo budowlane: pozwolenie nie będzie potrzebne także w przypadków wpłatomatów, biletomatów i niektórych innych automatów

Jakie zmiany proponują zatem rządzący? Nowelizacja prawa budowlanego przede wszystkim umożliwiałaby stawianie kilku rodzajów obiektów bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę czy zgłoszenia. Dotyczyłoby to biletomatów, wpłatomatów i automatów – sprzedających, na paczki (czyli paczkomatów), przechowujących przesyłki lub służących do wykonywania usług innego rodzaju. Wyjątkiem byłyby takie automaty, których wysokość przekracza 3 m.

Nowelizacja przepisów o prawie budowlanym dotyczyłaby także kilku innych kwestii. M.in. tego, że nieważność pozwolenia na budowę lub użytkowanie będzie można stwierdzić tylko przez pięć lat. Obecnie nie ma limitu czasowego. To prowadzi z kolei do sytuacji, w której nawet po wielu latach możliwe jest stwierdzenie nieważności. Jak łatwo się domyślić – raczej nie wpływa to na komfort psychiczny lokatorów. Dzięki nowelizacji i wprowadzeniu limitu czasowego niepewność prawa w tym aspekcie zostanie zatem ograniczona.