Niedobór mieszkań doskwiera Polakom nie od dzisiaj, a rządzący i inwestorzy co jakiś czas głowią się nad pomysłami, które miałyby poprawić sytuację na rynku. Z raportu przygotowanego przez ekspertów z Pracodawców RP wynika, że w naszym kraju wciąż przykładany jest niedostateczny nacisk na wykorzystywanie nieużytków i terenów poprzemysłowych, które mogłyby być przeznaczone pod budowę nowych osiedli mieszkaniowych.
Nieużytki i tereny poprzemysłowe powinny służyć zasypywaniu luki mieszkaniowej w Polsce
Raport „Jak zaspokoić potrzeby mieszkaniowe Polaków?”, który powstał na zlecenie Pracodawców RP, wskazuje nam kierunek, w jakim powinno podążać budownictwo mieszkaniowe w Polsce. Jednym ze sposobów na wykorzystanie terenów przemysłowych i nieużytków pod budowę nowych mieszkań ma być przede wszystkim szeroko zakrojony przegląd nieruchomości, które znajdują się w posiadaniu państwa i samorządów oraz spółek od nich zależnych. Według autorów raportu niezbędne jest także przeprowadzenie oceny adekwatności tego typu terenów pod kątem potrzeb mieszkaniowych i biznesowych Polaków.
Autorzy raportu postulują także, aby wszędzie tam, gdzie to jest możliwe, dochodziło do uwalniania gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. W tym wypadku chodzi także o takie grunty, które są przeznaczone na inne cele. Dużo większą uwagę powinno się przykładać także terenom, które nie mają określonego przeznaczenia. Tego typu działania powinny być także skorelowane z potrzebami mieszkańców, a także zapewnieniem im odpowiedniego komfortu życia. Nie bez znaczenia są tutaj także potrzeby właścicieli biznesu, którzy również powinni otrzymać wystarczające pole do działania, które jest konieczne dla prowadzenia działalności gospodarczych.
Wykorzystanie terenów poprzemysłowych w centrum miasta ma także na celu zapewnienie mieszkańcom dostępności mediów czy komunikacji miejskiej. Tereny przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe będą także pełniły rolę scalającą obszary miasta, do tej pory oddzielone od siebie nieużytkami.
Olimpia Port we Wrocławiu to przykład nowoczesnego osiedla na terenach poprzemysłowych
Autorzy raportu pokazują nam, w jaki sposób budowanie osiedla na terenach poprzemysłowych może być skorelowane z zapewnieniem jego mieszkańcom maksymalnego komfortu. Wrocławskie osiedle Olimpia Port jest przykładem na to, że taka synergia jest możliwa. Kluczową rolę odegrało tutaj miasto Wrocław, którego organy zapewniły skuteczny proces przekształcenia terenu, po uprzednim przeprowadzeniu konsultacji społecznych.
Eksperci ponadto podkreślają, że Wrocław posiada ponad 300 hektarów terenów poprzemysłowych, których wykorzystanie mogłoby zwiększyć liczbę mieszkań bez konieczności poszerzania granic administracyjnych miasta.