Stanowiska oddzielone przegrodami, unikanie roślin doniczkowych, częstsze sprzątanie. PIP wydała zalecenia dla pracodawców i pracowników

Praca Zdrowie Dołącz do dyskusji (199)
Stanowiska oddzielone przegrodami, unikanie roślin doniczkowych, częstsze sprzątanie. PIP wydała zalecenia dla pracodawców i pracowników

Państwowa Inspekcja Pracy przygotowała zalecenia dla pracodawców, którzy przygotowują się na powrót pracowników do pracy stacjonarnej. Wśród zaleceń znajduje się m.in. oddzielenie stanowisk przegrodami, częstsze sprzątanie pomieszczeń, izolacja pracowników czy unikanie roślin doniczkowych. 

Zalecenia dla pracodawców: jak powinni przygotować się na powrót pracowników do pracy?

Wielu pracodawców umożliwiło swoim pracownikom pracę w trybie home office. Inni – z powodu epidemii i przepisów – musieli czasowo zawiesić działalność. Teraz jednak firmy przygotowują się na powrót pracowników do pracy. PIP wydała właśnie specjalne zalecenia dla pracodawców.

W pierwszej kolejności PIP zaleca zidentyfikowanie wszelkich zagrożeń fizycznych, biologicznych, chemicznych i psychospołecznych, które wiążą się z powrotem do pracy. Tym samym daje do zrozumienia, że ważne jest nie tylko bezpieczeństwo fizyczne pracowników, ale także – ich komfort psychiczny. Zwłaszcza, że dla niektórych powrót pracowników do firmy może wiązać się z dodatkowym stresem z powodu wciąż trwającej epidemii koronawirusa i ryzyka zakażenia. W procesie oceny ryzyka powinni brać także przedstawiciele pracowników. Kolejnym krokiem powinno być opracowanie konkretnego planu działania.

Co zdaniem PIP taki plan działania mógłby zawierać?

Oddzielanie stanowisk przegrodami, częstsze sprzątanie pomieszczeń

Pracodawcy powinni minimalizować zagrożenia m.in. poprzez zapewnianie środków ochrony osobistej (specjalne maski), środki ochrony zbiorowej (przegrody między stanowiskami, obudowy pleksiglasowe), zapewnienia środków higieny osobistej czy częstsze sprzątanie pomieszczeń pracy. W przypadku braku możliwości zastosowania przegrody, stanowiska powinny być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 m. Należy też unikać elementów, które nie są „zwarte” lub „mają przestrzenie” – chodzi np. o rośliny doniczkowe.

Dodatkowo pracodawcy, którzy przygotowują się na powrót pracowników do pracy, powinni też zadbać o usprawnienie wentylacji. Pracodawca może również zwiększyć liczbę przerw podczas pracy. PIP wskazuje też, że warto wyznaczyć osoby, które będą nadzorowały przestrzeganie wprowadzonych zasad (utrzymywanie dystansu, korzystanie ze środków dezynfekujących itd.). Wpłynie to pozytywnie na komfort psychiczny pracowników. Oczywiście Inspekcja przypomina też, że pracodawca powinien poinformować jak najszybciej pracowników o wdrożonych zmianach.

Redukcja kontaktu fizycznego, ułatwienia w korzystaniu z transportu indywidualnego

Co oprócz tego zaleca PIP, jeśli chodzi o powrót pracowników do pracy? Przede wszystkim – dbałość o redukcję kontaktu fizycznego. Pracownicy, którzy mogą wykonywać swoje zadania samodzielnie, powinni zostać odizolowani. To samo dotyczy pracowników, którzy znajdują się w grupie ryzyka (chorych na cukrzycę, zmagających się z chorobami serca, osób starszych itd.). Zasada redukcji kontaktu powinna obowiązywać także podczas przerw.

Jeśli na terenie firmy znajduje się stołówka, posiłki powinny być organizowane w taki sposób, by jak najmniej osób jednocześnie spożywało posiłek w tym samym pomieszczeniu.

Dodatkowo pracodawca powinien poinstruować pracowników o dbanie o czystość miejsc pracy. W widocznych miejscach warto również umieścić dodatkowe instrukcje dotyczące zachowywania higieny, używania środków dezynfekujących itd. Pracodawca powinien też – w miarę możliwości – ułatwiać korzystanie z transportu indywidualnego (samochodu, roweru itd.). Może to zrobić np. poprzez udostępnienie dodatkowych miejsc parkingowych czy stojaków dla rowerów.